Dalintis „Nuo smėlio – ant sniego“

Nuo smėlio – ant sniego

Sniego tinklinis – sparčiai populiarėjanti sporto šaka. Šis žaidimas labai panašus į pasaulyje vis didesnį prestižą įgaunantį paplūdimio tinklinį, todėl žaidimas ant sniego taip pat turi daug galimybių augti ir populiarėti. Juolab kad žiemos sportui trūksta komandinių sporto šakų. Būtent dėl to sniego tinklinį planuojama ateityje įtraukti ir į žiemos olimpinių žaidynių programą.

Norėdamos populiarinti sniego tinklinį, savo jėgas suvienijo Tarptautinė tinklinio federacija (FIVB) ir Europos tinklinio konfederacija (CEV). CEV 2018 m. pirmą kartą suorganizavo Europos sniego tinklinio čempionatą, kuriame suspindėjo Lietuvos sportininkai. Austrijoje vykusiose inauguracinėse Europos sniego tinklinio pirmenybėse Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė iškovojo aukso medalius, o Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis pelnė bronzos apdovanojimus.

„Mūsų paplūdimio tinklininkai yra labai geri. Dabar tiesiog pavyko sėkmingai peršokti iš paplūdimio tinklinio į sniego. Bet ateityje sniego tinklinis tikrai stiprės visame pasaulyje ir atsiras vis daugiau žaidėjų, kurie sportuos tik ant sniego. Lygiai taip pat ir paplūdimio tinklinis: tokiu sportu jis tapo tik tada, kai profesionaliai jį žaidžiantys siekia aukščiausių rezultatų. Salės, paplūdimio ir sniego tinklininkai liks tik su savo pasirinkta tinklinio atšaka“, – situaciją paaiškino buvęs tinklininkas, o dabar Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) generalinis sekretorius Andrius Gaidys.

Pirmame Europos sniego tinklinio čempionate I.Dumbauskaitė ir M.Povilaitytė iškovojo aukso medalius, o A.Rumševičius ir L.Každailis – bronzos

Kadangi sniego tinklinis tik ieško optimalaus formato, dar nėra nustatytos konkrečios taisyklės, kuriomis bus vadovaujamasi netolimoje ateityje. Nemažai permainų įvyks jau šią žiemą.

„Sniego tinklinis dabar evoliucionuoja. Nuolat ieškoma sprendimų, kad jis taptų kuo įdomesnis. Pagrindinis taisyklių pakeitimas – nuo šiol bus žaidžiama trys prieš tris. Dėl to žaidimas taps daug greitesnis ir patrauklesnis žiūrovams. Toks ir yra CEV bei FIVB tikslas, kad tinklinis taptų populiariausia ir žiūrimiausia sporto šaka. Dėl to ir vyksta ši evoliucija, kad būtų surasta tai, kas yra patraukliausia ir įdomiausia tiek žiūrovams, tiek sportininkams“, – pasakojo A.Gaidys.

Pastaraisiais metais sniego tinklinis buvo žaidžiamas praktiškai pagal paplūdimio tinklinio taisykles. Skyrėsi tik apranga ir taškų skaičiavimas. Sniego tinklinis žaidžiamas iki dviejų laimėtų setų, kuriuose kovojama iki 11 taškų. Svarbiausių turnyrų finaluose žaidžiama iki trijų laimėtų setų. Setų skaičių ateityje taip pat bus galima keisti pagal oro sąlygas. Juk žiemą turnyrai dažnai vyksta kalnuose, o ten orai gali būti permainingi. Dėl to sniego tinklinio taisyklės gana lanksčios. Be to, trumpesni setai sukuria daugiau intrigos žiūrovams.

Sniego tinklinis dažniausiai žaidžiamas su futbolo batais

„Kadangi ant sniego žaisti pavojingiau nei ant smėlio, kartais žaidimas atrodo šiek tiek per lėtas. Atsiradus trečiam žaidėjui, bus daugiau pozicijų ir žaidimas tikrai taps greitesnis. Kaip jau minėjau, dabar toks evoliucinis periodas. Dėl to tvirtinti, kad šie sumanymai nusistovės, dar kol kas negalime, – atkreipė dėmesį A. Gaidys. – Apranga žiemą daug nesiskiria – tereikia termorūbų. Žinoma, labai svarbi avalynė. Kol kas dažniausia žaidžiama su futbolui pritaikytais bateliais, bet neabejoju, kad apranga taip pat evoliucionuos ir atsiras tokia, kuri bus skirta būtent sniego tinkliniui žaisti.“

Pasak A. Gaidžio, Lietuva yra pasiryžusi įsitvirtinti tarp stipriausių pasaulio sniego tinklinio šalių.

„Tai yra neišnaudota niša ir tokiai šaliai, kaip Lietuva, būtų blogas sprendimas atsisakyti dalyvauti sniego tinklinio turnyruose. Tikrai bandysime burti komandą ir dalyvauti tarptautiniuose turnyruose“, – patikino A. Gaidys.

Ateinančią žiemą FIVB organizuos pirmąjį pasaulio sniego tinklinio čempionatą. Tikimasi, kad jame dalyvaus ir Lietuvos sportininkai.

Olimpinė ambicija

Sniego tinklinis pristatytas Pjongčango olimpinėse žaidynėse

Didžiausia sniego tinklinio ambicija – jau 2026 m. būti žiemos olimpinių žaidynių programoje. Geriausi Lietuvos tinklininkai taip pat neslepia, kad juos vilioja galimybė dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse. Be abejonės, tokia galimybė vilioja ir kitas pasaulio šalis, todėl konkurencija bus didžiulė. Jau 2018 m. žiemos olimpinėse žaidynėse Pjongčange (Pietų Korėja) žiūrovams buvo pristatytas sniego tinklinis, kurio parodomajame mače žaidė ryškiausios pasaulio tinklinio žvaigždės. Pagal dabartinį planą 2022 m. sniego tinklinis bus įtrauktas į olimpines žaidynes kaip parodomoji sporto šaka, o visaverčiu žiemos žaidynių dalyviu jis taps 2026 m.

Tekstas: Dominykas Genevičius
Nuotraukos: „Scanpix“, CEV

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

„Premier“ lygos lyderių bėdos: iškritę žaidėjai bei netinkamos opcijos

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį