Dalintis „Sportiniai bateliai: su vienais išsisukti nepavyks“

Sportiniai bateliai: su vienais išsisukti nepavyks

Sportinės avalynės ekspertas, „Sportland“ pirkimų–pardavimų vadybininkas Deividas Maconka įsitikinęs, kad įtaką traumoms turi ne tik tai, kaip saugiai elgiamės sportuodami, bet ir mūsų pasirinkti sportiniai bateliai. „Nereikia tikėtis, kad vieni bateliai tiks ir bėgioti, ir sportuoti klube, ir mėtyti baudas“, – sako jis ir kviečia susipažinti su kai kuriais sportbačių atrankos niuansais.

Aktualu ir aplinkybės, ir sveikatos būklė

Pasak Deivido, kiekvienas sportinius batelius suplanavęs įsigyti žmogus, prieš įžengdamas į parduotuvę, privalo sau atsakyti į tris pagrindinius klausimus: kokiai veiklai / sporto šakai bateliai bus skirti, kur bus sportuojama (lauke, patalpoje, ant asfalto, ant kiliminės dangos ir t. t.) ir koks numatytas biudžetas. Į kitus klausimus padės atsakyti ir tinkamą avaynę išrinks parduotuvės konsultantai.

Bėgimas. Čia svarbiausi trys pagrindiniai kriterijai: batelių amortizacija, sukibimas ir pralaidumas orui / atsparumas drėgmei. Amortizavimas sumažina pėdai ir kojų sąnariams daromą žalą bei užtikrina erergijos grąžą (pėdai tenkančio krūvio pavertimas grįžtamąja energija). Sukibimas reikalingas tam, kad koja neprarastų stabilumo, o batelis prisitaikytų prie įvairios dangos ir užtikrintų saugumą.

„Reikia atsižvelgti ir į tai, bėgama asfaltu, bekele ar bėgimo takeliu sporto salėje. Aktualu ir atstumai: vienu kartu nubėgami 5 kilometrai ar sau keliami didesni iššūkiai – 10–15 kilometrų, o gal net rengiamasi maratonui. Tada reikia technologiškesnių batelių“, – vardija pašnekovas.

Taip pat svarbi asmens fizinė būklė: ar nėra problemų dėl stuburo, ar pėda nelinkusi į pronaciją ar supinaciją, ar nekamuoja plokščiapadystė.

Komforto veiksnys – pralaidumas oru 

D. Maconka tvirtina, kad pasirinkus netinkamus bėgimo batelius gali net dingti noras sportuoti:

„Jeigu batai pritrynė pūsles, kitą dieną bėgti nebesinori. Kalbu iš patirties. Bėgant pėda turi išlikti sausa, todėl svarbu ne tik avalynė, bet ir tinkamos kojinės. Rinkos lyderiai siūlo prakaitą garinančias kojines, kuriuose panaudota Dri-FIT arba ClimaCool technologija. Prakaitas sugeriamas nuo pėdos ir „siunčiamas“ į batelius, ir tada tampa aktualu avalynės ventiliacija. Kokybiškų kojinių taip pat storesniu audiniu sutvirtinta pėdos priekinė dalimis ir kulnas, o vidinė ir viršutinė dalys apgaubtos plonesnio audinio – kad vėdintųsi“, – paaiškino vadybininkas.

Tobuli bėgimo bateliai irgi turėtų būti atsparūs drėgmei. Viena dažniausiai naudojamų atsparumo drėgmei technologijų yra Gore-Tex. Tai batviršį dengianti akiai nematoma membrana, apsauganti bato vidų nuo drėgmės, bet kartu leidžianti pėdai kvėpuoti.

Treniruočių batelius renkamės pagal atyvumą 

Treniruotės. Svarbu atsižvelgti į tai, kokios rūšies bus treniruotės: aktyvios, tokios kaip CrossFit, ar ramesnės, tokios kaip joga. Aktualus stabilimo veiksnys, nes aktyviai sportuojant, keliant svorius atsiranda traumų tikimybė.

„Na, o pavyzdžiui, šokių treniruotėms jau reikia lankstesnių batelių, kad nebūtų „prilipę“ prie grindų – geruoju tai nesibaigyų“, – juokavo Deividas.

Sportuojant taip pat svarbus pralaidumas – tiesiog dėl komforto ir, žinoma, siekiant išvengti traumų. 

Krepšinyje populiarėja žemo profilio avalynė

Krepšinis. Pagrindiniai reikalavimai: stabilumas, amortizacija ir sukibimas. Amortizacija svarbi dėl to, kad dauguma krepšinio pozicijų reikalauja daug šuolių, staigių judesių į šonus, – pėdai tenka didelis krūvis. Populiariausios technologijos: „Nike Zoom Air“, „Nike Air“, „Nike Lunarlon“, „Adidas Boost Star“ ir kt.

„Sukibimo faktorius ypač svarbus tarp mėgėjų, kai treniruojamasi, pavyzdžiui, mokyklų sporto salėse, kur danga nėra tokia kokybiška kaip didžiosiose arenose. Todėl reikia atkreipti dėmesį į protektorių, kuris užtikrins sukibimą. Dulkėtos sporto salės grindys gali sukelti rimtų traumų – ir vėl kalbu iš patirties“, – juokėsi pašnekovas.

Anot Deivido, anksčiau krepšinio batelių stabilumas būdavo siejamas su čiurną dengiančiais aukšto profilio batais, bet dabar tendencijos keičiasi:

„Šiuo metu ypač populiarūs žemo profilio bateliai, juos išpopuliarino tokios superžvaigždės kaip Kobe Bryantas, Kevinas Durantas. Kai čiurna uždengta, raumenys ir raiščiai silpsta, padidėja traumų rizika“, – teigė D. Maconka.

Tikram futbolininkui – trijų rūšių bateliai

Futbolas. Svarbu žinoti savo poziciją arba žaidimo tipą ir kur bus žaidžiama. Skiriamos trys kategorijos: salės futbolas (IC), futbolas, žaidžiamas ant dirbtinės dangos (TF), ir futbolas, žaidžiamas ant tikros žolės (FG).

„Vartininkas rinksis stabilius batus su standartiškai išdėstytais grifais. Gynybos grandies žaidėjas – panašius kaip ir vartininkas, nes svarbu tvirtai stovėti, smarkiai išspirti kamuolį. Saugui arba kuriančiam žaidėjui svarbu greitis ir kamuolio kontrolė. Tinkamos batviršio technologijos, nepriklausomai nuo oro sąlygų, užtikrina kamuolio kontrolę ir „pojūtį“. Puolėjas rinksis greitį, kamuolio kontrolę ir tikslumą. Norės visada vienu žingsniu būti priekyje, o tai užtikrina atitinkamas grifų išdėstymas“, – patarimus dalijo avalynės ekspertas.

Batelių, skirtų žaisti futbolą uždaroje aikštėje, padas turėtų būti lygus, su eglutės formos raštu ir pasižymintis geru sukibimu, viršus – tvirtas, kad būtų galima gerai kontroliuoti kamuolį.

„Kai žaidžiama ant dirbtinės dangos, bato padas turi būti padengtas daug mažų grifų, kad būtų galima tvirčiau stovėti. Batviršio technologijos beveik identiškos žolės futbolo. Na, o žaisti ant tikros žolės naudojami standartiniai bateliai su devynių grifų sistema“, – pasakojo Deividas.

Tenisui – tvirtesnės gumos padas

Tenisas. Šiame sporte svarbi amortizacija, stabilumas ir sukibimas. Atliekama daug staigių, šoninių judesių, tad pėda turi ir jaustis tvirtai, ir atkartoti judesius.

„Svarbu žinoti, kur bus žaidžiamas tenisas: ant žolės, grunto ar sporto salėje. Teniso batelio padas, palyginti su kitų, turėtų būti pagamintas iš tvirtesnės gumos, nes dėl dažno slidinėjimo greitai dėvisi. Jei tenisas bus žaidžiamas, pavyzdžiui, su bėgimo bateliais, žala avalynei bus matyti jau po poros treniruočių“, – sakė „Sportland“ atstovas.

Vaikams – tik tinkamo dydžio avalynė 

Svarbu tinkamą avalynę parinkti ne tik sau, bet ir atžaloms. Pasak Deivido, dauguma vaikams skirtų sportinių batelių yra identiški suaugusiųjų.

„Kokybiška avalynė vaikams yra svarbi, nes jų pėda dar tik formuojasi. Svarbu užtikrinti stabilumą, bet ypač svarbu didis – batai „ant išaugimo“ gali padaryti žalos pėdai“, – tikino pašnekovas.

Tekstas – Karinos Sėrikovos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

APSAUGA KALNUOSE

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį