Dalintis „Sakartvelo svajonių debiutas: ką žada Euro 2024?“

Sakartvelo svajonių debiutas: ką žada Euro 2024?

Sakartvelas švenčia – nacionalinė vyrų futbolo rinktinė pirmą kartą istorijoje pateko į Europos futbolo čempionatą. Dramatiškoje baudinių serijoje įveikę graikus, kartvelai penkioliktu bandymu pagaliau prasibrovė į vieną iš didžiųjų turnyrų.

Prasibrauti lengva nebuvo – lemiamame mače Graikija įklampino Sakartvelą gynybiniame futbole, o per pirmąsias 90 minučių į vartų plotą kamuolys skriejo vos vieną sykį.

Pratęsimo metu komandos atakavo kiek labiau, tačiau mačas baigėsi be įvarčių 0:0. Baudinių serijoje tiksliau mušę kartvelai galiausiai triumfavo 4:2.

Ir tą jiems pavyko padaryti be didžiausios savo žvaigždės. Pratęsimo metu traumą patyręs „Napoli“ puolėjas Khvicha Kvaratskhelia rungtynių nebaigė ir baudinių seriją stebėjo nuo suolelio.

Italijoje rungtyniaujančiam futbolininkui paskutiniai 12 mėnesių yra visiškai stebuklingi – po 33 metų pertraukos jis padėjo „Napoli“ ekipai triumfuoti šalies pirmenybėse, o dabar su rinktine krausis lagaminus į Vokietijoje vyksiantį Europos čempionatą.

23-ejų kartvelas su keturiais įvarčiais buvo rezultatyviausias rinktinės futbolininkas Euro 2024 atrankoje. Tris tikslius smūgius pridėjo metais jaunesnis „Metz“ klubo Prancūzijoje puolėjas Georges Mikautadze.

Khvicha Kvaratskhelia

Kukli šalies rinktinė turi vos kelis aukštesnio lygio žaidėjus, o išskirti taip pat galima ir talentingą „Valencia“ vartininką Giorgi Mamardashvili.

23-ejų futbolininkas jau trečią sezoną yra pagrindinis Ispanijos klubo vartų sargas ir jau taip pat perėmė rinktinės startinio vartininko rolę.

Šias privilegijas jam suteikė trečius metus rinktinę treniruojantis buvęs ilgametis Miuncheno „Bayern“ gynėjas Willy Sagnol.

Gausią trofėjų kolekciją Bavarijoje sukaupęs prancūzas iki tol treniravo Prancūzijos jaunimo rinktinę bei Bordo „Girodins“ ekipą.

Iškovotas kelialapis į Europos pirmenybes jam kol kas yra didžiausias pasiekimas trenerio karjeroje.

Išnaudotas šansas

Tačiau nevalia ignoruoti ir palankiai susiklosčiusių aplinkybių tiek Sakartvelui, tiek kitoms pastarųjų metų Europos futbolo čempionato debiutantėms.

2018-aisiais egzistavimą pradėjusi UEFA Tautų lyga futbolo nykštukams kaip mat palengvino kelią į žemyno pirmenybes.

Į keturis divizionus pagal pajėgumą suskirstytos rinktinės bilietus į Europos čempionatą nuo šiol gali pelnyti ne tik per atrankos varžybas, bet ir gerai pasirodžiusios Tautų lygoje.

Į ankstesnį čempionatą taip pirmą kartą istorijoje prasibrovė Šiaurės Makedonijos rinktinė.

Tautų lygoje geriausią pasirodymą iš D diviziono komandų pademonstravusi Šiaurės Makedonija lemiamame mače nugalėjo ne ką kitą, o tą patį Sakartvelą – vienintelį mačo įvartį į varžovų vartus pasiuntė Goranas Pandevas.

Ilgai lauktas debiutas galėjo įvykti ir trejais metais anksčiau, tačiau kartvelai atsigriebė jau šiemet.

Atrankos grupėje jie užėmė tik ketvirtą vietą ir į priekį užleido Ispaniją, Škotiją bei Norvegiją, bet geras pasirodymas Tautų lygos C divizione ir lemiama pergalė prieš Graikiją užtikrino bilietą į didžiausią vasaros futbolo šventę.

O štai atrankoje Sakartvelą aplenkę norvegai bilieto nepešė nei per atranką, nei per Tautų lygą.

Super talentų Erlingo Haalando ir Martino Odegaardo atstovaujama rinktinė dar vieną vasarą veiksmą stebės per televizorių ir ruošis atrankai į 2026-ųjų pasaulio pirmenybes Kanadoje, Meksikoje ir JAV.

Naujokai neatostogauja

Savo ruožtu į pirmenybes prasibrovęs Sakartvelas Vokietijoje tikrai neturistaus. Tuo labiau, kai burtai lėmė grupę, kurioje galima užsikabinti.

Sakartvelo futbolininkai

F grupėje naujokai rungtyniaus su Portugalija, Čekija ir Turkija. Jei pirmas oponentas bus sunkiai įkandamas, tai su kitais dviem varžytis tikrai įmanoma.

Čekija rinktinėje nebeturi tokių žvaigždžių, kokios kadaise buvo Petras Čechas ar Milanas Barošas, o Turkija savo ryškiausią talentą, Madrido „Real“ priklausantį saugą Arda Gulerą, dar tik brandina svarbiausioms kovoms.

Palyginus šias dvi rinktines ir Sakartvelą, didžiausią žvaigždę vis tiek turi naujokai: Khvicha Kvaratskhelia

Taip, Turkijos sudėtis kur kas labiau subalansuota ir turi daugiau aukštos klasės futbolininkų, tačiau tokiuose turnyruose mačų baigtį dažnai nulemia pavieniai momentai ir pagauta gera banga.

Apie panašias patirtis galėtų papasakoti ankstesni Europos čempionatų debiutantai.

2016-aisiais, kai turnyras išsiplėtė nuo 16 komandų iki 24, debiutavusių rinktinių buvo net keturios, o pusė jų nužengė bent iki ketvirtfinalio.

Didžiausia turnyro sensacija tapo Anglijos iškritimas jau aštuntfinalio etape, o tuo pasirūpino debiutantė Islandija, laimėjusi mačą 2:1.

Ketvirtfinalyje išsišokėliai jau neturėjo šansų prieš Prancūziją, kai pralaimėjo 2:5, tačiau toks triuškinantis rezultatas nė kiek neužgožė islandų įspūdingo žygio.

Taip pat 2016 m. debiutavęs Velsas nužengė dar toliau – karjerą jau baigusio Garetho Bale’o tuo metu tempiama rinktinė pasiekė pusfinalį, kur 0:2 nusileido būsimai čempionei Portugalijai.

Pasisemti įkvėpimo iš šių pasirodymų Sakartvelo futbolininkai tikrai gali. Jie šiemet jau įėjo į istorijos metraščius, tad dabar belieka išsiaiškinti, kokio ilgio įrašas juose nuguls.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Ar yra pratimų, kurie yra naudingesni moterims nei vyrams, ir atvirkščiai?

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį