Dalintis „Lietuvių alpinistų žygis tarptautinės bendruomenės pripažintas geriausiu“

Lietuvių alpinistų žygis tarptautinės bendruomenės pripažintas geriausiu

Tarptautinės sportinio turizmo federacijos rengiamame čempionate lietuvių alpinistų žygis Pietvakarių Pamyre pripažintas geriausiu. Tai – vienas seniausių ir reikšmingiausių pasaulio čempionatų šioje sferoje, o toks lietuvių pasiekimas – istorinis ir kol kas aukščiausias šioje srityje.

2018 m. liepą – rugpjūtį šeši Lietuvos alpinistai (Juras Jorudas, Saulius Damulevičius, Laurynas Marcinkus, Irmantas Kašalynas, Remigijus Baravykas, Ramūnas Songaila)  leidosi į Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtą VI kategorijos (sudėtingiausia) kalnų žygį Pietvakarių Pamyre.

Per 25 kalnų žygio dienas grupės nariai, nešini sunkiomis kuprinėmis, pėsčiomis įveikė apie 150 km, įkopė į 4 viršūnes, perkopė 10 perėjų. Penkios iš jų buvo praeitos naujais maršrutais, joms suteikti lietuviški vardai: Vasario 16-osios (5650 m), Lietuvos 100-mečio (5900 m), Žygeivių (5180 m), Baltijos (5040 m) ir Ragučio (4807 m).

Tarptautiniame sportinio turizmo čempionate, kuris šiemet vyko Baltarusijos sostinėje Minske, kalnų turizmo kategorijoje konkuravo apie 20 pateiktų ataskaitų. Tarptautinė teisėjų kolegija maršrutus vertino pagal 5 svarbiausius kriterijus: sudėtingumą, naujoviškumą, saugumą, intensyvumą ir reikšmingumą kalnų turizmo sektoriui. Lietuvių žygis buvo įvertintas geriausiai ir smarkiai lenkė konkurentus.

„Tai – reikšmingas pasiekimas. Šis laimėjimas nebuvo siurprizas, nes stebėjome kitų pasaulio lyderių praėjusių metų žygius, todėl panašaus rezultato ir tikėjomės“, – sako žygio sumanytojas ir vadas Juras Jorudas.

Vis dėlto vienas geriausių ir aktyviausių Lietuvos alpinistų J. Jorudas teigia, kad tokie žygiai – senosios kartos alpinistų palikimas. Postsovietinėms valstybėms jie nėra nesvetimi, tačiau vakariečiai kalnuose mieliau renkasi ne žygius, o trekus ar ekspedicijas, kurių tikslas – viena konkreti viršūnė. Tikėtina, kad ateityje tokio pobūdžio žygių nebeliks, nes jaunesnioji karta mieliau renkasi vadinamuosius „Light – Fast“ tipo žygius.

„Panašių žygių tikslas yra ilgas ir sudėtingas maršrutas per kalnus, todėl šis čempionatas yra bene vienintelis pasaulyje, kuriame vertinami tokio pobūdžio žygiai. Be to, pateikę ataskaitą šiam čempionatui esame tikri, kad mūsų naujai perkoptos perėjos ir duoti vardai bus užfiksuoti tarptautiniu lygmeniu, taps prieinami užsienio bendruomenei“, – dalyvavimo tokiame čempionate priežastis vardina J. Jorudas.

Šiame čempionate Lietuviai jau yra buvę prizininkais (1967 m., 2012 m. ir 2015 m.), tačiau tokio įvertinimo dar nebuvo turėję.

„Tai labai aukštas ir reikšmingas įvertinimas visam Lietuvos alpinizmui ir apskritai sportui Lietuvoje. Nuo seno turime gilias tradicijas ir išties stiprių šios srities atstovų pasauliniu lygmeniu. Tikiu, kad tokie pavyzdžiai įkvėps ir kitus mūsų bendruomenės narius“, – kolegų pasiekimais džiaugiasi Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Kęstutis Skrupskelis.

Patyręs alpinistas J. Jorudas sako šiemet panašaus ar dar sudėtingesnio žygio neplanuojantis, tačiau ateityje kartelę būtinai kels ir reguliarių kelionių į kalnus su bendražygiais neatsisakys.

Tekstas: Lietuvos alpinizmo asociacija
Nuotraukos: Saulius Damulevičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Šuolininkė į aukštį U. Baikštytė: „Mano sportas. Mano gyvenimas“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį