Dalintis „Virtuozų scena“

Virtuozų scena

Sakoma, kad 1971 m. pasirodęs dokumentinis filmas apie motosportą „On Any Sunday“ tapo didžiausia paskata BMX vėliavai iškilti. Filmo įžanginė scena, kurioje vaikiai su „Schwinn Sting-Ray“ dviračiais šėlioja bekelėje, tapo kultine ir pažadino BMX, arba kitaip – mažųjų dviračių, erą.

Tiesa, šio sporto šaknys šiek tiek gilesnės. Manoma, kad BMX („Bicycle MotoCross“) sportas gimė Olandijoje šeštąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį. Kai suaugusieji su motociklais ėmė lenktyniauti purve, normalu, kad vaikai ėmė daryti tą patį, tik su dviračiais. Tai prasidėjo maždaug 1957 m.

BMX lenktynės

Kas tai? Tai greitos bekelės lenktynės mažesniais ir lengvesniais nei plento ar kalnų dviračiais. BMX dviračiai buvo kuriami varžytis purve, tačiau šiandien yra pritaikyti įvairioms trasoms. Tarptautinė BMX sporto federacija įkurta 1981 m., o 1982 m. surengtas pirmasis pasaulio čempionatas. 1993 m. BMX tapo Tarptautinės dviračių sporto federacijos (UCI) šeimos dalimi. BMX lenktynių sąsajos su motosportu – nuo kone analogiškų trasos modifikacijų iki aprangos stiliaus – išlieka labai artimos ir šiais laikais. 2003 m. BMX lenktynėms suteiktas olimpinės sporto šakos statusas. BMX dviratininkai debiutavo 2008 m. Pekino olimpiadoje, o pirmuoju olimpiniu čempionu tapo latvis Maris Štrombergas.

BMX „freestyle“

Kaip gimė? Ėmė plisti aštuntojo dešimtmečio viduryje, kai Kalifornijos vaikėzai suprato, kad jie ir puikiai leidžia laiką, ir atrodo kietai, ir tam nebūtina lenktyniauti, pakanka išdarinėti įvairius triukus su BMX dviračiais. Bobas Haro prigalvojo dešimtis triukų, o San Diego riedlenčių parkus dviratininkai tiesiog okupavo. B.Haro 1979 m. subūrė pirmąją triukų su dviračiais komandą „BMX Action Trick Team“ ir ėmė rengti pasirodymus per motokroso bei riedlenčių varžybas, o netrukus ėmė plėtotis kaip savarankiška sporto šaka. 2016 m. UCI pradėjo rengti „BMX Freestyle Park“ pasaulio taurės varžybas. Etapai vyko Prancūzijoje, Kroatijoje, JAV, Kanadoje ir Kinijoje, o sezono sėkmė įtikino Tarptautinį olimpinį komitetą, kuris 2017 m. vasarą BMX „park“ paskelbė olimpine rungtimi. Ji debiutuos jau 2020 m. Tokijo olimpiadoje.

X žaidynės

Vasaros X žaidynės („X games“) startavo 1995 m. ir žaibiškai tapo kone prestižiškiausiu ekstremalaus sporto renginiu pasaulyje. Šiuo metu į žaidynių programą įeina penkios BMX „freestyle“ rungtys: „vert“, „park“, „street“, „big air“ ir „dirt“. „Flatland“ ir „downhill“ iš programos buvo išbrauktos 2004 m.

„Street“

Kas tai? Nutrūktgalviškas, bet kūrybingas važiavimas pasitelkiant laiptus, turėklus, įvairius bortelius ir kitus urbanistinius elementus. Gatvės BMX dviračiai dažniausiai neturi stabdžių ir yra konstruojami taip, kad manevruoti būti kuo paprasčiau. Šie dviračiai dažniausiai turi papildomus metalinius sutvirtinimus ir yra sunkesni nei standartiniai „freestyle“ dviračiai, mat turi būti atsparūs smūgiams.

„Park“

Kas tai? Vyksta riedlenčių parkuose, pusvamzdžiuose ir kituose specialiai įrengtuose objektuose. Tai lyg gatvės BMX, tik labiau struktūrizuota rungtis, gatvių kliūtis imituojant uždarame parke. Kliūtys daromos tiek iš betono, tiek iš medienos. Kad lengviau pakiltų į orą, „park“ ir „vert“ dviračiai gaminami kiek įmanoma lengvesni.

„Vert“

Kas tai? Tai triukai, atliekami ant dvipusės rampos. Atsirado tada, kai Devinas ir Toddas Bankai 1974 m. išbandė BMX dviračius 2,5 m aukščio riedlenčių rampoje, kurią patys įsirengė gimtajame vakarų Los Andžele.

„Big air“

Kas tai? Šuoliai ant megarampos į X žaidynių programą buvo įtraukti tik 2006 m., tačiau ši rungtis gimė gerokai anksčiau – dešimtojo dešimtmečio pradžioje, kai M.Hoffmanas sutiko Holivudo kaskadininką Johnny Airtime‘ą ir vyrai nusprendė paeksperimentuoti su vis aukštesnėmis rampomis.

„Dirt“

Kas tai? Purvo trasoje dviratininkai ne lenktyniauja, o varžosi, kas įspūdingiau ir stilingiau įveiks specialiai šuoliams atlikti supiltus kalnelius, kurie sportininkus išmeta į 2–3 metrų aukštį. „Dirt“ dviračiai turi platesnes padangas nei kitų rūšių BMX dviračiai.

„Flatland“

Kas tai? Tai tarsi šokis ant dviračio, tad pasirodymai vyksta ne trasose, o aikštėse be rampų. Triukai atliekami balansuojant ant dviračio ir sukant jį įvairiose netikėčiausiose pozicijose.

2017 m. X žaidynių „Big air“ finalas

Nuotraukos: „Scanpix“

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Donny Montell: "Sportas mane lydi nuo mažų dienų"

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį