Dalintis „Kaip sportas gali padėti atsistatyti po koronaviruso?“

Kaip sportas gali padėti atsistatyti po koronaviruso?

Pasunkėjęs kvėpavimas, bendras silpnumas, nuovargis, nerimo ir nemigos sutrikimai – tai dažniausiai koronavirusu persirgusiųjų įvardijami liekamieji reiškiniai. Padėti pagerinti savo savijautą po Covid-19 infekcijos gali vienas iš universaliausių sveikatos šaltinių – sportas. Taigi, kaip pradėti sportuoti, persirgus koronavirusu, kalbame su sporto medicinos klinikos „Sporto klinika“ sporto medicinos gydytoja Migle Baranauskaite.

Sveikimas gali užtrukti ilgiau, nei tikėjotės

Anot sporto medicinos specialistės, fizinis aktyvumas, kai jaučiami liekamieji koronaviruso reiškiniai, gali padėti greičiau atgauti jėgas, sustiprinti kūno pajėgumą ir sugrįžti į prieš ligą buvusią savijautą. Deja, vieno atsakymo, kada koronavirusu persirgęs asmuo sugrįš į buvusią sveikatos būklę, nėra, kadangi kiekvieno žmogaus organizmas labai skirtingas, o taip pat skiriasi ir kiekvieno persirgusiojo savijauta.

„Viskas priklauso nuo prieš ligą buvusios sveikatos būklės bei ligos sunkumo. Liekamieji reiškiniai gali užtrukti ir metus, tačiau reabilitacija ir sąmoningas judėjimas gali pagreitinti sveikimą“, – sako pašnekovė.

Sporto medicinos gydytoja M. Baranauskaitė, asmeninio archyvo nuotr.

Krūvį didinkite palaipsniui

Pirmasis gydytojos patarimas – pradėti judėti, vos tik praėjus ūmiam ligos periodui.

„Jei jaučiatės geriau, jūsų temperatūra jau yra normali, galite pradėti po truputį judėti. Tam puikiai tiks paprasčiausi pasivaikščiojimai. Pradėti vertėtų nuo trumpų, kad ir kelių minučių, pasivaikščiojimų, palaipsniui didinant judėjimo laiką. Tačiau, bent jau pradžioje, turėtumėte stebėti save – jeigu jaučiate, kad jau pavargote, ar atsirado dusulys, krūvį nutraukite“, – pasakoja M. Baranauskaitė.

Na, o pradėjus sportuoti aktyviau, gydytoja rekomenduoja stebėti savo širdies ritmą ir jo atsistatymą po krūvio.

„Jei ritmo atsistatymas trunka ilgiau nei įprastai, krūvį reikėtų mažinti. Didelė klaida būtų per greitai ir per daug save spaudžiant bandyti sugrįžti į buvusį fizinį aktyvumą – taip galite ne tik prailginti atsistatymo laiką, tačiau ir rimtai pakenkti savo sveikatai“ – prideda pašnekovė.

Pagelbės bet koks mėgstamas sportas

Pasak M. Baranauskaitės, įvardinti geriausiai padėsiančią atsistatyti sporto šaką taip pat yra sudėtinga. Tačiau nesunku atspėti, kas tikrai nepadėtų – tai pasyvus gyvenimo būdas.

„Todėl vietoje automobilio rinkitės ėjimą pėsčiomis arba važiuokite dviračiu, vietoje lifto – lipkite laiptais. Laisvalaikiu lengvai prasibėkite – rekomenduojama tam skirti 150-300 min per savaitę. Taip pat atsistatymui yra labai naudingi raumenų jėgos lavinimo pratimai, kuriuos vertėtų atlikti 2 kartus per savaitę. Jei jaučiatės gerai, krūvį galima palaipsniui didinti“, – tikina gydytoja.

Gali prireikti specialisto

M. Baranauskaitė teigia, kad jeigu asmuo jaučia sunkius liekamuosius reiškinius, jam nereikėtų eksperimentuoti su sportiniu krūviu. Tokiu atveju geriausiai būtų kreiptis į specialistą.

„Specialistas tokiam žmogui patartų, kokius tyrimus verta atlikti, susidarytų sveikatos atstatymo planą, esant sveikatos pokyčiams – jį modifikuotų“, – rekomenduoja pašnekovė.

Paskutinis M. Baranauskaitės patarimas – visiems, persirgusiems Covid-19, dėl krešulių rizikos profilaktiškai rekomenduojama atlikti pagrindinių arterijų echoskopijos tyrimą.

Tekstas: Karinos Sėrikovos
Nuotraukos: pexels.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Lietuvos ėjikių komanda pasaulio čempionate – ketvirta

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį