Dalintis „Ir sportas, ir gyvenimo būdas“

Ir sportas, ir gyvenimo būdas

Skandinavijoje į varžybas kelias dešimtis tūkstančių žmonių sutraukiantį orientavimosi sportą vis labiau pamėgsta ir lietuviai. Vieni siekia rezultatų, kiti mėgaujasi aktyvia veikla gamtoje, o yra ir tokių, kuriems pasisekė miške sutikti mylimąją.

Lietuvos orientavimosi sporto federacijos (LOSF) vykdomasis direktorius Vilius Aleliūnas šį sportą pamilo dar būdamas vaikas. Nuo tada, kai dvylikos pirmą kartą išvyko į tarptautines varžybas Danijoje, jis apkeliavo visą Europą, Pietų Korėją, Braziliją, Australiją, Kolumbiją, kur 2013-aisiais iškovojo pasaulio orientavimosi sporto žaidynių bronzą.

Tačiau sportui jis labiausiai dėkingas ne už galimybę keliauti.

„Prieš devynerius metus varžybose miške susipažinau su žmona. Nuo to laiko drauge sportuojame, o pernai susituokėme“, – pasakojo 31-erių vyras.

Sportas visiems

„Orientavimosi sportas yra gyvenimo būdas. Juo gali užsiimti bet kokio amžiaus žmonės, o tai reiškia, kad kartu gali sportuoti visa šeima. Tai ne tik fizinė, bet ir protinė veikla, galimybė pabūti gryname ore“, – pasakojo V. Aleliūnas.

Sportuoja ir sulaukę vos penkerių, o vyriausiam, senjorų varžybose dalyvavusiam Lietuvos orientacininkui, buvo 87-eri.

Orientavimosi sportas skiriamas į keturias disciplinas: bėgte, dviračiu, slidėmis ir rungtis takais, kur gali dalyvauti ir neįgalieji.

„Tai reiškia, kad bet kuris žmogus bet kuriuo metų laiku gali tuo užsiimti. Mėgstantys bėgioti tą daro visus metus, slidininkai vasarą persėda ant dviračių, o takais galima važiuoti ir neįgaliojo vežimėliu“, – sakė LOSF vykdomasis direktorius.

Visai neseniai ėmė populiarėti orientavimasis uždarose patalpose. Vilniaus orientacininkai varžybas jau rengė Jėzuitų progimnazijoje, Vilniaus universiteto ir Gedimino technikos universiteto rūmuose Saulėtekyje bei tikisi, kad netrukus šią idėją priims prekybos centrai.

„Latvijoje orientavimosi varžybos vyksta didžiuosiuose prekybos centruose, kuriuose padaromi labirintai ir iš vieno aukšto į kitą reikia patekti nesinaudojant liftu ar pagrindiniais laiptais“, – pasakojo V. Aleliūnas.

Varžybų netrūksta

Šiuo metu LOSF vienija 36 klubus, jos veikloje dalyvauja neasocijuoti nariai – sporto mokyklos, kiti entuziastai. Visi orientacininkai – nuo moksleivių iki veteranų – yra licencijuojami.

Reguliariai varžybose dalyvauja iki 3 tūkst. sportininkų, į svarbiausias ir populiariausias, tokias kaip „Takas“, susirenka per tūkstantį žmonių.

Klubai tarpusavyje taip pat aktyviai konkuruoja. Pačios masiškiausios, prestižiškiausios ir laukiamiausios varžybos yra „Klubų taurė“. Jas sudaro 11 etapų, o komandai atstovauja 11 sportininkų.

Komandos skirstomos pagal lytį, amžiaus grupes. Šiais metais klubų varžybose dalyvavo per 30 komandų.

Per metus orientacininkai rengia per 80 varžybų, todėl sportininkai gali jas rinktis pagal vietą, discipliną, sudėtingumą.

Dopingas nepadėtų

Orientavimosi sporte labai svarbūs ne tik fiziniai, bet ir intelektiniai gebėjimai. Geras mąstymas, erdvės suvokimas, greita reakcija – orientacininkams reikalingiausios savybės, padedančios rasti žemėlapyje užšifruotus kontrolinius punktus. Jos ugdomos specialiais kopijavimo iš atminties pratimais.

„Todėl orientacininkams dopingas ne padėtų, o pakenktų, nes tokie preparatai paveikia mąstymą“, – sakė V. Aleliūnas.

Dalyvaujantiems tarptautinėse varžybose ir siekiantiems rezultatų svarbus ir fizinis pasirengimas. Stipriausi Lietuvos orientacininkai treniruočių stovykloje per savaitę nubėga apie 180 km, vidutiniškai sezono metu per savaitę – apie 100–140 km.


Galimybės

Pradedantieji turi galimybę mokytis vienoje iš penkių stacionarių orientavimosi trasų: Vilniaus Vingio parke, Vilniaus universiteto botanikos sode, Kuršių nerijoje, Smiltynėje ir Šiauliuose. Norintieji šiose trasose su žemėlapiu ar mobiliąja aplikacija gali praktikuotis bet kuriuo metu.

Vasaros sezono metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Telšiuose, Alytuje ir Marijampolėje darbo dienomis vyksta masinės varžybos, kuriose trasą įveikti ir pagrindus įgyti padeda profesionalai.

Taikosi į olimpiadą

„Vis dažniau pasigirsta ketinimų orientavimosi sportą įtraukti į olimpinių sporto šakų sąrašą, greičiausiai tai būtų žiemos žaidynės. Šiuo metu vedamos derybos, o mes tikimės, kad kada nors tai tikrai bus padaryta ir bent vieną ar daugiau orientavimosi sporto disciplinų pamatysime olimpinėse žaidynėse“, – vylėsi LOSF prezidentas Donatas Kazlauskas.

Tekstas: Lina Motužytė
Nuotraukos: Donatas Lazauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Legendinių „Nike Cortez“ istorija

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį