Dalintis „Žiemos meniu“

Žiemos meniu

Sporto salėje išsikeltą uždavinį bus sunku pasiekti be sveikos ir subalansuotos mitybos. Kadangi daugelio tikslas ir fizinis aktyvumas atšalus orams keičiasi, kartu turėtų kisti ir vartojamo maisto racionas. Asmeninė trenerė ir mitybos specialistė Jūratė Gliožerienė pataria, ką žiemą būtina įtraukti į kasdienį valgiaraštį ir ko vengti. „Svarbiausia – nepersivalgyti“, – sako specialistė.

Skirtumai. Sportuojančio žmogaus mityba žiemą ir vasarą skiriasi tuo, kad skiriasi ir tikslas. Artėjant vasarai dažniausiai visi lieknėja, o žiemą augina raumenis. Šaltasis sezonas skiriasi tuo, kad vartojamas didesnis maisto kiekis, o sportuojama mažesniu intensyvumu. Kai tirpdome riebalus, elgiamės priešingai – maisto kiekis gerokai sumažėja, valgome liesesnį maistą, sportuojame intensyviau. Šaltuoju sezonu svarbu į savo racioną įtraukti kuo daugiau antioksidantinėmis savybėmis pasižyminčių produktų, kurie padeda stiprinti imunitetą ir apsisaugoti nuo peršalimo ligų.

Pavojai. Žiemą reikia nepersistengti treniruojantis. Šaltuoju metu maistas turi mažiau vitaminų, mineralų, antioksidantų, todėl reikėtų šiek tiek labiau save patausoti, pailsėti, kad nepakirstų peršalimas ar kitos šaltuoju metu kimbančios ligos. Turbūt ne paslaptis, kad sportas vis dėlto kūnui yra stresas, persistengimas treniruojantis gali pakenkti imunitetui. Nuovargis, stresas mus silpnina ir kartu didina tikimybę susirgti.

Vitaminai. Šaltuoju metu rekomenduojama į racioną įtraukti raugintų daržovių. Jose, ypač kopūstuose, gausu vitamino C. Jos gerina virškinimą, padeda palaikyti stiprų imunitetą. Taip pat sportuojantiems žmonėms rekomenduojama vartoti subalansuotą vitaminų ir mineralų kompleksą, įtraukti į savo valgiaraštį imbiero, daugiau česnako ir svogūno.

Kaip nepersivalgyti? Žiemą norisi riebaus maisto. Ir ne be reikalo. Riebalai yra vienas elementų, padedančių mūsų organizmui ištverti neigiamą temperatūrą lauke, neleidžiančių nusilpti imunitetui, saugančių nuo ligų. Norint nepersivalgyti būtina kontroliuoti porciją, prie skanaus ir riebaus kąsnelio dėti kuo daugiau daržovių, kad skrandis užsipildytų ne tik riebiu, bet ir gerai virškinamu maistu.

Taisyklės. Kiekvienas žmogus turi skirtingą gyvenimo ritmą, pomėgius, tikslus, todėl nėra vieno mitybos plano, tinkančio kiekvienam. Tačiau yra pagrindinės taisyklės, kurių pravartu laikytis: vartoti pakankamai vandens, valgyti daug daržovių ir vaisių, nepiktnaudžiauti maistu, maksimaliai sumažinti perdirbto maisto savo racione, vengti padažų ir gazuotų gėrimų.

Tekstas: Lina Motužytė
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Mokslo ir sporto draugystė

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį