Dalintis „Baseino vadovė Lina Bielinienė: Tikslas – kuo daugiau vaikų išmokyti plaukti“

Baseino vadovė Lina Bielinienė: Tikslas – kuo daugiau vaikų išmokyti plaukti

Mūsų auksinei žuvelei Rūtai Meilutytei skinant pergalės vaisius, vis dažniau visų akys krypsta į šalies baseinų būklę, o ji, pasak buvusios profesionalios plaukikės, baseino „Olimpinė pradžia“ direktorės ir vaikų plaukimo trenerės Linos Bielinienės, deja, yra liūdinanti. Išbandžiusi daugybę veiklos sričių, vilnietė L. Bielinienė grįžo prie vaikystės ir paauglystės aistros – plaukimo ir teigia, kad būtent tai yra jos pašaukimas.

Savo veiklos ieškojo ilgai

Plaukimu Lina gyveno nuo 7-erių iki maždaug 19 metų. Plaukė laisvuoju stiliumi ir peteliške trumpose bei vidutinėse distancijose. Tapo čempione, yra pelniusi ne vieną įvertinimą, tačiau tuo girtis nepanoro. Vėliau dar dvejus su puse metų varžėsi penkiakovėje, bet koją pakišo sveikata.

Linos profesija – buhalterė, tik iš to duoną ji pelnėsi neilgai.

„Pabandžiau, tačiau man per ramu, per daug sėdima. Man reikia judesio. Bandžiau save realizuoti ir policijoje, ir banke, dirbau su kosmetika, organizavau renginius, bet niekur nesijaučiau savo vietoje“, – prisipažino pašnekovė.

Įgyvendino vaikystės svajonę

Viskas pasikeitė, kai 2011 metais L. Bielinienė išvyko į Ameriką stažuotis vaikų plaukimo mokymo ir treniravimo srityje.

aug_0292_small

„Tada ir supratau, kad nieko daugiau nenoriu veikti, tik mokyti vaikus plaukti. Manau, tai mano pašaukimas. Visada žinojau, kad anksčiau ar vėliau taip nutiks, tačiau mūsų šalyje nebuvo mokyklos, kurioje būtų buvę galima įgyti patirties šioje srityje“, – pasakojo jau šeštą sezoną plaukimo trenere dirbanti moteris.

„Su vaikais dirbti maloniausia. Atiduodi daug, bet dar daugiau gauni, tiesiog pasikrauni geros energijos. Ypač smagu, kai jie pradeda dalyvauti varžybose. Be to, mūsų tikslas – kad kuo mažiau vaikų nuskęstų vandens telkiniuose. Tai yra lyg varomoji jėga“, – prisipažino sportininkė.

Prikėlė naujam gyvenimui

2013 metais Lina su komanda, VšĮ „Sveikame kūne sveika siela“, privačia iniciatyva įkūrė baseiną „Olimpinė pradžia“. Statytas 1976-aisiais, šis Skroblų g. 3A įsikūręs baseinas Sovietų Sąjungos laikais klestėjo, tačiau prasidėjus blokadai buvo apleistas. Renovuotas 1996 ir 2013 metais, kai jį perėmė VšĮ „Sveikame kūne sveika siela“.

aug_9579_small

Baseino takelio ilgis – 25 m, gylis – nuo 1,1 m iki 1,8 metro. Palaikoma maždaug 28,5° C vandens ir oro temperatūra, kad galėtų plaukti ir mažyliai. Dėl tos pačios priežasties vandenyje yra mažas kiekis chloro, čia mankštinasi ir besilaukiančios moterys.

Baseino bendruomenę sudaro 18 darbuotojų, aštuoni iš jų – treneriai. Baseinas veikia septynias dienas per savaitę.

Baugina skęstamumo statistika

Lina sako, kad statistika gąsdina – kasmet šalyje nuskęsta vidutiniškai 29 vaikai iki 16 metų, tiek pat žūsta autoavarijose. Tačiau apie tai valdžios atstovai kalbėti pradėjo tik pernai, nors plaukimo treneriai seniai kelia šią opią problemą.

„Sovietiniais laikais per kūno kultūros pamokas moksleiviai eidavo į baseiną. Dabar kūno kultūros programoje plaukimo nėra. Šiuolaikinės privačios mokyklos ir darželiai atveda auklėtinius į baseiną, gal ir kai kuriose mokyklose yra baseiniukai, bet tai – retenybė. Manau, dėl to kalta mūsų biurokratija“, – pasakojo L. Bielinienė.

Vilnietė džiaugėsi, kad atsiranda projektų, kuriuos finansuoja Kūno kultūros departamentas, Sveikatos apsaugos ministerija. Tam skirtomis lėšomis mokomi plaukti 2–4 klasių mokiniai.

„Mokyklos atveža mokinius pas mus į baseiną. Šiemet projekte dalyvaus 127 moksleiviai. Jie turės 18 plaukimo pamokų. Gal ne visi išmoks plaukti, tačiau įgis pradmenis. Galbūt atsiras kitas projektas ir plaukimo pamokas bus galima tęsti…“ – išreiškė viltį baseino vadovė.

Ne visi, kurie plaukia, moka plaukti

L. Bielinienė teigė, kad apskritai ne visi suprantame, ką reiškia mokėti plaukti. „Paklausti, ar jų vaikas moka plaukti, tėvai dažnai atsako, kad taip, tačiau kai paaiškinu, kokie yra standartai, suabejoja. Mokėjimas plaukti šuniuku nesiskaito. Moki plaukti tada, kai ant vandens gebi išsilaikyti bent pusvalandį ar nuplauki 400 metrų krūtine ir / arba nugara. Taip apibrėžia įstatymas. Mano nuomone, vaikas moka plaukti, kai nuplaukia bent 25 metrus. Tada jis greičiausiai nepasimes kritinėje situacijoje…“

aug_8005_small

Trenerė auklėtiniams nuolat kartoja, kad reikia saugotis nepažįstamų vandens telkinių, tamsaus vandens, kai nematyti dugno. Tokiose vietose pataria nenardyti, kol neištyrinėjo vandens dugno.

Moko plaukti ir suaugusiuosius

Baseine mokytis plaukti, treniruotis, mankštintis gali 3–15 metų vaikai. Komanda „Olimpinė pradžia“, L. Bielinienės duomenimis, pirmoji šalyje ėmė mokyti plaukti trimečius – penkiamečius. Baseino durys atviros ir suaugusiesiems.

„Vieni suaugusieji nori pataisyti savo plaukimo techniką, kiti – išmokti plaukti. Kai kurie būna patyrę nemalonių akimirkų vandenyje – skendę, patekę į duobę ar prariję didelį gurkšnį vandens. Kai kuriems vandens baimė dar vaikystėje įskiepyta tėvų. Pati matau, kaip vaikų treniruotę stebintys tėvai bijo, sako pastabas treneriams, kad vienaip ar kitaip elgtis nesaugu, nors vaikai vandenyje jaučiasi laisvai, yra atsipalaidavę. Todėl mūsų nuostata – vaikų treniruočių metu tėvai lieka už baseino durų“, – pridūrė pašnekovė.

Trenerė teigė, kad išmokyti plaukti galima visus, tačiau reikia kantrybės, nepasiduoti įsitikinimams: „Na, to tai aš nedarysiu“, „Tik ne tai“, ir kovoti su baimėmis.

„Išeiti iš komforto zonos gali būti nelengva, tačiau tai atsiperka“, – teigė plaukikė.

Plaukimo nauda akivaizdi

Plaukimas – vienintelė sporto šaka, kai treniruojami visi raumenys. Pasak sportininkės, daugelis žmonių plaukia netaisyklingai, o toks plaukimas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

„Būna, žmogus plaukia, treniruojasi, tačiau sveikatos būklė nesikeičia. Kalta netaisyklinga technika. Plaukimas stiprina imunitetą, gerina kraujo apytaką, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina fizinį aktyvumą. Tačiau kartoju – taip būna tik tada, kai plauki taisyklingai“, – pridūrė pašnekovė.

Išnaša:  Baseino takelio ilgis – 25 m, gylis – nuo 1,1 m iki 1,8 metro. Palaikoma maždaug 28,5° C vandens ir oro temperatūra, kad galėtų plaukti ir mažyliai. Dėl tos pačios priežasties vandenyje yra mažas kiekis chloro, čia mankštinasi ir besilaukiančios moterys.

Olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės diena

 

Rūtos Meilutytės pergalė 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse 100 m plaukime  

[alert color=”violet”]Įdomybė

Anot istorinių šaltinių, pirmą šildomą vandens baseiną dar I amžiuje pr. Kr. Romoje pastatė Gajus Cilnijus Mecenatas – senovės Romos politikas ir rašytojas, vienas artimiausių Oktaviano bendražygių, ypač pagarsėjęs kaip menų ir poezijos rėmėjas.[/alert]

Tekstas – Karinos Sėrikovos
Nuotraukos – Vyginto Skaraičio ir Augusto Četkausko

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

SIMONAS BILIS: Kaip galima nemokėti plaukti?

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį