Dalintis „Sporto šakos, kurios stiprina ne tik kūną, bet ir smegenis“

Sporto šakos, kurios stiprina ne tik kūną, bet ir smegenis

Mokslininkai vieningai sutaria, kad tai, kas naudinga širdžiai, naudinga ir smegenims. Tai ypač aktualu, kalbant apie sportą. Tyrimai rodo, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali pagerinti atmintį, mąstymą, planavimo ir organizavimo įgūdžius ir netgi sumažinti demencijos riziką.

2022 m. atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Alzheimer’s & Dementia“, parodė, kad aktyvūs vyresnio amžiaus žmonės turi didesnį smegenų baltymų kiekį, kuris sustiprina neuronų ryšius, o tai savo ruožtu pagerina jų atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimas taip pat atskleidė, kad teigiami fizinio aktyvumo pokyčiai pradėjo vykti net dalyvių, kuriems vidutiniškai buvo 70 metų, smegenyse, tad akivaizdu – niekada nevėlu pradėti! Pristatome jums penkias fizinio aktyvumo rūšis, kurios geriausiai stiprina mūsų smegenis.

Aerobika

Reguliarūs aerobiniai pratimai suaktyvina kraujo tekėjimą į smegenis, o tai padidina hipokampo, smegenų dalies, atsakingos už žodinę atmintį ir mokymąsi, dydį. Viename 2017 m. tyrime, paskelbtame žurnale „The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences“, nustatytas ryšys tarp mažo fizinio aktyvumo ir demencijos rizikos. Mokslininkai taip pat atliko maždaug 2 tūkst. 60 metų ir vyresnių žmonių megnetinio rezonanso tomografijas ir nustatė, kad kuo aktyvesni jie buvo, tuo didesnis jų hipokampas.

Pagal dabartines fizinio aktyvumo gaires vyresni žmonės per savaitę turėtų sportuoti bent 150 minučių vidutiniu intensyvumu.

Svorių kilnojimas

2020 m. atliktame tyrime, paskelbtame žurnale „NeuroImage: Clinical“, nustatyta, kad šešis mėnesius trukusios jėgos treniruotės gali padėti išvengti vyresnio amžiaus žmonių hipokampo susitraukimo. Taip yra todėl, kad kai keliame svorius, susikoncentruojame, kas savo ruožtu treniruoja ir smegenų nervų grandines.

Joga

2016 m. UCLA tyrimas, paskelbtas žurnale „Journal of Alzheimer’s Disease“, parodė, kad 55 metų ir vyresni žmonės, užsiregistravę 12 savaičių programoje, kurią sudaro valanda meditacinės jogos kartą per savaitę ir 12-os minučių kasdienė meditacija namuose, žymiai pagerino savo žodinę atmintį (gebėjimą prisiminti žodžius) ir vizualinę-erdvinę atmintį (gebėjimą rasti ir prisiminti vietas).

Taiči

Remiantis 2018 m. žurnale „Frontiers in Aging Neuroscience“ paskelbtu tyrimu, vyresni žmonės, kurie praktikavo Taiči 12 savaičių, turėjo didesnį gebėjimą atlikti kelias užduotis vienu metu nei tie, kurie to nepraktikavo. Taip pat pastebėtas didesnis aktyvumas jų prefrontalinėje žievėje, smegenų dalyje, kurioje vyksta aukštesnio lygio mąstymas.

Įstaigos „National Center for Complementary and Integrative Health“ tyrimai taip pat rodo, kad Taiči gali padėti pagerinti vyresnio amžiaus žmonių samprotavimą, planavimą, problemų sprendimą ir atmintį. Taiči yra puiki mankštos forma, nes sujungia protinę koncentraciją su judesiu. Kitaip tariant, smegenys turi galvoti apie tai, kas vyks toliau, kai tuo metu kūnas išlieka aktyvus. Taip pat ši sporto rūšis veiksmingai sumažina stresą.

Šokiai

Žurnalo „New England Journal of Medicine“ tyrimas, stebėjęs vyresnio amžiaus žmones daugiau nei 20 metų, atskleidė, kad reguliarūs šokių užsiėmimai sumažino demencijos riziką 76 procentais – dvigubai daugiau nei skaitymas.

Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: www.aarp.org
Nuotraukos: pexels.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Įsibėgėję Lietuvos krepšininkai sustoti neketina: „Esame ypatinga komanda“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį