Dalintis „Pasaulio rekordininkė lankininkė E. Večkytė: „Landšaftinis šaudymas mane įtraukė savo įvairove““

Pasaulio rekordininkė lankininkė E. Večkytė: „Landšaftinis šaudymas mane įtraukė savo įvairove“

Landšaftinis šaudymas iš lanko – sparčiai populiarėjantis užsiėmimas visame pasaulyje. Tai puikus aktyvaus laiko leidimo gamtoje ir sporto derinys. Pastaraisiais metais savotiškomis šio sporto ambasadorėmis Lietuvoje tapo seserys Meda ir Elzė Večkytės.

2017 metais M. Večkytė Europos landšaftinio šaudymo iš lanko čempionate Vokietijoje pagerino tris pasaulio jaunių rekordus, o šiemet pasaulio čempionate Estijoje tris pasaulio jaunimo rekordus pasiekė E. Večkytė.

Landšaftinis šaudymas iš lanko yra įdomi sporto atšaka. Čia lankininkai šaudo į taikinius iš skirtingo atstumo. Naudojami skirtingi taikiniai, kurie gali būti ne tik apvalūs, bet ir gyvūnų formos. Visgi šaudymo iš lanko pagrindai yra tie patys, kaip ir olimpinėje sporto šakoje.

„Prieš aštuonerius metus mano sesei ir man tėtis pasiūlė išmėginti naują veiklą – šaudymą iš lanko. Per pirmą treniruotę išmokome tik technikos pagrindų, tačiau šį sportą pamėgome iš karto“, – „Sportlandmagazine.lt“ prisipažino E. Večkytė.

Elzė Večkytė

Tradiciniame šaudyme iš lanko yra šaudoma iš olimpinių lankų į tam tikru atstumu išdėstytus taikinius. Pasaulyje ir Lietuvoje vykstančiose varžybose paprastai yra šaudoma ir iš paprastų, istorinių, ilgųjų ir modernių skriemulinių lankų. Tuo tarpu landšaftinis šaudymas iš lanko turi daugiau įvairovės, daugiau judesio bei gamtos.

„Landšaftinis šaudymas mane įtraukė savo išskirtinumu. Iki pat pirmų landšaftinio šaudymo varžybų nežinojau, kad tokia rungtis yra ir kaip ji vyksta. Įdomiausia landšaftinio šaudymo dalis – įvairovė. Tai ir skirtingi šaudymo atstumai, ir įvairus varžybų trasų reljefas, ir skirtingos varžybų rungtys“, – pasakojo E. Večkytė.

Sportininkė prisipažino, kad pasaulio čempionatui Estijoje išskirtinai nesiruošė. Ji stengėsi nusiteikti tarsi įprastoms varžyboms. Šioje Baltijos šalyje čempionato metu buvo idealios sąlygos geriems rezultatams fiksuoti, bet svarbiausia šiame sporte, pasak lietuvės, yra psichologinis stabilumas.

„Estijoje sąlygos buvo labai geros, lankininkus lepino geras oras, organizatorių paruoštos trasos buvo įdomios ir kompaktiškos. Didžiausią įtaką lankininkų rezultatams daro jų psichologija, gebėjimas tiek susitaikyti su nesėkmėmis, tiek neužriesti nosies, kai sekasi gerai. Be to, labai svarbūs ir technikos elementai, įrangos kokybė, aplinkos sąlygos, ištvermė šaudant penkias dienas iš eilės“, – pabrėžė E. Večkytė.

Šaudymo iš lanko treniruotės vyksta šaudymo iš lanko klubuose, kurie yra įsikūrę beveik visuose didžiausiuose Lietuvos miestuose. Landšfatinis šaudymas iš lanko paprastai praktikuojamas smulkesnėse vietinėse varžybose. E. Večkytė teigimu, norint užsiimti šia sporto šaka, tereikia noro. Įrangą ir pradmenis suteikia šaudymo iš lanko klubai.

Elzė Veškytė (antra iš kairės)

Šaudyme iš lanko svarbiausias inventorius yra lankas ir strėlė. Visgi prie jų prisideda ir nemažai kitų komponentų – pirštų ir rankos apsaugos, strėlinė, lanko stovelis ir t.t.

„Kai kurie lankai gali turėti taikiklius ir kitus priedus. Pagrindiniai lankų tipai yra keturi (kurie landšaftinio šaudymo varžybose skirstomi į 12 kategorijų): paprastas, tradicinis, skriemulinis ir olimpinis. Pastarųjų landšaftiniame šaudyme mažiausiai. Dažniausiai naudojami tradiciniai arba ilgieji lankai, taip pat daug lankininkų iš užsienio naudoja profesionalius, medžioklei skirtus, skriemulinius lankus“, – aiškino E. Večkytė.

Taigi, jeigu šaudymas iš lanko yra labai sudėtinga ir gana prestižinė sporto šaka, tai landšaftinis šaudymas vis dar labiau praktikuojamas mėgėjų.

„Landšaftinis šaudymas mano nuomone yra tiek pat sportas, kiek ir pramoga. Ši veikla vis populiarėja, daugėja ir profesionalų, ir mėgėjų. Be jokios abejonės, norėčiau, jog šaudymas iš lanko būtų populiaresnis ir Lietuvoje, juk tai yra universalus užsiėmimas, tinkamas visiems, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar fizinių galimybių. Varžybų sezono metu Lietuvoje vyksta tikrai daug, tačiau norėtųsi, jog susirinktų daugiau dalyvių. Taip kiltų ir varžybų kokybė, ir bendri Lietuvos lankininkų pasiekimai“, – vylėsi sportininkė.

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Edvinas Gertmonas: „Su „Žalgiriu“ žaisti Europoje smagu, trūksta tik stadiono“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį