Dalintis „Greta Gylytė: „Baleto šokėjai dirba kaip sportininkai““

Greta Gylytė: „Baleto šokėjai dirba kaip sportininkai“

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro šokėja Greta Gylytė prisimena: vos pamačiusi pirmąjį baleto spektaklį pradinėse klasėse ėmė svajoti tapti balerina. Tačiau tik pradėjusi mokytis Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje būsimoji „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė suprato – žiūrovų matomas grožis už scenos ribų reikalauja ne tik visiško atsidavimo. Iki šių žavingų pasirodymų reikia daug daugiau sporto ir treniruočių, nei gali pasirodyti iš pradžių.

„Žinoma, ir mane pirmiausia patraukė scena, balerinų apranga, šokis. Bet kad ši profesija kainuoja tiek daug ryžto, kantrybės, darbo ir valios, tikrai nė pagalvoti negalėjau. Tik vėliau supratau, koks laukia sunkus darbas ir griežtas režimas, jei nori kažko pasiekti“, – sako garsi baleto šokėja.

Ir nors dalis žmonių vis dar įsivaizduoja, kad baletas gana lengvas užsiėmimas, kuriame svarbiausia – mokėti stovėti ir šokti ant pirštų galiukų, realybė visai kitokia. G. Gylytė tikina, kad tai nieko keista – juk šokėjų darbas ir yra suteikti žiūrovų akims malonumą, o ne rodyti, kaip tai sunku ar skaudu.

„Žiūrovai mato tikrą grožį. Nenuostabu, kad šokti baletą jiems atrodo lengva. Jie nežino, kiek reikia pastangų, kol taisyklingai išmokstame stovėti ant pirštų, kiek prisitriname nuospaudų, kol užauga stora oda. Ar to, kiek tenka patirti traumų besimokant šokti“, – atskleidžia moteris.

Baletas reikalauja daug jėgų

Kasdien – įvairios fizinės veiklos

G. Gylytė patikina – šis užsiėmimas tikrai reikalauja daug sporto ir fizinių treniruočių. Pirmiausia baleto artistų diena prasideda nuo baletinės pamokos ir viso kūno paruošimo darbo dienai – repeticijoms ar spektakliams.

„Be abejo, reikalingas geras apšilimas prieš darbą ir tempimo pratimai po sunkaus fizinio krūvio. Kiekvienas individualiai kreipiasi į kineziterapeutus dėl pagalbos ir patarimų. Taip pat naudojamės manualistų pagalba. Užsiimame pilatesu ir joga“, – vardija Greta.

Ji tikina, kad netgi teatre yra nedidelė treniruoklių salė, nes būtina stiprinti tam tikras raumenų grupes, kad ateityje būtų galima išvengti traumų. „Pavyzdžiui, man labai patinka sportuoti su TRX virvėmis“, – teigia baleto šokėja.

Taigi vien repeticijų baleto artistams toli gražu neužtenka. „Esi baleto šokėja, tačiau dirbi kaip sportininkė. Taip, kaip sportininkai ruošiasi varžyboms, taip mes ruošiamės spektakliams“, – apie baleto šokėjų kasdienybę pasakoja ji.

Greta pabrėžia, kad dirbdami savo darbą šokėjai išmoksta klausytis kūno: „Jaučiame, ar jam reikia leisti pailsėti, ar kažkuriai kūno vietai skirti daugiau dėmesio ir fizinio krūvio.“

Jos nuomone, treniruotėms skiriamas laikas labiausiai priklauso nuo repeticijų ir spektaklių kiekio. Mat kartais teatre tenka repetuoti dvi valandas, o kartais ir visą darbo dieną.

„Būtent pagal konkrečios dienos užimtumą ir sprendžiame, ar reikia dar papildomai skirti laiko treniruotėms. Kartais organizmui tiesiog būtinas geras ir kokybiškas miegas“, – sako balerina.

„Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė G. Gylytė

Pamėgo vandens sportą

Tačiau Gretai labiau patinka aktyvūs laisvalaikio leidimo būdai, ypač per vasaros atostogas. „Kadangi tuo metu nėra tiek fizinio krūvio, kiek būname įpratę jo gauti, kūnas savaime pradeda reikalauti veiklos. Aš asmeniškai labai mėgstu vandenį, turbūt dėl to mane traukia įvairios vandens sporto rūšys“, – atvirauja ji.

Vasaros metu G. Gylytė renkasi ne tik itin daug pastangų nereikalaujančią vandens pramogą – irklentes, bet ir ekstremalų vandenlenčių sportą, vis labiau populiarėjantį Lietuvoje.

„Kai prieš porą metų draugai priviliojo pabandyti vandenlentes, supratau, kad tai puikus sportas, ir labai greitai užsikabinau. Tam reikia labai stiprių rankų ir kojų, dirba visi raumenys, bet turbūt labiausiai man patinka tas jausmas, kai esi išplaukęs ilgą laiką, o kūno raumenys palaiko tonusą. Ką turiu omenyje, turbūt supras tik sportininkai“, – atskleidžia ji.

Moteris džiaugiasi, kad šis sportas tapo toks populiarus Lietuvoje. Dėl to, pasak jos, šalyje labai geri vandenlenčių parkai, kurie suteikia puikių galimybių išmokti plaukioti ant šios lentos.

Nors kitas Gretos mėgstamas vandens užsiėmimas – irklentės kur kas ramesnis, ir čia kūnas dirba pakankamai. „Be to, labai smagu išplaukti su draugėmis: tai kartu ir sportas, ir puiki pramoga“, – tikina ji.

Greta įsitikinusi – kai nuo vaikystės gyveni taip aktyviai sportuodamas ir dirbdamas su savo kūnu, atrodo, kad kitaip ir negali būti. „Tai ir geras jausmas, ir pasitenkinimas, ir pasitikėjimas savimi. Esu pripratusi nuolat palaikyti fizinį krūvį. Toks mano gyvenimo būdas“, – sako balerina.

G. Gylytė mėgsta plaukioti irklente

Nori dar daugiau iššūkių

Žinoma baleto šokėja norėtų išmokti lėkti su jėgos aitvarais ar išbandyti banglenčių sportą. „Taip pat niekada nesu slidinėjusi, nes žiemą pas mus teatre būna pats didžiausias darbų sezonas. Bet išėjusi į balerinos pensiją tikrai norėčiau viską pabandyti ir galbūt užsiimti tuo rimčiau“, – tikina G.Gylytė.

Tekstas: Erika Paliulytė
Nuotraukos: Kęstutis Pleita, Martynas Aleksa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Fotografas V. Dranginis: „Man komfortas yra tiesiog nuobodus“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį