Dalintis „Niujorko Cosmos: galingiausia komanda JAV futbolo istorijoje“

Niujorko Cosmos: galingiausia komanda JAV futbolo istorijoje

Pelé, Franzas Beckenbaueris, Carlosas Alberto – išgirdus šiuos vardus daugelis pasakytų, jog tai – futbolo legendos. Tačiau juos sieja ne tik garbingas statusas. Visi šie bet kuriam futbolu besidominčiam aistruoliui žinomi futbolininkai yra rungtyniavę Šiaurės Amerikos „Superlygos“ komandoje Niujorko „Cosmos“. Nors dabar ši ekipa išgyvena ne pačius geriausius laikus, praeityje ji buvo europietiškojo futbolo JAV pradininke.

Įkūrimas

Savo gyvavimo pradžią „Cosmos“ mena vos nuo 1970-ųjų, tačiau oficialiose rungtynėse imta žaisti metais vėliau, kadangi niekaip nebuvo nuspręsta, kaip turėtų vadintis klubas. Situacija buvo išspręsta klubo įkūrėjams kompanijai „Warner“ pagaliau išsirinkus pavadinimą, kurį pasiūlė du vietinės mokyklos mokytojai, savo paraiškoje teigdami, jog „Cosmos“ reiškia visatą bei keliamus aukštus reikalavimus naujai suburtai komandai. Pirmieji treji metai šio pavadinimo ambicijas puikiai atspindėjo –  du kartus pasiekti „Superlygos“ pusfinaliai, o 1972-aisiais, vos antrojo klubo sezono metu, iškovotas ir stipriausio Šiaurės Amerikos klubo vardas. Visgi situacija gerokai pablogėjo ketvirtajame sezone, kuomet buvo laimėtos vos ketverios rungtynės bei lygoje užimta vieta paskutiniame trejete. Dėl to smuko žmonių susidomėjimas ir klubui reikėjo drastiškų permainų.

Geriausi pasaulio futbolininkai – į niekam nežinomą komandą

Geresnio pastiprinimo tokiai „Cosmos“ komandai nebūtų buvę galima nė susapnuoti –pasibaigus nesėkmingam sezonui į pusiau profesionalių žaidėjų gretas pasikviestas jau karjerą baigęs geriausias tuometis pasaulio futbolininkas Edsonas Arantesas do Nascimento arba trumpiau – Pelé. Brazilų legenda prieš atvykdamas į Niujorką retkarčiais vis dar rungtyniaudavo už savo pirmąjį klubą „Santos“ neoficialiose rungtynėse, o prieš prisijungiant prie „Cosmos“ buvo viliojamas ir tokių klubų kaip Turino „Juventus“. Visgi brazilas susidomėjo jam čia siūlomu milžinišku atlyginimu ir ėmė garsinti JAV futbolą. Šis Pelé perėjimas, kaip ir buvo laukta, sukėlė didelį susidomėjimą „Superlyga“, o pirmosios naujojo sezono rungtynės buvo transliuojamos daugelyje Europos valstybių. Pelé žaidimas Niujorko komandoje stulbino ne tik žiūrovus, bet ir komandos draugus – tuometinis komandos gynėjas Werneris Rothas teigė, jog didžiausias iššūkis jam rungtynių metu buvo nesustoti ir tiesiog nežiūrėti kaip žaidžia gyva futbolo legenda.

Ir tokios permainos, deja, neatnešė rezultatų aikštėje – lygoje užimta 12 vieta iš 20 komandų, o pats Pelé per devynis mačus įmušė vos penkis įvarčius. Daug sekmingesnis niujorkiečiams buvo kitas sezonas, prieš kurį komandą pastiprino ir būsimasis rezultatyviausias klubo žaidėjas istorijoje – Giorgio Chinaglia, jau pirmame sezone nustelbęs galingąjį puolimo konkurentą iš Braziljos. 19 Chinaglios įvarčių leido „Cosmos“ pasiekti konferencijos pusfinalį, tačiau ten buvo pralaimėta „Tampa Bay Rowdies“ ekipai. Supratę, jog, norint dar kartą tapti stipriausiu klubu Šiaurės Amerikoje, Chinaglia bei Pele indėlio neužteks, klubo vadovai ėmė stiprinti gynybą – šį kart buvo įsigytas taip pat karjeros saulėlydyje tuo metu buvęs, ko gero, geriausias visų laikų Vokietijos gynėjas Franzas Beckenbaueris. „Kaizerio“ atėjimas į komandą nebuvo sutiktas šiltai – naujoji „Cosmos“ žvaigždė Chinaglia pasipiktino, mat klubui aikštėje nerekėjo dar vieno lyderio. Ko gero, italas buvo neteisus – Beckenbauerio, o vėliau ir dar vieno gynėjo Carloso Alberto (tuometinio brazilų rinktinės kapitono) pajėgos sustiprino gynybą taip, jog „Cosmos“ laimėjo Šiaurės Amerikos lygą ir antrą kartą klubo istorijoje iškovojo šį trofėjų. Visgi būtent paskutiniosios, finalo, rungtynės buvo gulbės giesmė legendinam Pelé – po iškovoto trofėjaus brazilas 1977-aisiais pagaliau nusprendė visam laikui baigti karjerą.

Net ir išvykus pagrindinei klubo žvaigždei, kitas „Cosmos“ sezonas buvo toks pat sėkmingas. Komanda ir toliau vedama Giorgio Chinaglios bei Beckenbauerio apgynė „Superlygos“ titulą nugalėdami ankstesniuosius skriaudikus „Tampa Bay Rowdies“ sausakimšame „Giants“ stadione – mačą tuo metu gyvai stebėjo 74 tūkst. žmonių, o šis skaičius per vienerias rungtynes Šiaurės Amerikoje taip ir liko nepagerintas.

Lietuviškas akcentas

Verta paminėti, jog prie „Cosmos“ superklubo yra prisidėjęs ir lietuvių kilmės treneris iš JAV Ray Klivecka. Dėl nesėkmingo 1979 metų sezono, ilgą laiką trenerio asistentu dirbusiam Kliveckai, teko atsisėsti į vyriausiojo trenerio kėdę bei vadovauti geriausiems planetos futbolininkams. Visgi Lietuvoje gimęs treneris šiame poste ilgai neužsibuvo, o komanda tame pačiame sezone pirmą kartą po Pele išvykimo nelaimėjo lygos trofėjaus.

Sunkūs metai

Nepaisant sėkmingų tolimesnių sezonų (nuo 1980-ųjų iškovoti  dar du čempionų titulai), žmonių susidomėjimas ne tik klubu, bet ir visa lyga, išvykus Pelé ėmė smukti. „Superlyga“ prarado sutartį su televizija „ABC“, o finalinės rungtynės nė nebuvo transliuojamos tiesiogiai – čempioną visas pasaulis sužinodavo tik pažiūrėję vaizdo įrašą kitą dieną. „Cosmos“ klubo vadovai jausdami artėjančias paskutines lygos dienas sumanė parduoti komandą. Ir ją nusipirko ne kas, o rezultatyviausias klubo žaidėjas Giorgio Chinaglia. Deja, italas neturėjo finansų valdyti dideles algas europietiškosioms žvaigždėms mokančio klubo ir Niujorko „Cosmos“ klubas  kartu su Šiaurės Amerikos „Superlyga“ išnyko.

Tiesa, išnykimas nebuvo visam laikui – prabėgus dvidešimt penkeriems metams kartu su ta pačia „Superlyga“ atsikūrė ir „Cosmos“ klubas, tačiau šį kartą su visai kitokio kalibro žaidėjais. Vos praėjus pirmiesiems klubo metams senoje-naujoje lygoje, atrodė, jog niekas nepasikeitė – „Cosmos“ pirmu bandymu pasipuošė čempionų žiedais, tačiau paraiškos dalyvauti stipriausioje JAV lygoje „Major League Soccer“ nepateikė dėl kėblios finansinės padėties bei mažo žiūrovų skaičiaus stadione.

Kaip reikia tvarkytis su nedideliu rungtynių lankomumu „Cosmos“ žinojo jau anksčiau – tiesiog pasikviesti vieną garsiausių to meto futbolininkų. Kaip tarė, taip ir padarė – 2015-aisiais prie komandos prisijungė jau karjerą baigęs ilgametis Madrido „Real“ puolėjas Raulis. Šis klubo žingsnis davė vaisių – sirgalių susidomėjimas kilo kaip ir 1975 metais, o trofėjai taip pat niekur nedingo – 2015 ir 2016 vėl laimėta „Superlyga“.

Jeigu istorija kartojasi, tai nuo pradžios iki galo. Vos čempionatą laimėjęs „Cosmos“ susidūrė su finansiniais sunkumais. Spaudoje 2016-ųjų metų pabaigoje buvo išplitęs pranešimas, jog sutartys su visais klubo žaidėjais bei darbuotojais yra nutrauktos, o Niujorko žmonės internetu ėmė aukoti pinigus nuo bankroto bandančiam pabėgti klubui. Komanda šių metų sausį buvo išgelbėta – didžiąją dalį jos akcijų nusipirko ilgametis klubo fanas, verslininkas Roccas B. Commissas, taip užtikrindamas dar vieną „Cosmos“ gyvavimo sezoną.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: NBC ir ESPN

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Vingio parke – dar daugiau sporto renginių

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį