Dalintis „Endomorfo kūno tipas – tinkamas sportas ir mitybos patarimai“

Endomorfo kūno tipas – tinkamas sportas ir mitybos patarimai

Nors visi esame labai skirtingi, remiantis viena teorija, egzistuoja trys pagrindiniai kūno tipai ir daugumą žmonių galima priskirti vienam iš jų arba specifiniam šių kūno tipų deriniui. Šį kartą aptarsime, kas yra endomorfinis kūno tipas ir kokios dietos bei treniruotės geriausiai tinka šį tipą turintiems žmonėms.

Endomorfo kūno tipas – koks jis?

Endomorfai paprastai pasižymi lėta medžiagų apykaita, todėl turi daugiau kūno riebalų, greitai priauga svorio. Be to, jiems yra sunkiau tą svorį numesti. Endomorfai dažniausiai pasižymi plačiu juosmeniu ir dideliais kaulais, sąnariais bei klubais.

Laimei, šio kūno tipo savininkai gali greitai priaugti ir raumenų, žinoma – ne be pastangų.

Kokios treniruotės tinka?

Sportas yra svarbi bet kokio svorio metimo plano dalis, ypač žmonėms, turintiems endomorfinį kūno tipą. Pratimai padeda pagreitinti  šių žmonių medžiagų apykaitą ir sumažinti riebalų kiekį.

Amerikos sporto taryba rekomenduoja žmonėms, turintiems endomorfinį kūno tipą, daugiausiai dėmesio skirti širdies ir kraujagyslių bei jėgos treniruotėms.

Širdies ir kraujagyslių treniruotei puikiai tiktų didelio intensyvumo intervalinės treniruotės (HIIT). HIIT metu žmogus kaitalioja labai didelio intensyvumo pratimų ir žemo intensyvumo pratimų ar poilsio periodus. Tie, kurie turi endomorfinius kūnus, gali pabandyti atlikti HIIT seansus du ar tris kartus per savaitę ne ilgiau kaip 30 min.

Taip pat endomorfams tinka pastovios būsenos treniruotės (SST). Tai ilgesnės nuoseklaus vidutinio ar žemo intensyvumo pratimų sesijos. Puikūs tokių treniruočių pavyzdžiai yra vaikščiojimas, bėgiojimas ir plaukimas. Šias treniruotes reikėtų atlikti 30–60 min. du ar tris kartus per savaitę.

Jėgos ir svorio pratimai yra svarbi svorio metimo plano dalis, ypač žmonėms, turintiems endomorfinį kūno tipą. Šie žmonės dažnai turi mažą raumenų masės procentą, nepaisant to, kad jie turi stambius kaulus, paprastai galinčius išlaikyti stiprius raumenis. Jie taip pat yra linkę turėti riebalų perteklių, o tai skatina organizmą išskirti estrogeną, mažina testosterono kiekį ir trukdo raumenų augimui. Tačiau sveiki raumenys padeda pagreitinti medžiagų apykaitą, nes, skirtingai nei riebalų ląstelės, raumenų audiniai degina kalorijas net ir ilsintis. Jie taip pat skatina organizmą naudoti riebalus kaip kurą.

Todėl ekspertai žmonėms, turintiems endomorfinį kūną, taip pat linkę rekomenduoti sudėtinius pratimus. Atliekant sudėtinius pratimus, vienu metu naudojami keli kūno audiniai ir vienetai bei skatinama kūno kontrolė. Daugumą šių pratimų žmonės gali atlikti naudodami svarmenis, savo kūno svorį ar štangą. Sudėtinių pratimų pavyzdys yra vadinamoji „mirties trauka“, atsispaudimai ir pritūpimai.

Geriausia dieta endomorfinio kūno savininkams 

Žmonėms, turintiems endomorfinį kūną, gali būti naudinga laikytis paleodietos, kai kiekviename valgyje yra baltymų, daržovių ir kai kurių sveikų riebalų. Paleodieta, dar žinoma kaip akmens amžiaus dieta, imituoja, kaip valgė priešistoriniai žmonės. Endomorfiniam kūno tipui tinkami paleodietos produktai galėtų būti: paukštiena, dauguma žuvų rūšių, ypač – riebios žuvys, alyvuogių, rapsų ir avokadų aliejai, kiaušiniai ir kiaušinių baltymai, migdolai, lazdyno riešutai ir graikiniai riešutai, saikingai – ir raudona mėsa.

Amerikos sporto tarybos duomenimis, endomorfinio kūno tipo savininkai yra jautresni angliavandeniams ir insulinui. Taigi, žmonėms, besilaikantiems endomorfinės dietos, reikėtų apriboti arba visiškai atsisakyti angliavandenių turinčio maisto, ypač rafinuotų angliavandenių, tokių kaip balti miltai ir cukrus. Šie maisto produktai greitai išskiria cukrų į kraują, todėl cukraus kiekis kraujyje staigiai padidėja ir taip pat staigiai krinta. Kūnas taip pat linkęs paversti šiuos cukrus riebalais, nei sudeginti kaip energiją.

Dėl lėtos medžiagų apykaitos endomorfai taip pat labiau linkę kalorijų perteklių paversti riebalais. Dėl tos pačios priežasties žmonės, besilaikantys endomorfinės dietos, turėtų vengti maisto produktų, kurie yra kaloringi, bet neturtingi maistinių medžiagų.

Su mezomorfiniu kūno tipu galite susipažinti kitame mūsų straipsnyje: https://sportland.lt/magazine/mezomorfo-kuno-tipas-tinkamas-sportas-ir-mitybos-patarimai/ .

Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: medicalnewstoday.com
Iliustracijos: pexels.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Įspūdingas ultratriatlono distancijas įveikiantis T. Grabauskas: „Man nelimpa poilsis“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį