Dalintis „Lietuvos 3×3 krepšinis – be olimpinės svajonės, bet pasaulio viršūnėje“

Lietuvos 3×3 krepšinis – be olimpinės svajonės, bet pasaulio viršūnėje

Lietuvos trijulių (3×3) krepšiniui 2021-ieji metai buvo spalvingi. Įvairios Lietuvos rinktinės bei klubai skynė pergales Europoje bei pasaulyje, bet buvo ir skaudžių akimirkų. Lietuvos vyrų 3×3 krepšinio rinktinė nepateko į Tokijo olimpines žaidynes, tačiau komandos treneris bei, galima sakyti, Lietuvos trijulių krepšinio siela Dainius Novickas įsitikinęs, kad 2024 metais pavyks ištaisyti ir šią neteisybę.

Bendrame 3×3 krepšinio pasaulio reitinge Lietuva buvo pakilusi į pirmąją vietą, o metus užbaigė antroje. Vyrų komandų reitinge Lietuvos rinktinė taip pat yra antra. Tokią pat poziciją savo reitinge užima ir vaikinų U23 rinktinė. Šiemet vis garsiau 3×3 pasaulyje skambėjo ir Lietuvos moterų vardai. Mūsų šalies moterų rinktinė pasaulio reitinge yra dešimta, o U23 komanda – ketvirta.

Europos čempionate Paryžiuje (Prancūzija) Lietuvos vyrų rinktinė iškovojo sidabro medalius, o moterys liko per žingsnį nuo pusfinalio. Vis dėlto iki svajonių sezono šiek tiek pritrūko. Olimpiniame atrankos turnyre Lietuvos vyrai lemiamoje akistatoje dėl patekimo į Tokijo žaidynes nusileido latviams. Tiems patiems, kurie vėliau iškovojo olimpinį auksą. Pasaulio pirmenybėse Amsterdame (Nyderlandai) mūsiškiai neprasibrovė į atkrintamąsias varžybas.

„Turėjome tikslą patekti į olimpines žaidynes, bet tai buvo mums pirmi metai tokiame lygyje ir būtų neįdomu lengvai viską pasiekti, – šypsojosi D. Novickas. – Olimpinėje atrankoje pralaimėjome latviams, kurie tapo olimpiniais čempionais. Pritrūko labai nedaug.“

Visgi 3×3 krepšinio specialistas džiaugiasi 2021 metais. Iš viso buvo suburtos net 9 Lietuvos rinktinės.

„Praktiškai visos grįžo su kokiais nors medaliais. Labai džiaugiuosi, kad sėkmingai prie mūsų prisijungė moterų rinktinės, kurių dėka bendrame reitinge esame taip aukštai. Iš tiesų buvo pasakiški metai. Tikrai negalvojau, kad taip gali būti“, – pabrėžė D. Novickas.

Jaunimo pergalės taip pat rodo, kad Lietuvos 3×3 krepšinis turi daug perspektyvų, todėl olimpinė svajonė nedužo, o tiesiog nusikėlė ateičiai.

„Olimpinės žaidynės niekur nedingo. Ateina Paryžius“, – sakė treneris.

Kalbėdamas apie daugiausiai emocijų padovanojusias akimirkas, D. Novickas išskyrė moterų rinktinės pasirodymą Europos čempionato atrankoje Rumunijoje. Tuomet lietuvės pagal skirstymą buvo tik 11-os tarp 12 komandų, bet turnyre nukeliavo iki pusfinalio, taip pelnydamos vietą Europos pirmenybėse.

Taip pat trenerį sužavėjo Lietuvos merginų U23 rinktinės triumfas viename iš FIBA Tautų lygos etapų, po lemiamo spurto 9:0. Išskyrė jis ir vaikinų U23 komandos tris iš eilės laimėtus Tautų lygos turnyrus.

Nepaisant įspūdingų metų, D. Novickas puikiai supranta, kad 3×3 krepšinis sparčiai progresuoja visame pasaulyje. Pasak jo, pakilti į reitingų viršūnės yra kur kas lengviau negu jose išsilaikyti.

„Užsienio šalys skiria vis daugiau pinigų savo rinktinėms, jos nuolat vyksta treniruotis į krepšinio valstybes, samdosi trenerius. Pavyzdžiui, Nyderlandai, Filipinai, Dominika nuolat vyksta treniruotis į Serbiją. Visi specializuojasi tik 3×3 krepšiniui. Pas mus to postūmio, kad reikia visą laiką treniruotis 3×3, dar nėra. Reikia atskirti tradicinį krepšinį nuo trijulių. Kol to nepadarysime, tol bus labai sunku išsilaikyti elite. Galėtume turėti bent porą komandų, kurios žaistų tik 3×3“, – aiškino D. Novickas.

D. Novicko teigimu, 3×3 krepšinio pergalės smarkiai padidino ne tik šio sporto populiarumą, bet ir profesionalių krepšininkų norą išbandyti savo jėgas kitokiame amplua. Dar neseniai Lietuvos rinktinė buvo sudaroma vieno klubo pagrindu, o dabar atranka į rinktinę vyksta atkakli ir nuožmi.

„Dar 2019 metais, kai iškovojome Europos čempionato bronzą, neturėjome jokio pasirinkimo sudėtyje. Turėjome keturis žaidėjus, su kuriais ir varžėmės. Dabar tikrai yra išaugęs susidomėjimas iš aukštesnio meistriškumo sportininkų. Tas pats yra ir su moterimis. Neseniai neturėjome nė vienos žaidėjos, o dabar į rinktinę pretenduoja apie 12 kandidačių. Labai smagu. Kuo daugiau žaidėjų, tuo geriau“, – pasakojo D. Novickas.

Pagreitį Lietuvoje įgauna ir 3×3 krepšinio renginių organizavimas. Lietuvos 3×3 krepšinio čempionatą sudaro virš 10 etapų, kurie rengiami įvairiausiuose miestuose ir miesteliuose. Šiemet Lietuvoje vyko ir FIBA „Masters“ serijos etapas bei U23 Tautų lygos turnyras.

„Europa jau žino, kad Lietuvoje galima surengti aukšto lygio turnyrus, kad galime suteikti geras sąlygas. Visi, atvykę į Lietuvą, buvo sužavėti tuo, kokią turime areną bei sąlygas“, – teigė treneris.

D. Novickas tikisi, kad 2022 metais Lietuvos 3×3 krepšinis toliau nemažins apsukų ir padovanos šaliai dar daugiau pergalių.

„Turime gerą „vaibą“, 3×3 krepšinis jau yra žinomas. Manau, kad užtenka mums jau sidabrų bei bronzų. Atėjo laikas tiek vyrams, tiek moterims pakovoti ir dėl aukso Europos čempionate. Palinkėsiu visoms rinktinės kuo aukštesnės prabos apdovanojimų visuose čempionatuose“, – sakė D. Novickas.

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: FIBA ir 3×3 krepšinio asociacijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Pergalingai metus baigusi P. Paukštytė džiaugiasi atversiančiomis naujomis galimybės

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį