Dalintis „SIMONAS BILIS: Kaip galima nemokėti plaukti?“

SIMONAS BILIS: Kaip galima nemokėti plaukti?

Dalyvauti Olimpinėse žaidynėse – toks buvo plaukiko Simono Biliaus tikslas, dėl kurio vertėjo treniruotis ir atiduoti visas jėgas. Tai, kad jis pateko į finalą, pranoko visus lūkesčius.

Dosjė: Simonas Bilis– Lietuvos plaukikas, nacionalinis rekordininkas.

Gimė 1993 metų lapkričio 11 dieną Panevėžyje.

Mokėsi Panevėžio „Žemynos“ mokykloje, Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijoje. Nuo 2012 metų studijuoja Šiaurės Karolinos valstybiniame universitete (JAV).

Pasiekimai: 2011 metų pasaulio jaunių plaukimo čempionate Limoje (Peru) plaukdamas 50 m laisvuoju stiliumi užėmė 7 vietą, 100 m laisvuoju stiliumi – 18 vietą. 2013 metų universiadoje Kazanėje (Rusija) iškovojo 15 vietą, 2015 metų pasaulio čempionate Kazanėje – 19 vietą. Europos čempionatų dalyvis: 2014 metais Berlyne (Vokietija) užėmė 7 vietą, 2016 metais Londone (Didžioji Britanija) plaukdamas 100 m laisvuoju stiliumi – 12 vietą. 2016 metais, atstovaudamas Šiaurės Karolinos valstybiniam universitetui, laimėjo 1 aukso, 4 sidabro ir 1 bronzos medalį pagrindinėse JAV NCAA varžybose ir buvo pripažintas geriausiu NCAA Atlanto pakrantės konferencijos plaukiku. „2016 Canadian Olympic & Para-swimming Trials“ varžybose Toronte (Kanada) 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje pagerino Lietuvos rekordą (48,64 s), plaukdamas 50 m laisvuoju stiliumi buvo pirmas (22,23 s) ir pagerino asmeninį rekordą. XXXI olimpinėse žaidynėse (2016 m., Rio de Žaneiras, Brazilija) 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje užėmė 30 vietą, 4 x 100 m kompleksinio plaukimo estafetėje – 14 vietą, 50 m laisvuoju stiliumi – 8 vietą ir du kartus pagerino Lietuvos rekordą (22,01 s ir 21,71 s).

Treneriai: Židrūnė Budrienė (pirmoji), Ina Paipalienė, Toddas DeSorbo, Bobby Guntoro.

Nurimus Rio šurmuliui, sportininkai grįžo į kasdienybę, pradėjo treniruotis, varžytis ir ruoštis kitoms olimpinėms žaidynėms Tokijuje. Europos, pasaulio čempionatai, be abejonės, svarbūs, tačiau visa ko viršūnė yra olimpiada. Visi olimpinių sporto šakų atstovai tam ruošiasi ketverius metus ir būtent šiose varžybose stengiasi pasiekti geriausių rezultatų. Rio de Žaneire geriausią savo rezultatą pavyko pasiekti ir S. Biliui. Plaukikas iš Panevėžio du kartus iš eilės pagerino šalies rekordą, patekdamas į 50 m plaukimo finalą nustebino visus, kartu – ir save, ir užėmė 8 vietą. Prestižinėje rungtyje panevėžietis pagerino 22 metus gyvavusį Raimundo Mažuolio pasiektą geriausią rezultatą (22,08 s), aplenkdamas jį daugiau nei 3 dešimtosiomis sekundės (21,71 s). Olimpiečiui už šį pasiekimą įteikta 5,79 tūkstančio eurų premija.

Ateitis JAV

S, Bilis po olimpinių žaidynių Lietuvoje neužsibuvo – paviešėjo vos savaitę. Trumpas poilsis, susitikimai su šeima ir seniai matytais draugais truko neilgai, nes JAV laukė gana anksti prasidedantys mokslai. Universiteto bendramoksliai lietuvį pasitiko džiugiai. Ypač jo pasiekimais buvo patenkintas treneris Toddas DeSorbo. Simonas buvo pakviestas į futbolo rungtynes – jose viso universiteto akivaizdoje pasveikinti olimpinėse žaidynėse dalyvavę sportininkai. Be lietuvio, ši aukštoji mokykla buvo delegavusi du danus ir amerikietį. Penktus metus JAV studijuojantis S. Bilis ten sudarytomis sąlygomis nesiskundžia. Nors mokytis ir sportuoti nėra labai paprasta, jam nesunkiai pavyksta technologijos ir socialinius mokslus derinti su plaukimu. „Kiek sudėtingiau po sunkios treniruotes susikaupti per paskaitas. Universitetas ir treneriai labai padeda viską suderinti ir kuo geriau viską padaryti tiek paskaitose, tiek treniruotėse. Turime geras sąlygas, plaukiame dviejuose baseinuose, yra sporto medicinos kambarys. Dėstytojai supratingi, jei praleidi paskaitą dėl varžybų ar treniruotės, kitą dieną gali atlikti skirtas užduotis. Lieka ir laisvo laiko“, – sako studentas. Simonas planuoja likti JAV ir tęsti treniruotes: „Gyvenimas Amerikoje kitoks, norėčiau likti šioje šalyje treniruotis toliau. Taisyklės dėl leidimų likti čia ir sportuoti gana griežtos, turi įrodyti, kad padedi vietos atletams tobulėti. Manau, galimybių likti turiu.“

Plaukti išmokė mama

S. Bilis plaukimo takelyje atsirado neatsitiktinai. Paklaustas, kodėl pradėjo plaukti, net nusistebi, kaip galima to nemokėti. „Saugiau, kai mokame plaukti, smagiau gyventi, kai gali plaukti ir neturi vandens baimės.“ Simoną ir jo brolį Justiną (jis – taip pat plaukikas) į baseiną atvedė ir plaukti išmokė mama. „Kai buvome maži, pasinėrėme į šią sporto šaką ir iki šiol plaukiame.“ Kitų sporto šakų broliai taip ir neišbandė, daugiausia varžėsi tarpusavyje, kuris geresnis ir greitesnis. Vėliau, kai reikėjo rinktis, kur tęsti karjerą, trenerė Ž. Budrienė paskatino vykti į JAV, nes ten sąlygos kur kas geresnės nei Lietuvoje. Aukštumų siekiantys sportininkai paprastai daug paaukoja dėl tikslo būti tarp geriausių. Simonas sako, kad laiko kitiems dalykams trūkdavo, tačiau dėl to nė trupučio nesigaili. Jam apmaudu, kai treniruotėse ar varžybose nepasiseka pagerinti rezultato arba įgyvendinti to, kas sumanyta. Vis dėlto didžiausią iššūkį plaukikas jau įveikė. Dalyvauti olimpinėse žaidynėse – toks buvo tikslas, dėl kurio vertėjo treniruotis ir atiduoti visas jėgas. Tai, kad pateko į finalą, pranoko visus lūkesčius. Kas toliau? Sporte viskas sukasi ratu: vos baigiasi viena olimpiada, sportininkai jau mąsto apie kitą. „Bandysiu plaukti kitus ketverius metus ir patekti į Tokijo olimpines žaidynes. Apie tai dabar visada galvosiu, juk sugebėjau patekti į Rio“, – sako Simonas. Artimiausi iššūkiai – „trumpo vandens“ ir „ilgo vandens“ pasaulio čempionatai.

Saugiau, kai mokame plaukti, smagiau gyventi, kai gali plaukti ir neturi vandens baimės.

Per šias olimpines žaidynes buvo dažnai kalbama, kad sportininkui nepavyko „susitvarkyti su psichologija“. S. Bilis sako, kad būti pasirengusiam psichologiškai ne mažiau svarbu nei fiziškai. „Bandau galvoti, kaip plaukti ir nesusimauti, įsivaizduoju savo plaukimą prieš startą, paskui stengiuosi nusiraminti. Jokių ritualų neturiu. Mane užveda ir padeda nusiteikti klausoma muzika.“ Prieš šokdamas į vandenį plaukikas prisimena trenerio kalamus žodžius: „We think during practices, during the races – we race and do not think, we make it a habit and then we do it during races“ („Mes galvojame per treniruotes, o per varžybas mes varžomės ir negalvojame, nes tai būna tapę įpročiu“). Šie žodžiai ir plukdo S. Bilį į Tokijo olimpiadą. Pagrindo didžiuotis savo rezultatais plaukikas sako neturintis, tačiau jie įspūdingi. Patekdamas į 50 m plaukimo rungties elitą S. Bilis labai aukštai iškėlė kartelę ir kitose varžybose jos nulesti tikrai nenorės.

Simono Bilio plaukimas Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse

 

[alert color=”violet”]Įdomybė

Legendiniame 1932 metų filme „Tarzanas“ pagrindinį vaidmenį atliekantis Johnny Weissmulleris buvo penkis kartus olimpinis plaukimo čempionas.[/alert]

Tekstas – Egidijaus Anglickio
Nuotraukos – Augusto Četkausko

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Plaukimo banga ritasi per Lietuvą

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį