Dalintis „Įvarčių išgelbėtas Europos lygos finalas“

Įvarčių išgelbėtas Europos lygos finalas

Edenas Hazardas karjerą Londono „Chelsea“ klube pradėjo ir pabaigė Europos lygos trofėjumi. Du įvarčius vakar įmušęs belgas pasistengė, jog jo išlydėtuvės neapkarstų, tačiau šventę sugadino karjerą baigiančiam buvusiam komandos draugui Petrui Cechui. Keturis įvarčius praleidęs vartininkas, ko gero, jautėsi taip pat prastai kaip ir į Baku skridę anglų aistruoliai.

Londono „Arsenal“ finalą pralaimėjo 1-4, tačiau rungtynės nublanko prieš daugelį kalbų apie renginio aplinką.

2015-aisiais surengęs Europos žaidynes, neseniai pradėjęs rengti Formulės-1 etapą sostinėje, Azerbaidžanas nusprendė save įsirašyti ir į futbolo metraščius.

Chelsea švenčia pergalę

Finalo vieta

Londono „Arsenal“ ir „Chelsea“ klubai yra dvi arčiausiai 90 tūkst. aistruolių talpinančio „Wembley“ stadiono įsikūrusios ekipos, tačiau apie tokią Europos lygos finalo lokaciją galima buvo tik pasvajoti, o sirgaliai spėjo sukurti ir trumpametražius dokumentinius filmus apie savo kelionę į rytus.

2017-ųjų rugsėjį 2019 m. Europos lygos finalo konkursą laimėjęs Azerbaidžanas tuomet dar nenutuokė, kokia kritikos banga kris ant šalies ir jos saugumo, kuomet į finalą prasibraus dvi Anglijos ekipos. Azerbaidžano sostinėje vykusiam finalui pasirinkta vieta buvo antra pagal didžiausią įmanomą nuotolį nuo Anglijos. Dar neparankesnė vieta būtų tik labiau į rytus nutolęs Kazachstanas.

Greičiausias skrydis į Baku anglų sirgaliams truko septynias valandas, tačiau tokia trukmė buvo retas atvejis – dažnas ore praleido bent 10 valandų. Daugiau negu 4600 km atstumas turėjo būti įveiktas dėl 90 minučių futbolo, tačiau keli aistruoliai, pajėgūs nuvykti į Baku, sulaukė dar vieno barjero – neišduotos vizos. Britanijos armėnams teko finalą praleisti dėl kelis dešimtmečius besitęsiančio karinio konflikto tarp dviejų kaimyninių šalių.

Heidaro Alijevo oro uostas, pagrindinis Baku mieste, taip pat neatitiko lūkesčių. Miesto Olimpiniame stadione galima sutalpinti 68 tūkst. sirgalių, kai oro uostas per dieną pajėgus aptarnauti tik 15 tūkst. keleivių. Galima tik pasidžiaugti, jog FIFA praėjusią savaitę atšaukė planus pasaulio čempionatą, 2022-aisiais vyksiantį dar mažesniame Katare, išplėsti iki 48 komandų.

Bilietai

Po 6 tūkst. bilietų kiekvienos komandos sirgaliams – kiek daugiau negu šeštadalis Olimpinio stadiono talpos. Oficialūs „Chelsea“ ir „Arsenal“ sirgalių klubai tokį bilietų paskirstymą pasmerkė ir išvadino „neadekvačiu“.

Stadione finalo metu, kaip skelbia oficialūs duomenys, neužimtos buvo apie 10 tūkst. vietų, tad tai turėtų būti signalas UEFA, kuri Čempionų lygos finale buvo dosnesnė – beveik tokios pat talpos „Wanda Metropolitano“ stadione Ispanijoje kiekvienam klubui skyrė po 16 tūkst. bilietų.

Saugumo užtikrinimas

Žmogaus teises ginanti organizacija „Human Rights Watch“ praėjusiais metais užfiksavo bent 43 atvejus, kuomet Azerbaidžane politiniai ir religiniai aktyvistai, žurnalistai bei žmogaus teisių gynėjai buvo neteisėtai įkalinti šalies kalėjimuose.

Saugumas šioje šalyje vis dar yra problema, o policijos pajėgos prieš Europos lygos finalą jį užtikrinti bandė netradicinėmis priemonėmis.

Jau daugiau negu šimtą metų besitęsiantys kariniai ir politiniai konfliktai tarp Azerbaidžano ir Armėnijos neaplenkė ir Europos lygos finalo. Londono „Arsenal“ armėnas Henrikhas Mkhitaryanas į Baku neskrido dėl saugumo sumetimų, o Azerbaidžano sporto ministras Azadas Rahimovas į situaciją pažvelgė ironiškai: „Ką mes galime dėl jo padaryti? Galiu nusiųsti privatų lėktuvą, apsuptą dviejų naikintuvų. Nežinau, kaip dar jam padėti.“

Į šalį nevykęs Mkhitaryanas finalą stebėjo namuose, o jį pagerbti norėję sirgaliai taip pat liko nieko nepešę. Miesto centre su armėno marškinėliais vaikščioję aistruoliai tuoj pat buvo stabdomi policijos pareigūnų. Apsisiautę vėliavomis į rungtynes ėję fanai taip pat buvo tikrinami, kurio futbolininko marškinėlius jie dėvėjo.

Stadiono išplanavimas ir transliacija

Vakar vykęs finalas socialiniuose tinkluose jau buvo pramintas blogiausiu istorijoje – neišparduoti bilietai, transliacijos kokybė ir neįprastas stadiono išplanavimas rėžė akį daugeliui.

2015-ųjų Europos žaidynėms atvertas stadionas yra skirtas lengvosios atletikos varžyboms, tad žiūrovus ir futbolo aikštę skyrė keliolika metrų. Panašų vaizdą galima išvysti ir Olimpiniame stadione Londone, kur namų rungtynes žaidžia vietos „West Ham“ klubas. Londono Olimpinėms žaidynėms atvertas sporto kompleksas iki šiol yra kritikuojamas dėl per didelės erdvės tarp tribūnų ir aikštės.

Olimpinis Baku stadionas

Vos 12 tūkst. vietų finale gavę sirgaliai atmosferos sukurti nepajėgė ir stadione tvyrojo tyla, o iš pernelyg aukštai filmavusios televizijos kameros užkliuvo ne vienam prie ekrano mačą stebėjusiam aistruoliui. Visą mačą buvo rodomas ir stadionas, ir aplink jį esantys uždengti bėgimo takai, ir tribūnos, kur rungtynių metų buvo galima pamatyti daug tuščių vietų.

Europos lygos finalas buvo visiškas krachas, tačiau anglų sirgaliams tai ne vienintelė tolima išvyka šiais metais. Prieš naujojo sezono pradžią Londono „Chelsea“ ir Čempionų lygos nugalėtojas „Liverpool“ arba Londono „Tottenham“ klubas susitiks UEFA Supertaurės rungtynėse, kurios vyks Stambulo „Vodafone“ stadione, kur namų rungtynes žaidžia „Bešiktaš“ ekipa. Londoną ir šį stadioną skiria 3000 kilometrų, tad anglų laukia dar viena ilga kelionė.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Kaip nepamesti savęs minioje

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį