Dalintis „Kas ta NBA naujokų birža?“

Kas ta NBA naujokų birža?

Blogas tas karys, kuris nenori tapti generolu. Panašiai būtų galima sakyti, kad kiekvieno krepšininko, dar vaikystėje prisilietusio prie oranžinio kamuolio, svajonė tampa patekti į pasaulinę krepšinio Meką, arba Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA). Daugeliui krepšininkų didelis troškimas žaisti NBA taip ir lieka svajone. Vienas būdų bent jau priartėti prie stipriausios krepšinio lygos – patekti į NBA naujokų biržą. Bet kas išties slypi už NBA naujokų biržos durų?

Pirmoji profesionali sporto lyga, nutarusi, kad komandos naujus žaidėjus galės pasirinkti per ypatingą ceremoniją, buvo Šiaurės Amerikos nacionalinė futbolo lyga (NFL). 1947 m. šią praktiką perėmė ir NBA. Šaukimas reiškia, kad konkretus klubas rezervavo teisę į sportininką.

Šiuo metu NBA žaidžia 30 komandų ir kasmet birželio pabaigoje naujokų biržos ceremonijoje kiekviena komanda gali pasirinkti po du naujus žaidėjus.

Andris Biedrins

Nuo 1985 m. reguliariojo sezono silpniausios komandos dalyvauja specialioje šaukimo loterijoje dėl teisės pirmiesiems pasirinkti geriausius žaidėjus. Ankstesnės taisyklės numatė, kad pirmąjį pasirinkimą turi lygos silpniausia ekipa. Vis dėlto komandas, nebeturinčias galimybių kovoti dėl patekimo į atkrintamąsias varžybas, ši tvarka skatino elgtis nesąžiningai, tai yra specialiai kaip galima daugiau pralaimėti rungtynių, kad įgytų pirmumo teisę renkantis naujus, daug žadančius žaidėjus.

Dabartinės taisyklės numato, kad ankstesnio sezono keturiolika silpniausių komandų dalyvauja specialioje loterijoje, kuri prilygsta bet kokiai rutuliukų ridenimo principo loterijai televizijoje. Ant keturiolikos rutuliukų užrašyti skaičiai ir iš jų atrenkami keturi, kurie kartu gali sudaryti tūkstantį įvairių skaičių kombinacijų.

Mindaugas Kuzminskas niekada nebuvo pašauktas NBA naujokų biržoje, bet praėjusiais metais „New York Knicks“ su juo sudarė sutartį.

Sistema sukurta taip, kad lygos silpniausia komanda turėtų daugiausiai šansų nugalėti loterijoje ir įgyti teisę pirmiesiems pasirinkti žaidėją, tai yra silpniausiai komandai (praėjusiais metais tai buvo „Brooklyn Nets“) suteikiami 250 skaičių variantai. Antrai silpniausiai ‒ 199 („Phoenix Suns“), o keturioliktai komandai, kuri stipriausia iš silpniausiųjų (pernai – „Miami Heat“) ‒ tik penki variantai iš 1000, todėl esama mažiausios tikimybės laimėti šaukimo loterijoje.

Tokia loterija mažina norą finišuoti paskutinėje lygos vietoje. Tiesa, loterijoje pasirenkamos tik komandos, kurios atliks pirmus tris statymus ‒ likusios ekipos išsirikiuoja pagal praėjusių metų sezono rezultatus. Dauguma komandų nusižiūri vieną ir tą patį žaidėją – ryškiausią lyderį, todėl noras laimėti loterijoje yra didelis. Komandos gali keistis šaukimo pasirinkimo vietomis ir aktyviai naudojasi šia galimybe. Pavyzdžiui, „Nets“, nors ir nugalėjo loterijoje, savo pasirinkimą po ankstesnio susitarimo atidavė „Boston Celtics“. Savo ruožtu Bostonas įgytą teisę toliau išmainė su „Philadelphia 76ers“.

Davis Bertans

Tam, kad žaidėjas galėtų pateikti paraišką NBA naujokų biržai, jis turi būti sulaukęs 19 metų ir bent prieš metus baigęs vidutinę mokyklą. Toliau telieka NBA nusiųsti laišką su paraiška. Nuo 22 metų amžiaus visi žaidėjai automatiškai gali būti pašaukti naujokų biržoje. Vis dėlto paraiškos nusiuntimas naujokų biržai dar nereiškia, kad žaidėjas sudomins kurį nors klubą, todėl NBA nežaidžiantys krepšininkai, nusiuntę paraišką į naujokų biržą, dažnai pasinaudoja galimybe ją atšaukti.

Tačiau tikslas būna pasiektas – žaidėjas apie save pasiunčia žinutę ir tampa šiek tiek žinomas klubams.

Tas faktas, kad kuri nors komanda žaidėją pasirinko naujokų biržoje, dar nereiškia, jog jis tikrai žais NBA, ir atvirkščiai. Pavyzdžiui, Mindaugas Kuzminskas niekada nebuvo pašauktas NBA naujokų biržoje, bet praėjusiais metais „New York Knicks“ su juo sudarė sutartį. M.Kuzminskas kartu su kitu „Knicks“ atstovu latviu Kristapu Porzingiu sužaidė 68 mačus, abu petys petin rungtyniaus ir šį sezoną.

Tikėtina, kad kitąmet NBA naujokų biržoje prie žaidėjų iš Baltijos šalių desanto prisidės dar du – latvis Rodionas Kurucas ir lietuvių talentas Arnoldas Kulboka. Savo ruožtu į trijų geriausiųjų vietą pagrįstai rimtai kandidatuoja Latvijos rinktinės skriaudikas šiųmečiame Europos krepšinio čempionate slovėnas Luka Dončičius.

Baltijos šalių žaidėjai naujokų biržoje

LATVIJA

Pirmasis NBA naujokų biržoje registruotas latvis yra Andris Biedrinis, kurį 2004 m. naujokų biržoje pašaukė „Golden State „Warriors“. A.Biedrinis NBA sužaidė daugiau nei 500 mačų. Iki šiol sėkmingiausias šaukimas Latvijos žaidėjams buvo 2015-aisiais, kai „Knicks“ ketvirtuoju numeriu pasirinko šiemet jau žvaigžde tapusį Kristapą Porzingį. Tikėtina, kad būtent Kristapo žaidimas NBA skautus privertė rimčiau pažvelgti ir į kitus Latvijos krepšininkus.

Kristaps Porzingis

LIETUVA

Gerokai sėkmingiau naujokų biržoje sekėsi Lietuvai, kurios krepšininkai NBA lygoje pašaukiami bei rungtyniauja reguliariai. Biržoje savo pavardes yra išgirdę Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Žydrūnas Ilgauskas, Donatas Motiejūnas, Jonas Valančiūnas, Darius Songaila, Robertas Javtokas, Eurelijus Žukauskas, Martynas Andriuškevičius, Linas Kleiza, Renaldas Seibutis, Artūras Gudaitis, Domantas Sabonis. Aukščiausiai naujokų biržoje pašauktas lietuvis yra „Toronto Raptors“ rungtyniaujantis centras J.Valančiūnas, kurį penktuoju numeriu 2011 m. pasirinko Toronto klubas.

ESTIJA

Vienintelis estas, kurį NBA klubai troško matyti savo gretose, yra Martinas Muurseppas, kurį 1996 m. NBA naujokų biržoje 25 numeriu pasirinko „Utah Jazz“ komanda, tačiau iškart perleido „Miami Heat“. NBA M.Muurseppas rungtyniavo tris sezonus, iš viso sužaidė 83 mačus.

 

Tekstas: Artis Kamals
Nuotraukos: Reuters, Scanpix, USA Sports Today

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Rudens kampanija "IŠBANDYK"

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį