Dalintis „Į traukinį įšoko ir lietuviai“

Į traukinį įšoko ir lietuviai

Prieš aštuonerius metus „Chicago Tribune“ šį sportą savo skaitytojams pristatė kaip „traukiantį atletus ir paplūdimio mėgėjus, norinčius naujų iššūkių“. Iš pradžių jis buvo pravardžiuojamas „badmintonu vartojantiems steroidus“ arba „X žaidynių tenisu“. Šiandien paplūdimio teniso pasaulio reitinge klasifikuojami keli tūkstančiai vyrų ir moterų. Tarp jų ir 36 lietuviai, o du – broliai Skirmantas ir Eligijus Mačinskai – jau ne vienerius metus patenka į pirmąjį šimtuką.

„Tai lyg XXI amžiaus badmintonas, taigi jį gali žaisti tiek vienoje rankoje laikydamas alaus skardinę, tiek rimtai varžydamasis“, beveik prieš dešimtmetį sakė Marcas Altheimas. Žmogus, kurio iniciatyva ši paplūdimio pramoga ėmė plisti po pasaulį kaip sporto šaka.

M. Altheimas, nekilnojamojo turto plėtotojas iš Niujorko, su žmona atostogavo Aruboje, kai išvydo grupę Olandijos turistų, paplūdimyje mušinėjančių kamuoliuką su teniso raketėmis. Marcui buvo taip smagu, kad nusprendė šią teniso atmainą pristatyti JAV. 2005 m. Čarlstone, Pietų Karolinoje, jis surengė pirmąsias parodomąsias varžybas. Per artimiausius penkerius metus paplūdimio teniso aikštynai ir lygos įsikūrė Arizonoje, Floridoje, Kalifornijoje, Niujorke, Čikagoje ir dar keliose valstijose.

Žinoma, M. Altheimas neišrado dviračio. Matkotas – iš Izraelio kilęs rakečių žaidimas, žaidžiamas paplūdimyje ir dažnai vadinamas nacionaliniu Izraelio sportu, gimė maždaug 1920 m. Brazilijoje šis žaidimas buvo pramintas freskobolu ir žaisti pradėtas po Antrojo pasaulinio karo.

Šis žaidimas, pavadintas „racchettoni“, ypač įsišaknijo Italijoje. Buvo pradėtas žaisti Riminio paplūdimiuose 1978 m., o 1996-aisiais italai pirmieji ėmėsi sistemingos šio sporto plėtros – įkūrė Tarptautinę paplūdimio teniso federaciją (IFBT). Vis dėlto tik po to, kai 2008 m. prie vieno stalo susėdo M. Altheimas ir IFBT, šis sportas ėmė išties augti.

Žaidimą po savo skėčiu priėmė Tarptautinė teniso federacija (ITF), 2008 m. pradėjusi rengti „ITF Beach Tennis Tour“ varžybas. Pirmaisiais metais šių turnyrų buvo 14, o 2015 m. jų padaugėjo iki 300. 2017 m. šis žaidimas atkeliavo ir į Lietuvą, Vilnių.

2008 m. įvyko pirmasis Europos čempionatas Romoje. 2009 m. startavo pasaulio pirmenybės, kuriose jau 2014 m. dalyvavo 24 valstybių atstovai. Tiesa, iki 2015-ųjų visus pasaulio čempionatus laimėjo italai, kol 2016 m. moterų varžybose triumfavo brazilės Joana Cortez ir Rafaella Miiller.

Iki 2009-ųjų paplūdimio tenisas buvo žaidžiamas su paprastomis teniso raketėmis, tačiau kai jas pakeitė specialios raketės, paplūdimio teniso populiarumas, anot M. Altheimo, smarkiai šoktelėjo.

„Žaidimas su teniso rakete žmones psichologiškai šiek tiek baugino. Žaidimas su specialiomis raketėmis vyksta greičiau ir lengviau, tad žaidėjams dingo nepatogumo jausmas“, – aiškino M. Altheimas.

Lietuvoje paplūdimio tenisas žaidžiamas nuo 2011 m., o pirmasis šalies čempionatas surengtas 2013 m. Tuomet į šį sportą atėjo ir Skirmantas Mačinskas, tapęs pirmuoju lietuviu, prasimušusiu į pasaulio reitingo šimtuką. Vėliau tai padarė ir jo brolis Eligijus – šiuo metu broliai klasifikacijoje dalijasi 87 vietą.

Broliai Mačinskai

Tenisą nuo šešerių žaidęs Skirmantas pasakojo, kad paplūdimio tenisas jo gyvenime atsirado visai netikėtai, kai prieš penkerius metus treneris pasiūlė nuvažiuoti į Rokiškį gerai praleisti savaitgalio ir sudalyvauti draugiškame šios teniso atmainos turnyre. Užkabino.

„Sudomino vos pabandžius. Ir žaisti sekėsi nuo pat pradžių. Pavyko laimėti jau pirmuosius tarptautinius turnyrus, o po metų jau buvau pakviestas atstovauti Lietuvos rinktinei pasaulio komandiniame čempionate. Tada atsirado noras siekti tikslų, tobulėti. Žaidžiant vis daugiau norėjosi ir vis geresnių rezultatų“, – pasakojo S. Mačinskas.

Trenerio specialybę įgijęs, o šiuo metu sporto ir turizmo vadybos magistrantūrą kremtantis Skirmantas taip pat yra ir Lietuvos padelio teniso rinktinės narys. „Domiuosi visomis teniso variacijomis“, – šyptelėjo paplūdimio teniso Lietuvoje lyderis.

Kuo paplūdimio tenisas patrauklesnis nei tenisas?

Paplūdimio tenisą lengviau išmokti žaisti neturint jokių teniso pagrindų, tenisą pramokti – sudėtingiau. Be to, dažniausia varžybos vyksta paplūdimiuose arba vietovėse prie ežerų, todėl sukuriama neapkraunanti, smagi aplinka.

Jums tai labiau pramoga ar noras pasiekti tam tikrų sporto aukštumų?

Tai pomėgis, bet turiu ir didelių norų šiame sporte siekti rezultatų. Manau, kad tokia kombinacija man leidžia ir mėgautis tuo, ką darau, ir siekti sportinių tikslų. Šiuo metu pasauliniame reitinge kartu su broliu esame 87 vietoje, bet tai tikrai nėra mūsų galimybių riba ar reitingo „lubos“. Dabar turime tikslą patekti tarp 50 stipriausių pasaulio sportininkų.

Šiame žaidime dominuoja italai. Kaip manote, koks jūsų atotrūkis nuo jų ir nuo elito?

Italai šiame sporte tikrai yra stipriausi. Ir jiems prilygti yra ir bus nelengva. Bent kol kas mūsų galimybės juos nugalėti praktiškai nulinės. Atotrūkis didelis dėl to, kad Italijoje ši sporto šaka skaičiuoja ne vieną dešimtmetį ir turi savas – tikrai stiprias – tradicijas. Su kitų šalių geriausiais sportininkais drąsiai galime žaisti, priešintis ir laimėti. Tai įrodėme ir gruodį Rygoje – nugalėjome porą, kurioje žaidė Nikita Burmakinas, pirmoji Rusijos ir šeštoji pasaulio raketė.

Žaidimas

Paplūdimio tenisas, kaip ir tinklinis, žaidžiamas dviese prieš du. Žaidėjai turi permušti kamuoliuką per tinklą, iškeltą į 178 cm aukštį (vyrų tinklinyje – 243 cm), vienu lietimu, žinoma, neleidžiant kamuoliukui paliesti žemės. Priešingai nei žaidžiant tenisą, sėkmingai paduoti kamuoliuką būtina jau pirmuoju bandymu.

Paplūdimio tinklinis: kas tai?

Tekstas: Julius Bliūdžius
Nuotraukos: LPTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Granatų festivalyje duokite laisvę kūrybai!

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį