Dalintis „Neįtikėtinas išbandymas: Lietuvos sportininkas sieks įveikti dešimtgubą triatloną“

Neįtikėtinas išbandymas: Lietuvos sportininkas sieks įveikti dešimtgubą triatloną

Triatlonas – olimpinė sporto šaka, susidedanti iš plaukimo, dviračių lenktynių ir bėgimo. Varžybos būna įvairių nuotolių, o kiekvienas iš jų turi savo atskirus pasaulio ir kontinentų čempionatus.

Į olimpinių žaidynių programą yra įtraukta viena triatlono distancija – 1,5 km plaukimas, 40 km važiavimas dviračiu ir 10 km bėgimas.

Populiarus yra sprinto triatlonas, kuris susideda iš dvigubai trumpesnių nuotolių (750 m plaukimas, 20 km važiavimas dviračiu ir 5 km bėgimas). Ilgo nuotolio triatlono distancijas atitinkamai sudaro 3 km, 80 km ir 20 km. Klasikinis triatlonas, kuris dar vadinamas „Ironman“, susideda iš 3,8 km plaukimo, 180 km važiavimo dviračiu ir 42 km bėgimo.

Pasaulyje ir Lietuvoje yra organizuojami ultratriatlonai, kurių nuotoliai yra dauginami iš klasikinio triatlono distancijos. Rengiamos yra dvigubo, trigubo, keturgubo, penkiagubo, dešimtgubo ir net dvidešimtgubo ultratriatlono varžybos. Pastarąjį sudaro sunkiai suvokiami skaičiai – 76 km plaukimas, 3600 km važiavimas dviračiu ir 844 km bėgimas.

Šių metų rugpjūtį Šveicarijoje buvo planuojamas IUTA pasaulio dešimtgubo ultratriatlono čempionatas. Tarp užsiregistravusių sportininkų, pasiryžusių nuplaukti 38 km, nuvažiuoti dviračiu 1800 km ir nubėgti 422 km, yra ir lietuvis Tautvydas Grabauskas.

Jis triatlonu susidomėjo visai neseniai, bet apetitas greitai augo ir jau šiemet jis pasiryžo didžiausiems gyvenimo išbandymams.

„2017 metais nusprendžiau pabandyti sudalyvauti „Ironman“ varžybose Trakuose. Tai ir buvo pati pradžia. Kuo toliau, tuo norėjosi didesnių išbandymų, –  kalbėjo T. Grabauskas. – Iki tol mano gyvenime buvo boksas, fitnesas ir ilgi žygiai. Visgi ėjimas arba bėgimas yra per daug monotoniški. Kai pradėjau sportuoti triatloną, nebereikia nei bokso, nei salės. Plaukiant, bėgiojant ir važiuojant dviračiu visada palaikau gerą formą. Trys sporto šakos viename man puikiai tinka“.

Tautvydas Grabauskas

Norint išbandyti savo jėgas didesniuose nuotoliuose, reikia ne tik gerai plaukti, minti dviračio pedalus ar bėgti. Labai svarbu yra įsivertinti savo galimybes ir ambicijas.

„Kai sudalyvavau pirmam „Ironman“ triatlone, pamačiau, kuriose vietose esu silpnas. Tuomet „atsivilkau“ vos ne paskutinis. Tuomet plaukiau „varlyte“. Reikėjo viską tobulinti. Dėl to iškart užsibrėžiau startuoti dvigubam ultratriatlone, kad būtų daugiau motyvacijos. Iškart atsirado iššūkis viską daryti dukart daugiau“, – kalbėjo T. Grabauskas.

Lietuvio talentas įveikti įspūdingas distancijas ryškėjo iškart. Vos trečią kartą atsisėdęs ant dviračio jis triskart numynė po 70 km. Prisijaukinti ilgesnes plaukimo distancijas prireikė gero pusmečio. Bėgimas jį lydėjo nuolatos – tiek namie, tiek atvirose erdvėse.

„Visas darbas vyko sistemingai. Pavykus įveikti dvigubą ultratriatloną, po mėnesio įveikiau dar vieną tokį pat. Natūralu, kad tada atsiranda noras kelti sau didesnius tikslus“, – sakė triatlonininkas.

Tarsi apšilimui prieš dešimtgubą ultratriatloną, T. Grabauskas pasirinko birželio pabaigoje Prancūzijoje vyksiančias penkiagubo ultratriatlono varžybas (19 km plaukimas, 900 km dviračiu ir 210 km bėgimas).

Kilometrus treniruojantis sportininkas renka Lietuvoje. Jis džiaugiasi, kad turi bendraminčių, kurie dažnai neleidžia nuobodžiauti įveikiant didelius atstumus.

„Gegužės mėnesį dviračiu nuvažiavau 2300 km. Jeigu būna blogas oras, namuose ant treniruoklio įveikiu po šimtuką. Su dviračiu iš Kauno nuvažiuoju iki Šakių, Jurbarko ar Rusnės. Dažniausiai savaitgaliais suorganizuoju ilgesnį pasibėgiojimą – tai su vienais, tai su kitais draugais. Na o nuplaukti irgi stengiuosi bent 30 km per savaitę. Dabar jau ežeruose visai smagu plaukioti. Suskaičiavau, kad per savaitę treniruotėms sugaištu apie 40 val.“, – skaičiavo T. Grabauskas.

40 val. per savaitę – tokiu grafiku jis sportuoja visus metus. Jis keliasi 4 val. ryto, pasportuoja tris valandas ir keliauja į darbą. Vėliau vėl sportas ir kita veikla. Miegoti jis eina 22-23 val.

Dešimtgubą ultratriatloną prieš 20 metų yra įveikęs Vidmantas Urbonas. Šis pasaulio čempionatas turėjo būti surengtas po 15 metų pertraukos.

„Nebūčiau siekęs šio tikslo jei tai nebūtų pasaulio čempionatas. Dažniausiai jis vyksta toli nuo Europos. Šveicarijoje yra labai patogu. Ir klimatas geras, ir kelionės kaštai mažesni. Varžybose bus laiko limitas – 14 dienų. Aš planuoju finišuoti per 9-9,5 dienos. Mes vešimės savo visą palaikymą, masažuotoją. Turėsime ir savo maistą. Bėgimui reikės 2-3 porų batų. Na o plaukimui reikės keleto maikučių ir poros šortų. Dviračiams taip pat nieko ypatingo nereikia. Planuoju per parą miegoti 2-4 val. Tik finišas manęs netenkins, noriu patekti bent į penketuką. Tai mano karjeros pikas, o po to jau galėsiu sportuoti tik savo malonumui su gerokai mažesniais nuotoliais“, – teigė T. Grabauskas.

Visgi naujausiomis žiniomis, šveicarai dėl koronaviruso pandemijos nusprendė nukelti šių metų varžybas į 2022 metus. Belieka tikėtis, kad T. Grabausko ši žinia nepalauš ir jį šiose neįtikėtinos valios reikalaujančiose varžybose išvysime po metų.

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Specialistė pataria – riedučius ir riedlentes rinktis reikia atsakingai

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį