Dalintis „Šalčio spąstai arba kodėl žiemą didėja svoris?“

Šalčio spąstai arba kodėl žiemą didėja svoris?

Pastebite tendenciją, jog atšalus orams priaugate svorio? Nieko nuostabaus, tą pastebi dauguma besirūpinančių savo išvaizda. Paskaičiuota, kad žiemą priaugama maždaug 3-5 kg, o Naujųjų metų pažado jų atsikratyti laikomasi apie 2 savaites. Norint šaltuoju sezonu išsisukti nuo papildomo svorio, pirmiausia reikia suprasti, kodėl jo priaugama. Apie tai išsamiau pasakoja „Impuls“ sveikatingumo klubo treneris Nojus Liutikas.

Turbūt ne vienas vyras ir moteris pastebi, jog paspaudus pirmiesiems šalčiams, kūno svoris padidėja. Ar taip nutinka visiems ir kas tai lemia?

Tai nutinka daugumai, tačiau svorio padidėjimą labiausiai pajaučia tie, kurie gyvena aktyvų sportinį gyvenimą. Aktyviai gyvenantys žmonės dažniau lankosi sporto klubuose, matuoja savo svorį, tad keli priaugti kilogramai žiemą negali „praslysti“ pro akis. Mažiau svorio skirtumą jaučia sėslesni žmonės – jų nestebi treneriai, jiems nebūdingas sportinis režimas ar kūno masės matavimas.

Aktyviai gyvenančius galima suskirstyti į dvi grupes: užsiimantys sezoniniu sportu ir sportuojantys reguliariai. Tie, kurie visą vasarą užsiima lauko sportu, pavyzdžiui, bėgioja ar važinėja dviračiu, atėjus žiemai ima mažiau judėti. Tuomet ir pajaučiamas didžiausias svorio pokytis. Be to, praleidžiant daugiau laiko namuose suvartojamas ir didesnis maisto kiekis. Tačiau turint omenyje Lietuvos klimatą, taip jau yra, jog nepavyksta visus metus laikytis to paties režimo ar valgyti tą patį maistą.

Ar galima tam užbėgti už akių?

Žinoma, galima. Pirmiausia reikėtų įprasti prie visavertės ir subalansuotos mitybos ištisus metus, o ne tik periodiškai. Tai galioja ir kalbant apie fizinį aktyvumą: jei visą vasarą bėgiojote ar kitaip aktyviai leidote laisvalaikį, nereikėtų žiemą laisvalaikio praleisti ant sofos. Treniruokitės 3-4 kartus per savaitę, išlaikykite dėsningumą. Kartas nuo karto užsivilkite maudymosi kostiumėlį ir pasižiūrėkite į veidrodį – ar jums patinka tai, ką matote?

Dar vienas svarbus aspektas – požiūris į sportą. Galima sakyti, kad tam neturime laiko, bet jei labai norėtume – rastume. Pakeiskite nuostatas, pamirškite, kad privalote ar turite eiti sportuoti. Šias mintis pakeiskite pozityviomis – sakykite, kad pagaliau galėsite pasportuoti, nes tai jums suteikia energijos, nes jaučiatės geriau. Pamatysite, jūsų kūnas atkartos jūsų mintis, o žiemą priaugtas svoris nebeturės tokios didelės reikšmės.

Priaugus svorio, dažnas imasi drastiškų priemonių: alinančių dietų ar besaikio sportavimo. Tad kaip siekiant užsibrėžto tikslo sau nepakenkti?

Jei sportuodami atsisakytumėte „viskas arba nieko“ principo, pasiekti užsibrėžtus sportinius tikslus ir juos išlaikyti būtų lengviau. Todėl sportuodami siekite ne tobulumo, bet pastovumo. Jei negalite sporto klube praleisti valandos ar pusantros, nueikite ten pusvalandžiui. Padarysite pratimus pilvo presui ir dar liks laiko kardio treniruotei. Svarbu sportuoti reguliariai ir nebadauti. Jei į sporto salę vieną savaitę eisite 6 kartus, o kitą – 2, trokštamų rezultatų nepamatysite.

Lygiai taip pat yra ir su mityba: jei visą dieną nevalgysite ir badausite, o vakare persivalgysite, svorio nenumesite. Rekomenduoju valgyti nuo 4 iki 6 kartų per dieną. Pasakysite daug? Jei gerai pažinotumėte savo organizmo veikimo principus, tokių klausimų nekiltų. Svarbu nepanikuoti ir nenuleisti rankų: kreipkitės į specialistus ir trenerius – jie taps mokytojais ir patarėjais šiame kelyje.

Kada, kaip ir kiek reikėtų sportuoti šaltuoju sezonu?

Sportinei dvasiai palaikyti ypač tinka grupinės treniruotės. Žiemos metu rekomenduočiau rinktis „Pump“, „Step“, „TRX“, „X-Fit“, „Les Mills BODYCOMBAT“, šios treniruotės sušildys raumenis ir suteiks energijos. Tokį efektą turės ir kardio treniruotės, tačiau su jomis nepersistenkite, nepervarkite. Neturintiems daug laiko siūlyčiau naujieną – „Milon“ treniruoklių sistemą, kurią rasite Vienuolio g. esančiame „Impuls“ klube. Norintiems sportuoti individualiai, puikiai tiks asmeninės treniruotės su treneriu. Jis sudarys specialiai jums skirtą sportinę programą ir padės įtvirtinti sportinius įgūdžius.

Tokiu metu ypač nesinori šalto maisto, pavyzdžiui, salotų ar netgi gerti vandens. Ką pasiūlytumėte valgyti ir gerti?

Kad ir kaip nesinorėtų gerti vandens, tai daryti vis tiek reikia, kadangi vanduo iš esmės yra nepakeičiamas. Rekomenduojamas kiekis – 30 ml vienam kūno kilogramui. Visuomet raginu valgyti namuose gamintą maistą, vien dėl to, jog žinosite, kokius ingredientus ir kiek jų sudėjote.

Jei tokios galimybės neturite, rinkitės tokias vietas, kurių valgiaraštyje rašoma platesnė informacija apie patiekalų sudėtį arba apie tai teiraukitės padavėjo. Venkite bulvinių ir miltinių patiekalų, o vasariniams patiekalams ieškokite alternatyvų, pavyzdžiui, įprastas salotas keiskite karštomis. Tam puikiai tinka garuose troškintos daržovės, ryžiai su liesa mėsa arba žuvimi.

Nuotraukos: Impuls

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Pirmą kartą Lietuvoje – laipiojimo ledu varžybos

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį