Dalintis „Iš krepšinio aikštės – į gatvės kultūrą“

Iš krepšinio aikštės – į gatvės kultūrą

Neabejotinai vienas naudingiausių žaidėjų krepšinio batelių žaidime, vis dar galingai dedančių į varžovų krepšį, yra „Nike Air Force 1“. Aistruoliai kuria pravardes, konkurentai lygiuojasi, o aukštuomenė (arba, kitaip tariant, krepšininkai) dėkoja už revoliucijas krepšinio aikštelėje ir gatvės kultūroje. Kaudamasis su laiku „Nike“ prekės ženklo kūrinys išplito po visą planetą, tad neabejotinai nusipelnė griežtu rankos mostu atiduoti pagarbą ir įsegti veteranų garbės ženklelį švarko atlape.

Istorija prasideda 1982 m. ties „Air in the box“ reklamos kampanija, kurioje ir buvo pirmą kartą paskelbta apie „Nike Air Force 1“ egzistavimą. Pagrindinis reklamos išskirtinumas – integruota technologija, kuri sušvelnina nusileidimą net šokant iš labai aukštai. Ji vadinosi „Nike Air“. Oro pagalvių sistema keduose jau buvo panaudota 1980-ųjų „Nike Tailwind“ bėgimo bateliuose, tačiau tai buvo bėgimui skirti bateliai. Suspausto oro technologijos adaptacija krepšiniui žaisti buvo labai nelengva užduotis.

Bėgant naudojamas „heel to toe“ (liet. nuo kulno ant pirštų galų) judėjimo principas, kai svorio centras perkeliamas nuo kulno ant priekinės pėdos dalies. O krepšininkai aikštelėje staigiai pašoka, nusileidžia, pakeičia judėjimo kryptį, todėl krepšinio bateliai turėjo būti maksimaliai prisitaikę prie pėdos, antraip žaidėjui grėstų patirti traumą.

Ano amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje masiškai ėmė populiarėti krepšinis, tačiau sportinės avalynės pasiūla buvo itin menka. Tuo metu krepšinio aikštelėje dažniausiai rungtyniauta avint „Converse Pro Leather“, „Adidas Superstar“ arba „Puma Suede“ krepšinio batelių modelius. Visi šie sportbačiai gana neblogai tarnaudavo ant parketo, bet bateliai greit susidėvėdavo, kai kurie modeliai net nedengdavo čiurnos dalies, o tai didino traumų tikimybę.

„Nike“ įmonės dizaineriai gavo užduotį sukurti tai, kas pakeistų žaidėjų elgseną, leistų jiems drąsiau jaustis aikštelėje, atlikti sudėtingus judesius ir nustebinti pasaulį krepšinio triukais. Pirmieji dizainerių bandymai priminė „Michelin“ kompanijos simbolį, todėl šios užduoties ėmėsi pats Bruce‘as Kilgore‘as, pagrindinis „Nike“ dizaineris.

Kūrybos pradžioje reikėjo pamato, kuriuo dizaineriai galėtų remtis kurdami naujus sportbačius. Pagrindiniu įkvėpimu tapo kalnų batai „Nike Approach“. Šio modelio auliukas pagamintas taip, kad maksimaliai prisitaikytų prie pėdos ir tvirtai apgaubtų visą čiurnos sritį. Tokiu principu pagaminti bateliai leidžia laisvai laipioti po kalnus, nevaržo pėdos judesių, bet tuo pat metu saugo čiurną nuo kryptelėjimo į šalį.

Tokios specifikacijos batai beveik idealiai sutapo su krepšininkų norais ir reikalavimais. Įprasti kitų batelių pado raštai taip pat prašėsi revoliucijos. Beveik visi rinkoje buvę krepšinio bateliai turėjo įprastą padą, be išskirtinių požymių ar specialaus rašto. B.Kilgore‘as, analizuodamas krepšininkų judėjimą aikštelėje, priėjo išvadą, kad pado raštas turi turėti tam tikrus taškus, reikalingus staigiems krepšininkų pasisukimams atlikti, kai žaidėjas juda pirmyn ir atgal neatkeldamas kojos. Taip atsirado speciali žiedo formos tekstūra ant pado.

Pagal čiurnos formą prisitaikantis aukštas auliukas su lipnia juostele, specialūs sukimuisi reikalingi taškai ant batelių pado ir smūgius sušvelninanti technologija „Nike Air“ – taip gimė „true basketball shoes“ (liet. tikri krepšinio bateliai). Tačiau toks pavadinimas nebuvo vienintelis, kuriuo neoficialiai imta pravardžiuoti šį modelį. Vienas dažniausiai girdimų netikrų vardų dar buvo (ir yra iki šiol) „uptowns“ – taip šį modelį įpratę vadinti miestiečiai, gyvenantys Niujorke, Aukštutiniame Manhatane. JAV rytuose, Baltimorės pusėje, labiau paplitusi paprastesnė pravardė – tiesiog „airs“, o štai Virdžinijos valstijoje dažniau galima išgirsti juos pravardžiuojant „flavs“. Krepšininkams sunkiai sekdavosi sudėvėti šiuos kedus, tad krepšinio aikštelėje dažnai buvo galima išgirsti juos vadinant taip, kaip yra iš tiesų – „unbeatable sneakers“ (liet. nesunaikinami kedai). Vis dėlto viena įdomiausių kada nors sugalvotų pravardžių „crayolas“ turi puikią loginę prasmę – šio modelio kedų išleista tiek daug spalvų, kad jie išties primena „Crayola“ įmonės spalvotas kreideles.

Vis dėlto oficialiai šis modelis buvo pavadintas JAV prezidento lėktuvo garbei, kuris taip ir vadinasi „Air Force One“. Tokiai pat progai 2012 m. buvo išleistas specialus „Presidential“ leidimas, kurį sudarė „Air Force 1 High“ sportbačiai, nudažyti tiksliai atitaikius JAV prezidento lėktuvo spalvas. Dangaus mėlynumo padas, geltona skiriamoji juosta ties visu korpusu ir baltos spalvos odinė dalis viršuje. Kaip ir ant tikro amerikietiško lėktuvo – JAV vėliava ant kulno dalies ir net taškeliais dekoruota siuvimo linija, neva išties ant lėktuvo korpuso būtų suvirintos metalo plokštės. Toks dėmesys detalėms buvo būdingas visiems riboto leidimo „Air Force 1“ modeliams, kurių per visą gyvavimo laiką pagaminta per 2 tūkst. Kalbama, kad tai daugiausiai skirtingų leidimų turintys kedai istorijoje.

Šiemet, 2017-aisiais, šis modelis švenčia 35 metų sukaktį. Lygiai prieš penkerius metus apvalaus jubiliejaus proga buvo išleista viena įdomiausių ir inovatyviausių šio modelio versijų. Galima teigti, kad sportbačiai buvo sukurti darkart iš naujo pritaikant pažangiausias „Nike“ technologijas. Iš masyvaus, svorį turinčio pado pagamintas beveik nesveriantis, kur kas minkštesnis „Lunarlon“ padas, o storą odinį viršų pakeitė plonas odos sluoksnis, sujungtas naudojant vakuumines „Nike“ technologijas. Tokiomis pat technologijomis, tik kitokiu pavidalu, bus galima išvysti ir naujausius šių metų modelius, kurių pavadinimai jau šiek tiek nutolę nuo pradinio – „Nike LunarForce Duckboot“, tačiau siluetas ir pati forma išlaikoma tokia pat.

 

AF1 marginamas net Vilniuje

Be visų oficialių spalvotų leidimų, yra dar nežinomas kiekis sportbačių, kuriuos išpaišė patys kedų gerbėjai. Geriausiai atpažįstamas AF1 modelio spalvinis sprendimas yra „white on white“, kitaip tariant, absoliučiai baltas šio modelio variantas tarnauja tarsi drobė, ant kurios galima išreikšti savo meninius gebėjimus. Nuo inicialų ir įvairių užrašų iki itin detalių meninių piešinių – štai ką matė AF1 baltas odinis paviršius. Vienas tokių yra Lietuvoje. Per „Sneaker Market“ mugę, kuri vyko 2017 m. rugpjūtį Vilniuje, buvo siūlomos individualaus dekoravimo paslaugos. Mugės metu buvo dekoruojamas „Nike Air Force 1 Mid“ modelis, kuris galų gale buvo papuoštas „Old Skool Tattoo“ stilistika – juoda pantera ant vieno bato ir raudona rožė ant kito. Tapyba užsiėmė „Sneaker Spot“ narys Aleksandras Jarmakas, kuris turi talentą piešti ant bet kokio paviršiaus, bet kokių kedų.

 

Nuotraukos: Artūras Burbo, „Nike“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

„LTeam apdovanojimuose“- lengvaatlečių bei irkluotojų viešpatavimas

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį