Dalintis „Laužo stereotipus ant ledo“

Laužo stereotipus ant ledo

Ledo ritulys – viena labiausiai mitais ir stereotipais apraizgytų sporto šakų. Vilniuje esančios akademijos ėmėsi keisti nuostatas, kad ledo ritulys – vyriška sporto šaka. „Mergaitėms taip pat smagu kaip ir berniukams“, – tvirtina akademijų vadovai.

„Pats laikas nustoti skirstyti sporto šakas į vyriškas ir moteriškas“, – kviesdama į naujai renkamas vaikų grupes socialiniuose tinkluose skelbė „Hockey Punks“ akademija.

Mergaites į pratybas aktyviai kviečia ir kita Vilniuje įsikūrusi ledo ritulio mokykla – Sostinės ledo ritulio akademija. Šį sezoną joje žaidžia 12 mergaičių, kurių amžius svyruoja nuo 4 iki 12 metų. Šis skaičius – rekordinis. Praėjusį sezoną Sostinės ledo ritulio akademija Lietuvos vaikų iki 8 metų turnyre užregistravo penkias mergaites. To Lietuvoje taip pat dar nebuvo.

Lietuvoje mergaitės iki 14–15 metų amžiaus žaidžia kartu su berniukais. Ilgą laiką moterų ledo ritulio grandinė Lietuvoje šioje vietoje ir sustodavo. Neturėdamos kur toliau žaisti merginos būdavo priverstos šį sportą mesti. Tačiau prieš trejus metus buvo įkurta moterų ledo ritulio „Hockey Girls“ komanda, praėjusį sezoną rungtyniavusi Latvijos čempionate. Prieš kelerius metus Sostinės ledo ritulio akademijos vadovas Artūras Katulis savo auklėtinių mamų pagrindu įkūrė dar vieną moterų komandą „Hockey Stars“.

„Prieš penkerius metus įkūriau vyrų mėgėjų komandą „Tauras“, kurioje daugiausia žaidė mūsų auklėtinių tėvai. Vėliau prie jų po truputį prisijungė žmonos. Taip ir išsirutuliojo moterų komanda. Yra tokių atvejų, kai mūsų akademijos komandose čiuožia visa šeima“, – sakė A.Katulis.

Lietuvoje veikiančios ledo ritulio akademijos dažnai susiduria su stereotipais, esą šis sportas šiurkštus ir vyriškas, todėl mergaitėms verčiau rinktis dailųjį čiuožimą ar kažką švelnesnio. Tačiau tokia nuostata keičiasi, tėvų požiūris modernėja.

Dažnai taip nutinka sužinojus, kad mergaičių ar moterų ledo ritulys, kad ir kokio lygio būtų, yra bekontaktis.

„Manau, svarbiausias dalykas, kad joms pačioms patinka. Be to, tai ne tik smagu, bet ir sveika. Sportuojama šaltyje, todėl sumažėja peršalimo ligų pavojus, nes ugdomas atsparumas. Sportas šaltyje į naudą ir kvėpavimo organams. Dirba labai daug raumenų grupių, nes ant ledo reikia nuolat balansuoti, kad nenukristum. Be to, ledo ritulys, kaip ir kiekvienas kitas sportas, suteikia galimybę keliauti, pažinti pasaulį, sutikti daug naujų žmonių. Tai neįkainojama patirtis“, – vardijo „Hockey Punks“ akademijos vadovas Šarūnas Kuliešius.

Moterų ledo ritulys į žiemos olimpinių žaidynių programą įtrauktas 1998 m., o šiemet Pjongčange moterų finalas tarp JAV ir Kanados ledo ritulininkių šio sporto gerbėjus pakerėjo net labiau nei vyrų.

Iš viso ledo ritulį Lietuvoje žaidžia apie 90 moterų ir merginų nuo 5 iki 45 metų amžiaus. Asociacijos „Hockey Lietuva“, atsakingos už šalies ledo ritulį, tikslas – per kelerius metus suburti ir moterų rinktinę.

„Kai tėveliai atveda mergaites į treniruotes, mes jiems paaiškiname, kad ledo ritulį Lietuvoje žaidžiančioms mergaitėms prasideda aukso amžius. Pirmiausia tos, kurios aktyviai treniruosis iki 16–17 metų, galės tapti rinktinės žaidėjomis. Antra, gabios ledo ritulininkės turi puikią galimybę gauti stipendiją ir išvykti studijuoti į JAV.

Be to, tai yra fantastiškas žaidimas, kuriame daug greičio, azarto, įdomios treniruotės ir komandos draugų palaikymas“, – pridėjo A. Katulis.

Renginiai

Stiprinant moterų ledo ritulio grandinę Lietuvoje vis didesnis dėmesys skiriamas mergaitėms – visoje šalyje organizuojamos atvirų durų dienos, mergaitės kviečiamos nemokamai išbandyti pačiūžas. Į Vilniuje surengtą atvirų durų dieną susirinko pusšimtis susidomėjusių mergaičių.

Rinktinės

Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinė šiais metais tapo pasaulio čempionato pirmosios grupės B pakopos nugalėtoja ir pakilo į A pakopą, kuri yra antra pagal pajėgumą pasaulyje. Lietuvos moterų rinktinė oficialiose varžybose nedalyvauja. 

Tekstas: Lina Motužytė
Nuotraukos: Anželika Žalpė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Kelią į olimpą JAV tiesianti lietuvė: pasiilgstu Lietuvos, bet sąlygos geresnės čia

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį