Dalintis „Modestas Bacys: Ultra Xtrasa bėgimas – patiems ištvermingiausiems“

Modestas Bacys: Ultra Xtrasa bėgimas – patiems ištvermingiausiems

Rugpjūčio 6 dieną Vilniuje vyko vienas ekstremaliausių sporto renginių – 12 valandų trukęs bėgimas „Ultra Xtrasa“. Emocijoms atlėgus ir nuovargiui išgaravus kalbiname renginio organizatorių ir dalyvį Modestą Bacį.

Trumpai prisistatykite mūsų skaitytojams ir papasakokite, kaip kilo mintis organizuoti tokį nepaprastos ištvermės reikalaujantį renginį kaip bekėlės (trail) bėgimas „Ultra Xtrasa“?

Nuo vaikystės dalyvauju orientavimosi sporto varžybose ir prieš keletą metų susidomėjau bekelės bėgimu. Visada mėgau sportuoti gamtoje, bet Lietuvoje trūko bekelės bėgimų, todėl su draugais, orientavimosi sporto atstovais, 2014 metais pradėjome organizuoti bėgimo varžybas miško takais „Miško trasa“. Nuo pat pirmo renginio susirinko gausus dalyvių būrys ir kasmet gegužės 1 d. vykstančiame bėgime startuoja beveik tūkstantis bėgikų. „Miško trasa“ fiziškai nėra sudėtingas bėgimas, puikiai tinkantis pradedantiesiems bekelės bėgikams.

Pradėjęs dalyvauti bekelės bėgimuose tikruose kalnuose, supratau, kad „Miško trasa“ per lengva ir gimė idėja organizuoti bėgimo varžybas „Xtrasa“, kuriose pagrindinis akcentas – vertikalus sukilimas. „Xtrasa“ vyksta kartą per mėnesį žiemos-pavasario metu, kas daro bėgimą dar sudėtingesnį, bet nepasaint sudėtingų trasų ir nepalankių sąlygų susirenka gausus būrys bekelės bėgimo mėgėjų. Tačiau vis tiek „Xtrasa“ neprilygsta sunkiausioms bekelių bėgimo varžyboms kalnuose, o Lietuvoje, deja, kalnų neturime. Taigi techniškai sudėtingą ir ilgą bekelės ultramarotono trasą išbandyti mūsų šalyje atrodytų neįmanoma.

Tačiau aplink Vilnių yra daug stačių Neries šlaitų ir jais bėgiojant tikrai galima pasijusti kaip Alpėse. Organizuodamas „Xtrasą“ atradau nuostabią vietą bekelės bėgimui – Neries šlaitą šalia Gariūnų. Šio šlaito aukščių skirtumas nuo Neries upės iki viršūnės – virš 75 metrų. Ir bėgant į šį šlaitą nedideliu ratu galima surinkti labai daug vertikalaus sukilimo. Išmatavus šio rato ilgį ir aukštį paaiškėjo neįtikėtini skaičiai: per 1,12 kilometro susidaro 150 metrų vertikalaus sukilimo. Ir tada gimė mintis, kad bėgant tik šiuo 1,12 km ratu susidaro beprotiškai daug vertikalaus sukilimo turinti trasa. Žinoma, norint tą sukilimą surinkti reikia bėgti ilgai ir tuo pačiu ratu. Paskaičiavau, kad teoriškai per 12 valandų galima įveikti 66 ratus su 9900 metrų vertikalaus sukilimo, o tai yra didesnis aukštis nei Everestas!  Dalyvis bėgtų kiek nori laiko ir jo tikslas per maksimalų 12 valandų laiką įveikti kuo daugiau ratų. Taip gimė įdėja suorganizuoti beprotiškos ištvermės reiklaujančias varžybas „Ultra Xtrasa“, kurios yra vienos iš daugiausiai vertikalaus sukilimo turinčių bekelės bėgimo varžybų pasaulyje ir tai vyksta šalyje, kurioje nėra tikrų kalnų!!!

Kiek bėgikų dalyvavo savaitgalio bėgime ir kas tapo čempionu?

Varžybų rekordas priklauso Ramūnui Grumbinui, kuris per 10 valnandų ir 10 minučių įveikė 36 ratus, tai yra 5400 vertikalių metrų sukilimo. Kam įdomu, visus rezultatus gali peržiūrėti čia: http://www.xtrasa.lt/ultra/rez/.

Kuo jus patraukė ištvermės sportas?

Bekelės bėgimas žavi nuostabiais gamtos vaizdais. Taip pat tai gera proga keliauti į kitas šalis ir pamatyti ne tik miestus.

Kiti ištvermės sporto atstovai mano, kad lietuvio kraujyje ištvermė užprogramuota geografiškai ir istoriškai. Ar pritariate tokiai nuomonei?

Manau, ne tik lietuvio kraujyje užprogramuota ištvermė. Kiekvienas žmogus yra ištvermingas, tik ta ištverme dėl tam tikrų sąlygų pamiršta naudotis.

Kokie artimiausi renginiai, kuriuose sudalyvauti kviestumėte bėgimo ekstremalus?

Rugpjūčio 12 d. vyks „Miško trasa“, pradedantiesiems bus paruošta 8 km trasa, o labiau patyrusiems bekelės bėgikams 25 km trasa. Trasos ves per etnografinį Dzūkijos kaimą Marcinkonis ir jį supančius nuostabius miškus, o 25 km trasa sieks ir Ūlos pakrantes.

Ką patartumėte žmogui, kuris galvoja apie bekelės bėgimą, bet jam trūksta paskutinio postūmio?

Išbandykite „Miško trasą“ ir tikrai susidarysite pirmą įspūdį apie bekelės bėgimą. Trasos nėra techniškai sudėtingos, driekiasi gražiais miškais. Jei plentu įveikiate 10 km, drąsiai galite startuoti panašioje distancijoje „Miško trasoje“.

Ačiū už pokalbį ir sėkmės!

Akimirkos iš „Ultra Xtrasa“ bėgimo

Tekstas – Sportland Magazine
Nuotraukos – Donato Lazausko

 

Komentarai

  1. Alfredas

    As uz sporta.

  2. Alfredas

    Mes mylime sporta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Elijus Čivilis: rodysiu nagus ir ragus konkuruodamas dėl podiumo

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį