Praėjęs sezonas Kauno „Žalgiriui“ buvo istorinis – komanda pirmą kartą klubo istorijoje tapo Lietuvos čempione. Šį sezoną žalgiriečiai taip pat startavo sėkmingai ir kurį laiką mėgavosi sukauptu pranašumu turnyro lentelės viršūnėje, tačiau pastarieji mėnesiai komandai pažėrė rimtų iššūkių. Nesėkmių serija ir artėjanti UEFA Čempionų lygos atranka privertė klubą imtis permainų.
Kauno „Žalgirio“ saugas bei dažnas Lietuvos nacionalinės rinktinės narys Gratas Sirgėdas neslepia, kad pastarosios dvi pergalės komandai buvo itin reikalingos ne tik turnyrinės padėties, bet ir emocine prasme.
„Buvo labai svarbu pasiekti tas pergales, ypač prieš artėjančias Europos rungtynes. Nutraukti tą nesėkmių seriją kiekvienam buvo ypatingai svarbu. Manau, kad pergalės pakeitė mus pastarąsias savaites lydėjusias sunkias nuotaikas ir pagerino atmosferą“, – kalbėjo G. Sirgėdas.
Nuo balandžio pradžios Lietuvos čempionams teko išgyventi sudėtingą laikotarpį – komanda dažnai barstė taškus, patyrė keletą skaudžių nesėkmių ir prarado anksčiau turėtą pranašumą. Vis dėlto pastaruoju metu žalgiriečiai atsitiesė – Lietuvos taurėje nugalėjo Vilniaus BFA, o TOPLYGOJE po permainingų rungtynių įveikė Vilniaus raj. „TransINVEST“.
Pastarosiose rungtynėse vienu kertinių momentų tapo varžovų žaidėjo pašalinimas antrajame kėlinyje. Vis dėlto saugas įsitikinęs, kad jo komanda kontrolę buvo perėmusi dar iki šio epizodo.
„Jautėme, kad ir pirmajame kėlinyje nebuvome prastesnė komanda. Tikrai dominavome ir turėjome progų, tik nepavyko įmušti. Aišku, kortelės visada keičia rungtynes. Jos stipriai prisidėjo prie šios pergalės“, – sakė futbolininkas.

Futbolo kasdienybėje – ir pakilimai, ir nuosmukiai
Praėjusį sezoną „Kauno Žalgiris“ džiaugėsi čempionų titulu, o šių metų pradžioje demonstravo solidų žaidimą ir rinko taškus. Tačiau futbolas retai būna tiesi linija.
Pasak G. Sirgėdo, tokie vadinamieji amerikietiški kalneliai profesionaliame sporte yra neišvengiami.
„Nebuvo lengva. Žiūrint iš kitos pusės – ne pirmi metai futbole ir tų amerikietiškų kalnelių yra buvę daug. Tiek atstovaujant Kauno „Žalgiriui“, tiek bendrai visos karjeros metu. Tai priimu profesionaliai. Žiūrime, bandome tas klaidas taisyti ir ruoštis artėjančioms rungtynėms“, – teigė saugas.
Anot jo, net ir prastesniais laikotarpiais svarbiausia išlaikyti profesionalų požiūrį.
„Taip, nesmagu dėl to bendro nuotaikų fono, bet žiūrime profesionaliai ir visą laiką ruošiamės kitoms rungtynėms“, – pridūrė G. Sirgėdas.

Vienybė rūbinėje
Didžiąją „Kauno Žalgirio“ sudėties dalį sudaro legionieriai, todėl komandos mikroklimatas tampa itin svarbus, ypač tada, kai rezultatai neatitinka lūkesčių.
Pasak G. Sirgėdo, tokiose situacijose didelė atsakomybė tenka tiek vyr. treneriui, tiek kapitonui.
„Nemažai tai priklauso nuo trenerio ir kapitono. Jeigu matome, jog [nelaimėtų rungtynių] serija tęsiasi, bandome atrasti bendrų veiklų tam, kad pagerintume tarpusavio ryšį, neprasidėtų pykčiai“, – pasakojo futbolininkas.
Anot jo, neigiami rezultatai natūraliai apsunkina atmosferą komandos viduje, todėl svarbu ne atsiriboti, o dar labiau susivienyti.
„Jeigu rezultatai neigiami, visiems būti tokioje aplinkoje pasidaro sunkiau. Stengiamės neišsiskirstyti, to ryšio nenutraukti, o kaip tik tais sunkiais momentais suartėti“, – sakė žalgirietis.
Vyriausiojo trenerio atleidimas
Po nesėkmingos atkarpos birželio 17 d. Klubas galiausiai nusprendė atsisveikinti su 41-erių vyriausiuoju treneriu Eivinu Černiausku. Laikinuoju komandos strategu tapo iki tol asistento pareigas ėjęs Algis Jankauskas, su kuriuo žalgiriečiai jau spėjo iškovoti dvi pergales.
„Su treneriu jau praėjusiais metais visi susipažinome ir išmokome gerai dirbti. Jis su mumis, manau, taip pat. Vien tai, kad jam čia nebuvo nieko naujo, manau, prisidėjo prie sėkmingų rezultatų. Komanda juo pasitiki. Rezultatas geras, tad norisi vertinti pozityviai“, – kalbėjo G. Sirgėdas.
Nors kalbų apie galimus pokyčius komandos viduje buvo girdėti ir anksčiau, trenerio atleidimas žaidėjams vis tiek buvo netikėtas.
„Kažkokių kalbų, atgarsių jau girdėjome. Tada, aišku, už trenerį kovoti stengėmės dar labiau. Kai buvo paskelbtas pats atleidimas, nuostaba vis tiek buvo. Visiems toks didesnis ar mažesnis šokas, liūdesys“, – prisiminė saugas.
Futbolininkas neslėpė, kad su treneriu buvo užmegztas artimas ryšys.
„Buvo pasiekta daug gerų rezultatų, su treneriu išlikę geri atsiminimai. Liūdna, kai su žmogumi sukuri artimą ryšį ir jo nebėra, nebematai jo kasdienėje rutinoje“, – teigė G. Sirgėdas.
Vis dėlto profesionaliame sporte ilgai gyventi emocijomis nėra kada.
„Vis tiek esame profesionalai, į viską bandome žiūrėti profesionaliai. Dieną, dvi paliūdėjus toliau kibome į darbus. Laukia daug svarbių rungtynių. Visą sezoną liūdėti negalime. Yra tų darbų, fokusuojamės į juos“, – sakė futbolininkas.
Komandą papildę nauji veidai
Vasaros žaidėjų perėjimų lange komandą jau papildė brazilas Renanas Oliveira, slovėnas Haris Kadričius ir serbas Marko Kontaras.
Daugiausia laiko pademonstruoti savo galimybes kol kas turėjo praeityje Vilniaus „Žalgiriui“ atstovavęs R. Oliveira, kuris rungtynėse su „TransInvest“ jau spėjo pasižymėti įvarčiu.
„Panašu, kad duos nemažai naudos. Žinoma, žaidėjui, jau anksčiau rungtyniavusiam TOPLYGOJE, adaptuotis visada yra lengviau“, – sakė G. Sirgėdas.
Tuo metu apie kitus naujokus žalgirietis spręsti dar neskuba.
„Su dar dvejais naujokais kartu turėjome tik vieną treniruotę, tad nesinori daryti kokių nors išvadų. Kaip jiems seksis, manau, parodys tik laikas“, – pridūrė jis.

Rimtas iššūkis Čempionų lygos atrankoje
Jau liepos 7 d. Kauno „Žalgiris“ pradės UEFA Čempionų lygos atranką. Pirmajame etape Lietuvos čempionų laukia Kosovo čempionė „Drita“.
Pasak G. Sirgėdo, informacijos apie būsimą varžovą komanda jau šiek tiek turi.
„Bendravome su legionieriais, kurie žino šią komandą, jos žaidėjus. Tikrai nebloga, gana aukšto lygio komanda. Įsivaizduoju, jog jie bus techniški, greiti. Girdėjau, kad nemėgsta žaisti be kamuolio“, – pasakojo futbolininkas.
Jo teigimu, viena svarbiausių užduočių bus neleisti varžovams primesti savo žaidimo.
„Pasižiūrėsime, ar taip bus. Gal pavyks daugiau žaisti su kamuoliu ir neleisti jiems to padaryti“, – svarstė saugas.
Kalbėdamas apie dažnai minimą pranašumą antrąsias tarpusavio rungtynes žaisti namuose, G. Sirgėdas mato tam logiškų argumentų.
„Manau, kad pritariu, tai logiška. Jei rungtynės nusitęsia iki pratęsimo ar 11 metrų baudinių, namų sienos gali padėti“, – sakė žalgirietis.
Nežinomybės yra, tačiau nerimo – ne
Iki pirmųjų Europos rungtynių lieka nedaug laiko, o klubas vis dar neturi nuolatinio vyriausiojo trenerio. Vis dėlto komandos rūbinėje dėl to panikos nėra.
„Kažkokio nerimo kaip ir nėra. Visi laukiame tų rungtynių. Galbūt labiau yra tokia nežinomybė, smalsumas, kaip čia viskas susidėlios“, – teigė G. Sirgėdas.
Anot jo, net ir pasikeitus treneriui didelių pokyčių per tokį trumpą laiką tikėtis būtų sudėtinga.
„Kadangi liko mažai laiko, klausimas, ar naujam treneriui pavyks pritaikyti naujas idėjas. Gal pavyks pakoreguoti vieną ar kitą detalę. Nesitikiu, kad pokyčiai vyks nuo nulio. Mano spėjimu, išlaikysime panašų stilių“, – kalbėjo saugas.
Vis dėlto galutinį atsakymą, kaip viskas atrodys aikštėje, duos tik pačios rungtynės.
„Vėlgi, gal ateis treneris ir viskas pasikeis. Darysime savo darbą ir bandysime pasiekti kuo geresnius rezultatus. Vis tiek aikštėje žaisime mes, ne treneris“, – pabrėžė G. Sirgėdas.
Artėjančios tarptautinės kovos futbolininkui kelia ir papildomo smalsumo, nes būtent tokiose rungtynėse geriausiai atsiskleidžia tikrasis komandų pajėgumas.
„Visada būna labai įdomu susitikti su kitų šalių komandomis. Atrodo, kad per vaizdo medžiagą matai tas detales, žaidėjus, bet tik susidūrus su jais pajauti, koks yra jų žaidžiamas futbolas, kokiame lygyje yra tiek jie, tiek mes“, – sakė futbolininkas.
Žalgiriečio teigimu, komandos turės galimybę primesti savo žaidimą, o galutinis atsakymas paaiškės tik aikštėje.
„Bandysime jiems pasiūlyti savo futbolą, jie – mums savo. Viskas išsispręs aikštėje. Labai sunku nuspėti, kaip čia bus. Bandysime padaryti viską, ką galime geriausiai“, – kalbėjo G. Sirgėdas.
Tekstas: Dovydo Tamosyno