Dalintis „Nike iššūkis – Breaking2“

Nike iššūkis – Breaking2

2016 m. gruodį „Nike“ pristatė „Breaking2“ avalynės inovaciją, išlaisvinančią tikrąjį žmogaus potencialą. Kaip ir visos drąsios svajonės, „Breaking2“ turi ambicingą tikslą – padėti atletams įveikti maratono dviejų valandų barjerą. Daugelis mano, jog tai neįmanoma. Reikia sumažinti dabartinį vyrų pasaulio rekordą 2:02:57 trimis procentais. Tačiau šis iššūkis „Nike“ stumia į priekį: „neįmanoma“ yra galimybė numatyti sporto ateitį. Norėdami įveikti dviejų valandų ribą, „Nike“ dirba su įvairių mokslo ir sporto sričių ekspertais, atliekančiais holistinius atletų, prekių, treniruočių, mitybos bei aplinkos tyrimus. „Breaking2“ suteikia galimybę sužinoti, ar „neįmanoma“ yra pasiekiama.

Misija

1954 m. seras Rogeris Bannisteris pirmasis nubėgo mylią per keturias minutes. Bannisteris ne tik pagerino rekordą, jis įrodė atletų galimybes ir įkvėpė kitus sportininkus siekti to paties. „Breaking2“ tai kur kas daugiau, nei tik tikslas pagerinti maratono rekordą. Mėginimas įveikti dviejų valandų ribą meta iššūkį visam sportui. Vienintelis pralaimėjimas būtų nepamėginti įgyvendinti šio ambicingo tikslo.

Atletai

Norint įveikti maratono dviejų valandų ribą, reikia nubraukti po 7 sekundes nuo kiekvieno iš 42,195 kilometrų. Net ir patiems geriausiems pasaulio bėgikams tai yra milžiniškas iššūkis. „Nike“ skyrė labai daug laiko, kol atrinko tris šiam išbandymui tinkamiausius ir išdrįsusius jį priimti elitinius atletus. Eliudas Kipchoge iš Kenijos, Lelisa Desisa iš Etiopijos ir Zersenay’us Tadese iš Eritrėjos – visi trys yra pasirengę siekti neįmanomo ir nubėgti maratoną greičiau nei per dvi valandas.

Eliudas Kipchoge

Eliudas Kipchoge, 32 metų bėgikas iš Kenijos yra iškovojęs tiek olimpinius, tiek Pasaulio čempionatų medalius. Eliudas bėgiko karjerą pradėjo vidurinėje mokykloje, ilgai stebėjęs savo trenerį ir mokytoją Patricką Sangą, kuris iki šiol jį treniruoja. 2003 m. Jis pagerino savo asmeninį geriausią maratono laiką 5 sekundėmis, laimėjęs Berlyno maratoną 2:04:00. O 2016 m. dar labiau priartėjo prie 2 valandų ribos, pagerindamas Londono maratono rekordą ir jį laimėdamas 2:03:05.

Zersenay’us Tadese

Zersenay’us Tadese, 34 metų iš Adi Bana miestelio, Eritrėjoje. Jo laimėta bronza 2004 m. Atėnų olimpinėse žaidynėse, 10 000 m bėgimo rungtyje, tapo pirmuoju Eritrėjos olimpiniu medaliu. Jis pasiekė pasaulio rekordą 2010 m. Lisabonos pusmaratonio varžybose bei iškovojo auksą, sidabrą ir du bronzos medalius IAAF „World Cross Country Championship“ varžybose. Zersenay’us keturis kartus dalyvavo Olimpinėse žaidynėse 2004, 2008, 2012 ir 2016 metais. 2009 m. Zersenay’us pasiekė tai, ką prieš tai buvo padaręs tik vienas žmogus – laimėjo tris Pasaulio čempionato medalius ant trijų skirtingų paviršių per vienus metus. Zersenay’ui priklauso vyrų pusės maratono pasaulio rekordas – 58:23.

Lelisa Desisa

Lelisa Desisa, 26 metų bėgikas iįŠeva miestelio, Etiopijoje. Karjeros pradžioje jis koncentravosi į bėgimus asfaltuota danga, tačiau lūžis karjeroje įvyko 2010 m., kai Zayedo tarptautinio maratono varžybas įveikė per mažiau nei valandą ir užėmė trečią vietą. Lelisa maratono rungtyje debiutavo 2013 m. vykusiame Dubajaus maratone ir jį įveikė per 2:04:45. Lelisa laimėjo 2013 m. Bostono maratono bėgimą ir, pagerbdamas maratono metu įvykdyto teroristinio išpuolio aukas, medalį dovanojo Bostono miestui.

Komanda

„Nike“ visuomet ieško barjerų, kuriuos galėtų įveikti, tad maratono bėgimo greičiau nei per dvi valandas idėja buvo prisiminta ne kartą. „Nike“, degdama aistra bėgimui, 2013 m. pradėjo dirbti su maratonui skirtų batelių specifikacijomis. Šis tyrimas per metus virto maratono dviejų valandų barjero įveikimo vizija, suformuojant „Breaking2“ komandą. „Breaking2“ komandoje dirba pasaulinės klasės biomechanikos, treniravimo, dizaino, inžinerijos, medžiagų kūrimo, mitybos, sporto psichologijos ir psichologijos ekspertai. Grupės narių žinių sugretinimas yra siekis sporto rezultatus išnarstyti iki molekulių lygio. Ši komanda karštligiškai stebi visų „Breaking2“  bandymų detales, nuo oro sąlygų iki dėvėtų marškinėlių, leisdami Eliudui, Lelisai ir Zersenay’ui maksimaliai išnaudoti savo potencialą.

Inovacija

Norint idealiai įveikti maratoną, atletams privalu devėti inovatyviausius produktus. Tai yra pagrindinis „Breaking2“ tikslas ir vieta, kur „Nike“ geba pateikti nepranokstamus privalumus. Po ilgą laiką trukusių detalių tyrimų bei atradimų, „Breaking2“ pristatys revoliucinę inovacijų sistemą, pagerinsiančią kiekvieno bėgimo rezultatus.

Bandymas

Kad atletai bėgtų greičiau, nei kada nors yra bėgę, kiekviena sekundė yra optimizuota, atsižvelgiant į trasą ir bėgimo sąlygas. Bandymo įveikti maratoną per greičiau nei dvi valandas data ir vieta bus paskelbta kitąmet.

[alert color=”violet”]

Olimpietės maratono bėgikės Rasos Drazdauskaitės komentaras

Rasa Drazdauskaitė

 Ar manote, jog artimiausiu metu yra įmanoma įveikti maratono distanciją per mažiau nei 2 val.

– Nemanau, kad artimiausiu metu. Vertinant pastarųjų metų maratono rekordo progresiją, kai nuo 2002 m. iki 2014 m. rezultatas buvo pagerintas 2.41 min.ir šiuo metu yra lygus 2.02.57, galima būtų tikėtis, kad  maratonas bus įveiktas greičiau nei per dvi valandas, tačiau  tikrai ne artimiausiu metu, o ateityje.

Kokios salygos tam reikalingos?

– Reikia talentingo sportininko ir kryptingo pasiruošimo rekordui pasiekti. Tikslas turi būti ne varžybų laimėjimas, o griežtas rekordinio tempo grafiko laikymasis. Reikalingas talentingas sportininkas, stipri komanda (treniruočių partneriai, treneriai, medicininis personalas, rėmėjai). Nors maratonas yra individuali rungtis,  rezultatas priklauso nuo komandinio darbo. Geram rezultatui pasiekti būtinas ir idealus oras, ir greita trasa.

  Kokią svarbą siekiant šio rezultato turi sportinė avalynė, tekstilė?

–  Bėgikui sportinė avalynė yra tokia pat svarbi, kaip ir „Formulės-1“ pilotui jo bolido padangos. Tinkama avalynė ne tik padeda siekti aukštesnių rezultatų, bet ir  sumažina traumų riziką.

[/alert] [alert color=”gray”]

Daugiau informacijos apie bėgimo batelį

Maratono pasaulio rekordas yra 2 valandos, 2 minutės ir 57 sekundės. Nike nori šį rezultatą sumažinti daugiau nei trimis minutėmis ir sukūrė šiam tikslui skirtą batą.

Prieš porą mėnesių Nike pristatė Zoom Vaporfly Elite, konceptinį bėgimo batelį, kurį šį pavasarį avės trys pasaulinės klasės bėgikai, dalyvaudami Breaking2 iniciatyvoje, mėgindami įveikti 2 valandų ribą. Stebėdami maratonų rezultatų trajektoriją, pradedant 1906 metais, kuomet prireikdavo 3 valandų šiam atstumui įveikti, ir dabartinius rezultatus, matome, kad 2 valandų riba ne tik kad pasiekiama, bet ir neišvengiama. Tačiau mokslininkai, atletai ir dizaineriai sutinka, kad tai yra rimtas iššūkis.

„Tai yra vienas didžiausių žmogaus potencialo barjerų,“ teigia Tony Bignell, Nike avalynės inovacijų viceprezidentas. Vaporfly Elite yra sporto gigantės variklis, padėsiantis siekti tikslo ir galimai įveiksiantis Adidas Adizero Sub2 batelį, pagrindinį kovos su 2 valandų barjeru varžovą.

Nike į šią avantiūrą įsivėlė 2014 metais, nors batų dizaineriai apie tai svajoti pradėjo prieš daugiau nei 10 metų. Daugelis palankių faktorių leido startuoti: Tony Bignell sako, kad pažangios 3D mezgimo ir amortizacijos sistemų technologijos padės atletams priartėti prie 2 valandų ribos. „Mes jaučiame, kad mokslas yra mūsų pusėje“, teigia Matthew Nurse, Nike Sporto tyrimų Labaratorijos viceprezidentas.

Jei Nike nori pasiekti 2 valandų barjero įveikimo tikslą, jie privalo pagerinti bėgimo procesą 3-5%. Bignell pasakojo, kad trys batelio variantai diktuoja ekonomiškumą: svorį, kad sumažintų kojos kėlimui sunaudojamą energiją, amortizaciją, apsauganti kaulus ir raumenis ir propulsiją, pastumėjanti bėgikus į priekį.

Vaporfly Elite sveria apie 198 gramus, beveik 56 gramais lengvesnis už pastarajį Nike Olimpinį sprinto batelį, nors vizualiai atrodo pakankamai „griozdiškas“. Taip yra dėl beveik 4 centimetrų aukščio amortizuojančio pado, kurią Bignell apibūdino kaip dar niekad Nike nematytą technologiją. Pade slepiasi batelio variklis: itin plona, lengvasvorė, anglies pluošto plokštė, stumianti bėgiką į priekį.Tokios plokštės jau ilgą laiką padeda sprinteriams finišo linijas kirsti rekordiniais laikais, tačiau trumpos distancijos reikalauja kitokios įrangos nei 42 kilometrų alinantis bėgimas.

„Jėgos nebūna tolygios viso maratono metu,“ pasakoja Benno Nigg, Calgary Universiteto Kanadoje biomechanikos ekspertas, kurio pastarieji darbai buvo sukoncentruoti į plokščių panaudojimą gerinant sprinto rezultatą 2%. 

Tadese, Desisa ir Kipchoge pamėgins įveikti dviejų valandų barjerą specialiame maratone šį pavasarį. Yra daug ką įrodyti. Negalvojant apie individualiems poreikiams pritaikytas plokštes ir niekada iki šiol nenaudotą amortizacinę putą, Nike privalo įrodyti, kad jų technologijos gali atsakyti į klausimą apie žmogaus galimybių ribas ir potencialą. „Ar tikrai žmogaus fiziologija yra pasiruošusi tai atlikti?“ klausia Nurse. „Mes manome, kad taip.“

Ir kuomet Nike birželio mėnesį pristatys komercines Vaporfly versijas, Zoom Vaporfly 4%  ir šiek tiek sunkesnį Zoom Fly, kurių abi turės vienodus, bet individualiai nederinamus padus ir plokštes, kaip ir Elite versija, visi bėgikai galės tuom įsitikinti patys.

Batus pristatantis filmukas

[/alert]

Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Nike

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Mitybos sprendimai kuomet dienos būna labai užimtos

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį