Dalintis „Irklentė – įprasminta Vaikiki berniukų legenda“

Irklentė – įprasminta Vaikiki berniukų legenda

Ant jos galima stovėti, sėdėti ar gulėti, žaisti futbolą ir atlikti įvairius fizinius pratimus, nuo jos galima žvejoti, galima plaukti vienam, plukdyti šunį ar net krūvą draugų – tokia štai unikali yra irklentė. 31-erių Karolis Pigaga, irklenčių instruktorius, mokyklos SUPschool.lt ir įmonės goSUP.lt įkūrėjas, įsitikinęs, jog SUP, arba irklenčių sportas, jau skinasi kelią į tautiečių širdis. Todėl irklenčių entuziasto tikslas – sudominti ir supažindinti su šia daug emocijų ir tikrai nemažai fizinio krūvio teikiančia vandens sporto šaka.

Kaip susidomėjote irklentėmis?

Irklentėmis susidomėjau dirbdamas baidarių instruktoriumi Norvegijoje. Ten įsigijau savo pirmąją irklentę. Vėliau baigiau instruktoriaus kursus Ispanijoje, įgūdžius tobulinau Portugalijoje, Didžiojoje Britanijoje.

Kuo šis sportas patraukė? Kuo jis skiriasi nuo kitų Jūsų išbandytų sportinių veiklų?

Sužavėjo vaizdas – žmogus, stovintis ant vandens.  Spontaniškai užsirašiau į savo pirmąją pamoką ir „užsikabinau“. Tai labai universalus ir smagus sportas.  Sąlyginai lengva pradėti, yra daug skirtingų atšakų, vietų, kur ir kaip nuplaukti, daug galimybių tobulėti. Ir tai ne tik aktyvus laisvalaikio leidimo būdas, bet ir puiki sporto šaka, lavinanti įvairius raumenis: čia daug smagiau, nei lieti prakaitą uždaroje salėje.

Kas tai yra irklentė ir kaip viskas „veikia“? Gal net žinote šios sporto rūšies priešistorę?

Irklentę galima apibūdinti kaip padidintą banglentę, irkluojamą  irklu.

Plaukimas atsistojus žinomas nuo seniausių laikų, kuomet šalia vandens gyvenantys žmonės, naudodamiesi luotu, rąstu, kanoja ar kitu pagrindu bei kartimi, keldavosi per upes ir kitus vandens telkinius. Lietuva – ne išimtis:  dar ir šiomis dienomis kai kuriuose Dzūkijos kaimuose galite sutikti senuosius upeivius su savo luotu ir kartimi plaukiančius į žvejybą ar besikeliančius į kitą upės krantą.

Na, o pirmieji bangų „gaudytojai“ atsirado Polinezijoje, kur bangų „gaudymas“ buvo kultūros dalis ir net buvo atliekamas įvairių ritualų metu. Lentos buvo gaminamos iš švento koa medžio ir galėjo būti net iki 5 metrų ilgio. Privilegiją plaukti su didžiausia lenta turėjo genties vadas.

 

Irklavimas naudojantis vienu irklu buvo populiarus tarp šiaurės Amerikos indėnų, polineziečių.

Skaitant įvairią užsienio literatūrą, susidaro įspūdis, kad tiksliai nežinoma, kas ir kada sujungė visus šiuos tris metodus, tačiau modernioji SUP sporto istorija siejama su Havajais.

1940 m. Vaikiki paplūdimyje, Havajuose, banglenčių instruktoriai Duke‘as Kahanamoku bei Leroy ir Bobby AhChoy, stovėdami ant savo banglenčių pradėjo naudoti irklus. Tokiu būdu jie galėjo geriau matyti savo mokinius ir besiartinančias bangas, kartkartėmis jie patys „gaudydavo“ lūžtančias bangas, pasinaudodami irklu. Po automobilio avarijos Bobby nebegalėjo atsiklaupti ar plaukti gulėdamas ant lentos, tad jis pradėjo plaukioti stovėdamas. Jo brolis bei tėtis prisijungė prie jo ir taip gimė Waikiki berniukų legenda.

Iki pat 2004 m. SUP ir buvo žinoma kaip havajiečių pramoga. Tais metais Vietnamo karo veteranas Rickas Thomas parsivežė vieną irklentę į Kaliforniją, ir šis sportas žaibiškai išplito. Tai buvo šviežio vėjo gūsis Kalifornijos paplūdimiuose, kurie buvo perpildyti banglenčių fanatikų. Ten nebebuvo vietos pradedantiesiems, tačiau pasinaudojus irklu buvo galima pagauti mažesnes bangas, nuplaukti į mažiau užimtas vietas, lengviau kontroliuoti kryptį. Greitai buvo suvokta, kad bangos net nėra būtinas elementas. Taip gimė sportas, kuris vadinamas SUP, su daugybe variacijų: SUP joga, SUP Surf, SUP pilates ir t. t. Tai greičiausiai populiarėjantis sportas pasaulyje.

Papasakokite apie goSUP.lt teikiamas paslaugas: treniruotes ant irklentės ir organizuojamus turus.

Kaip ir priklauso irklenčių kompanijai, parduodame bei nuomojame įrangą. Norėdami parodyti žmonėms, kiek daug smagių dalykų galima nuveikti su irklentėmis, siūlome įvairias paslaugas.

SUP Fit treniruotės – tai treniruotės ant vandens. Žiemą jos organizuojamos baseinuose, o vasarą – Trakuose. Treniruotės ypač naudingos, kadangi galite patirti tai, ką sunku imituoti sporto salėje: visi pratimai atliekami ant nestabilios plokštumos, todėl jų efektyvumas kur kas didesnis, lyginant su įprastomis treniruotėmis ant žemės.

Naktiniai turai – tai išskirtinė pramoga. Sutemus plaukiame ant šviečiančių irklenčių, tokiu būdu galima pažinti paslaptingą povandeninį pasaulį. Tai išties įspūdinga patirtis.

Kavos turai Vilniuje organizuojami darbo dienomis: ankstyvą rytą arba vakare. Jų metu siūlome ne tik pasimėgauti bundančio Vilniaus panorama arba atsipalaiduoti po dienos darbų, bet ir pasimėgauti kava.

Turai Dzūkijos upėmis – tai smagus nuotykis norintiems praleisti dieną gamtoje.  Galima rinktis iš 5 maršrutų, priklausomai nuo įgūdžių ir esamo pažangos lygio.

SUP ekspedicijų metu vykstame į vis naujas vietas ir plaukiame nežinomomis upėmis.

Taip pat mielai padedame suorganizuoti komandines išvykas, lenktynes, pasiplaukiojimus XL – didelėmis daugiavietėmis irklentėmis, kitas pramogas įvairiuose renginiuose.

Ar daug šios sporto rūšies entuziastų mūsų šalyje? Ir kuo, Jūsų manymu, patraukia irklentės?

Pasakyti, kiek yra entuziastų, negaliu, nes Lietuvoje tokios statistikos nėra. Tačiau akivaizdu, kad kiekvienais metais jų sparčiai daugėja. Irklentės patraukia universalumu, kadangi leidžia daryti skirtingus dalykus: nuo bangų „gaudymo“ jūroje iki mankštos baseine. Be to, tai yra sportas, kuriuo gali užsiimti visi, pradedant vaikais ir baigiant visais, kurie tik turi noro.

Pramogos ant irklentės

Tekstas: Karinos Sėrikovos
Nuotraukos: Karolio Pigagos asmeninio archyvo

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Patogumas - didžiausias malonumas paplūdimyje

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį