Dalintis „Sporto batelių naujovės ir tendencijos Lietuvoje“

Sporto batelių naujovės ir tendencijos Lietuvoje

Pastaraisiais dešimtmečiais visame pasaulyje sparčiai tobulėja ir progresuoja ne tik technika, elektronikos įrenginiai, bet ir apranga bei avalynė. Ypač tas jaučiama sportinės avalynės sektoriuje, kur gamintojai kasmet stengiasi pritaikyti vis modernesnes technologijas ir naujus sprendimus.

Su pasauline mada kartu žengia ir didžiausias Lietuvoje sporto prekių prekybos tinklas „Sporland“, galintis pasiūlyti tinkamus batelius net ir išrankiausiems pirkėjams.

„Pastaruoju metu visi didieji avalynės prekiniai ženklai didžiausią dėmesį skiria kliento komfortui ir jo užtikrinimui. Ar tai būtų laisvalaikiui skirti kedai, ar bėgimui lauke, ar darbui su treniruokliais – vartotojo komfortas yra svarbiausias, – aiškino „Sportland“ avalynės ekspertas Deividas Maconka. – Pagrindinis akcentas – batų padas ir jo amortizacinės technologijos. Ilgą laiką šioje kategorijoje lyderiais save pasiskelbę buvo „adidas“ ir jų „Boost“ technologija (ilgaamžės, į temperatūros pokyčius nereaguojančios sujungtos putos granulės), tačiau 2019 metais „Nike“ žengė atsakomąjį žingsnį ir pristatė savo inovatyviausią technologiją – „React“ putos padą. Ta kryptimi juda ir „New Balance“, neseniai atsiradę „Sportland“ lentynose. Jie pristatė savo naujovę – „Fresh Foam“ putą, žadančią 8,5 proc. didesnę amortizaciją lyginant su savo pirmtakais. Reikia paminėti ir „Under Armour“ bei jų „Charged“ amortizaciją su tokia pačia misija – maksimalus komfortas vartotojui“.

„Sportland“ avalynės ekspertas Deividas Maconka

Pasak D. Maconkos, lietuviai yra labai praktiški pirkėjai, norintys maksimaliai universalių batų, su kuriais galėtų ir pabėgioti Vingio parke, ir pastumdyti geležis sporto salėje, o šeštadienio popietę pažaisti krepšinį su draugais. Deja, bet realybė tokia, kad tokių batelių paprasčiausiai nebūna.

Kitas svarbus aspektas Lietuvos žmonėms – kaina. Vis dėlto neretai taupymas gali pavirsti dar didesnėmis išlaidomis. Pigesnė avalynė gali greičiau nusidėvėti arba padidinti traumos riziką.

„Mes esame praktiška tauta ir norime geriausio už mažiausią įmanomą kainą. Ir tai yra suprantama, todėl pirmasis sportui skirtas batas dažniausiai būna iš pigiausio segmento. Tačiau pradėję sportuoti, šiek tiek pažengę į priekį, klientai pradeda pajusti, kad pavargsta pėdos, amortizacija yra minimali, pėda prakaituoja ir galiausiai sporto patirtis tampa nemaloni bei gali sugadinti visus lūkesčius“, – sako D. Maconka.

adidas Ultraboost 20

„Sportland“ specialistas pasidalino ir savo patirtimi, padėjusia suprasti kokybiškos avalynės naudą.

„Mano pirmieji „bėgimo“ bateliai iš tikro buvo krepšinio. Atrodė, kad kas čia tokio? Ir ten, ir ten reikia lakstyti. Tačiau po kelių tokių pasibėgiojimų bėgimas pavirto kančia ir kaltinau absoliučiai viską, išskyrus batus, nors didžiausi kaltininkai buvo jie. Na tiksliau – mano noras turėti universalius batus. Galiausiai įsigijus bėgimui skirtus „Nike Free Run 2”, supratau, kad bėgimas jau nebėra baubas. Žinoma, dar vėliau išmėginus gerą amortizaciją ir stabilumą turinčius „Nike Air Pegasus 33”, atėjo dar kitas suvokimas“, – pasakojo D. Maconka.

Nike React technologija

Sporto prekių parduotuvėse sportiniai bateliai dažniausiai būna sudėlioti skirtinguose skyriuose, pagal jų paskirtį. Iš pažiūros panašūs bateliai būna išdėstyti atskirose lentynose – treniruotėms, bėgimui, laisvalaikiui ir kt. Būtent šioje vietoje reikėtų neskubėti ir atsakingai rinktis reikalingą prekę, o kilus klausimams, kreiptis į parduotuvės konsultantus.

„Jei mokykloje ir teko į kūno kultūrą, kiemą ir svečius eiti su tais pačiais kedais – to daryti nerekomenduojama. Skirtingos veiklos turi skirtingus poreikius. Pavyzdžiui, bėgimo avalynė yra sukurta judesiui pirmyn (nuo pado iki pirštų), taigi ji nėra prilaikanti judesius į šonus. Bėgimo batų padas yra aukštesnis ir su kur kas didesniu funkcionaliu paminkštinimu, padedančiu išvengti čiurnos kryptelėjimo traumų. Taip pat yra skirtumas tarp avalynės svorio – bėgimo bateliai dažniausiai yra lengvesni. Treniruočių avalynė yra sukurta šoniniams judesiams (taip pat, pirmyn ir atgal), taigi jie suteikia reikalingą patvarumą ir stabilumą. Treniruočių batų padas yra žemesnis, platesnis ir stabilesnis dėl specialaus vidinio pado. Treniruočių bato viršus yra sustiprintas, kad tvirčiau prilaikytų pėdą ir būtų patvaresnis, kai stipriai judate į šonus. Į tai atsižvelgti yra svarbiausia. Ir pabandžius tinkamos kategorijos batus nebesinorės ieškoti „universalių“ batų viskam“, – vertingais patarimais dalinasi D. Maconka.

adidas boost technologija

Visuomet populiaru buvo laisvalaikiui pirkti bėgimo batus, tačiau anksčiau tai buvo traktuojama kaip nemadingas, nestilingas sprendimas. Tai negaliojo tik seniausioms legedoms – „Nike Cortez“, „Nike Air Max 1”, „Air Max 90” ar „New Balance“ linijai. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau buvusių bėgimo modelių įgauna laisvalaikio statusą ir atgimsta retro kategorijoje.

„Nike Cortez“ legendiniame filme Forestas Gampas

„Didžiausias virsmas įvyko su „adidas Ultraboost“ pasirodymu, kurio pardavimai pasidalino per pusę tarp perkančių juos bėgioti ir tiesiog vaikščioti. Tačiau laisvalaikio kategorijos batai, net jei tai yra retro bėgimas, nėra skirti sportui. Tai yra pasenusios technologijos ir jie nėra tokie patvarūs, todėl stipriai padidėja traumų rizika“, – pabrėžė D. Maconka.

Taip pat svarbu suprasti, kad profesionalaus sporto žvaigždės ne visada gali tapti tinkamu pavyzdžiui renkantis batelius.

Thabo Sefolosha

„Visuomet atsiras žmonių, kurie sakys, kad va Thabo Sefolosha iš „Houston Rockets“ žaidžia krepšinį su „Nike Air Max 90“ retro bėgimo batais, o Nickas Youngas, žaisdamas „Los Angeles Lakers“ sugalvojo išmėginti „adidas Yeezy Boost‘us“, ir nepatyrė traumų. Bet ar tikrai verta rizikuoti ir ar tikrai galime lygintis su profesionaliais NBA atletais?“, – retoriškai klausė D. Maconka.

Nickas Youngas

Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: gamintojų; iš asmeninio Deivido Maconkos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

L. Asadauskaitei- Zadneprovskienei mieliausia – bėgimo rungtis

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį