Dalintis „Floridos taurė ir turkų desantas „Premier“ lygoje“

Floridos taurė ir turkų desantas „Premier“ lygoje

Šiame straipsnyje apžvelgsime atakuojančų Turkijos futbolininkų pasirodymus Anglijos „Premier“ lygoje bei susipažinsime su dar jaunu, JAV sausį vykstančiu futbolo turnyru, kuris vis labiau pritraukia garsias Europos komandas.

„Florida Cup”

Atšalus orams Europoje ir stipriausioms futbolo lygoms skelbiant žiemos pertraukas, keli pajėgūs žemyno klubai renkasi į Jungtines Amerikos Valstijas, kur savo jėgas pasitikrina su stipriausiomis kitų kontinentų ekipomis. Jau ketvirtą kartą vykstanti Floridos taurė kiekvienais metais privilioja vis daugiau Europos ekipų, ir šie metai – ne išimtis – pirmą kartą į JAV atvyko klubai iš trijų skirtingų Europos valstybių. Tačiau prieš žvelgiant į šių metų turnyrą, aptarkime praėjusius tris.

2015 metų turnyro formatas pirmą ir kol kas paskutinį kartą buvo paremtas dalyvaujančiomis šalimis, o ne ekipomis. Florida sulaukė ekipų vos iš dviejų šalių – Brazilijos bei Vokietijos. Pastarajai valstybei atstovavo „Koln“ bei Lėverkuzeno „Bayer“ komandos, brazilų garbę gynė „Corinthians“ bei „Fluminense“. Tų pačių šalių ekipos tarpusavyje nerungtyniavo ir rungėsi dėl taškų savo valstybėms. Turnyras pasibaigė vokiečių pergale, o brazilams sėkmingos buvo vos vienerios rungtynės, kuomet po dviejų Paolo Guerrero įvarčių pergalę prieš „Koln“ iškovojo „Corinthians“ ekipa.

2016 metų turnyre valstybių skaičius išaugo iki penkių, tačiau ekipos jau kovojo už save, o ne už savo šalis. Viena praėjusių metų turnyro dalyvių „Koln“ nusprendė antrą kartą laimės nebebandyti, o prie trijų turnyro „senbuvių“ prisijungė dar dvi Brazilijos ekipos „Internacional“ bei „Atletico Mineiro“, Gelzenkircheno „Schalke“, Donecko „Shakhtar“, Šiaurės Amerikos futbolo lygoje rungtyniaujanti „Fort Lauderdale Strikers“ ir Kolumbijos garbę gynusi „Santa Fe“.

Devyni klubai Floridoje sužaidė po dvejas rungtynes su burtų keliu išrinktais oponentais ir šį kartą sėkmė šypsojosi brazilams. Laimėjusi abu mačus, taurę iškovojo turnyro debiutantė „Atletico Mineiro“, o geriausiu turnyro futbolininku išrinktas Javieras Hernandezas, tuo metu dar rungtyniavęs antrąją vietą užėmusios Lėverkuzeno „Bayer“ ekipos gretose.

Praėjusių metų turnyre 12 dalyvavusių ekipų buvo padalintos į dvi dalis ir pirmą kartą Floridos taurė turėjo du nugalėtojus.

Pirmajame šešių komandų pogrupyje ekipos vėlgi varžėsi už savo šalies ar kontinento garbę. Vokietijai atstovavo „Bayer“ bei „Wolfsburg“, brazilijai – „Atletico Mineiro“ bei „Bahia“, Argentinai/JAV – „Estudiantes“ bei „Tampa Bay Rowdies“ ekipos. Turnyrą po metų pertraukos laimėjo vokiečiai, rezultatyviausias – „Wolfsburg“ saugas Patrickas Hermannas.

Antrojo šešeto nugalėtojas buvo išaiškintas po atkrintamųjų varžybų. Čia varžėsi dar trys brazilų ekipos „Corinthians“, „Vasco da Gama“ bei „Sao Paulo“, argentiniečiai „River Plate“, Ekvadoro „Barcelona“ bei Kolumbijos „Millionarios“. Pastarosios dvi ekipos iš turnyro pasitraukė jau po pirmosios dienos, o pergalę iškovojo „Sao Paulo“, neįmušę nė vieno įvarčio ir visas rungtynes laimėję po baudinių serijos.

Šių metų turnyras, kaip minėjome, pasižymi europietiškų komandų gausa, tačiau tarp jų nebeliko nė vieno Vokietijos klubo. Sausio 10-20 dienomis Floridoje Europai atstovauja Varšuvos „Legia“, Glazgo „Rangers“ bei Eindhoveno „PSV“. Taip pat galėsime išvysti buvusius čempionus „Atletico Mineiro“, „Corinthians“, „Fluminense“, minėtus daugkartinius Ekvadoro čempionus „Barcelona“ bei debiutantus iš Kolumbijos „Atletico Nacional“.

Ekipos sužais po du kartus, o kol kas turnyre lyderiauja Glazgo „Rangers“, nurungusi klubus iš Brazilijos. Į čempiono titulą taip pat vis dar pretenduoja „Barcelona“ bei „Atletico Nacional“, tad turnyro nugalėtojas paaiškės paskutinę dieną, kuomet susitiks „Legia“ bei „Atletico“.

Turkai „Premier“ lygoje

Šio mėnesio pradžioje Liverpulio „Everton“ papildęs turkas Cenkas Tosunas sieks įrodyti, jog beveik 30 mln. eurų yra adekvati kaina už buvusį Stambulo „Bešiktaš“ puolėją.  Tevynėje šį sezoną jis įvarčių nestokojo – per 24 rungtynes, sudėjus visus turnyrus, pasižymėjo keturiolika kartų ir į Angliją išvyko kaip rezultatyviausias pastarųjų dviejų sezonų futbolininkas. Naujasis „Everton“ pirkinys savaitgalį jau spėjo debiutuoti išvykoje su „Tottenham“ ir atliko rezultatyvų perdavimą Wayne‘ui Rooney, tačiau anglo įvartis iš nuošalės buvo neįskaitytas.

Turkų desantas visoje lygos istorijoje nėra labai įspūdingas – per 26-erius metus Anglijos aukščiausiame divizione rungtyniavo vos penkiolika jų. Šį kartą dėmesį skirkime tik atakuojantiems futbolininkams ir išrikiuokime juos pagal nuveiktus darbus britų salyne.

6. Gokhanas Tore

Praėjusiame sezone Londono „West Ham“ rungtyniavęs krašto puolėjas kėlė daug lūkesčių – jau antrose sezono rungtynėse turko rezultatyvus perdavimas nulėmė ekipos pergalę rungtynėse su „Bournemouth“, tačiau po penkerių rungtynių lygoje Tore daugiau nebeišbėgo į aikštę Anglijoje. Jau spalį turkas susižeidė kelį ir dėl traumos be futbolo turėjo praleisti kiek daugiau nei mėnesį, tačiau futbolininkui prireikus operacijos jis iškrito visam sezonui ir iki šiol nespėjo pilnai atsigauti.

5. Karimas Frei’us

Vos septyniolikos metų sulaukęs turkas 2011-aisiais iš tėvynės pakėlė sparnus į Londoną – prisijungė prie „Fulham“ ekipos, kurios rezervinėje komandoje krašto saugui sekėsi kur kas geriau nei pagrindinėje.  Po trijų iš eilės gerų rungtynių sezono pradžioje su antrąja komanda, Frei‘us sulaukė galimybės debiutuoti ir „Premier“ lygoje, o sezonui persiritus į antrą pusę tapo visišku pirmos komandos nariu. Deja, toliau viskas idealiai nesusiklostė – jaunajam saugui per dvejus metus, praleistus „Fulham“, lygoje prisidėti prie įvarčių nepavyko ir jis grįžo į Turkiją, kur tapo „Bešiktaš“ nariu.

Ryškiausias saugo epizodas Anglijoje – rungtynių žaidėjo apdovanojimas lygiosiomis pasibaigusioje akistatoje su tuometiniais Čempionų lygos nugalėtojais „Chelsea“.

4. Colinas Kazim-Richardsas

Turkiškų šaknų turintis puolėjas „Premier“ lygoje rungtyniavo dar su Anglijos pasu – 2006-2007 metų sezone Richardsas priklausė vieneriems metams į lygą sugrįžusiai „Sheffield United“. 2007-ųjų kovą anglas debiutavo su Turkijos marškinėliais jaunių rinktinėje, tačiau metai Anglijos aukščiausioje lygoje nebuvo pernelyg įsimintini. Paskutinę perėjimų lango dieną ekipą papildęs anglas pasižymėjo vienu įvarčiu, kuris ekipai pelnė lygiasias prieš „Bolton“, ir trimis rezultatyviais perdavimais. Po vieno sezono pertraukos „Sheffield“ sugįžus į antrąją lygą, Richardsas išvyko į Stambulo „Fenerbahce“, kur taip pat sunkiai atrado savo žaidimą.

3. Hakanas Sukuras

Galima teigti, jog vienas geriausių Turkijos futbolininkų istorijoje į Angliją atvyko per vėlai. Rezultatyviausias visų laikų Turkijos lygos žaidėjas 2002-ųjų metų pabaigoje apsivilko „Blackburn Rovers“ marškinėlius, būdamas jau trisdešimties metų. Visgi Sukuras įvarčiais pasižymėjo ir Anglijoje – per devynerias rungtynes įmušė du (abu – išvykoje prieš „Fulham“), tačiau jau po pusės metų sugrįžo į  sėkmingiausią savo karjerosklubą Stambulo „Galatasaray“, kuriame per kitus penkis sezonus sugebėjo įmušti 55 įvarčius ir 2008-aisiais baigė profesionalo karjerą. Kalbama, jog legendinį puolėją išbandyti jėgų Anglijoje priviliojo buvęs Stambulo klubo futbolininkas bei treneris, anglas Graemas Sounessas.

2. Tuncay Sanli

Penkis sezonus „Premier“ lygoje rungtyniavęs Sanli pakeitė net tris klubus, o sėkmingiausi jam buvo pirmieji dveji metai, kuomet atstovaudamas „Middlesborough“ krašto puolėjas per 78-erias rungtynes 2007-2009 metais pasižymėjo penkiolika kartų ir atliko aštuonis rezultatyvius perdavimus. Klube turkas garsėjo kaip itin sunkiai dirbantis aikštėje futbolininkas, o ekipos fanai vienbalsiai nusprendė, jog „Middlesborough“ nesėkmingo sezono metu ekipa turėjo vos vieną besistengiantį futbolininką – Sanli – ir triuškinančia persvara išrinko jį klubo sezono futbolininku. Po antrojo Sanli sezono ekipoje, „Middlesborough“ iškrito iš „Premier“ lygos, tačiau turkas joje pasiliko.

Dar trejus sezonus jis praleido „Stoke“ bei „Bolton“ ekipose, kur laiko pasireikšti gaudavo mažiau, o tai atsispindėjo ir futbolininko indėlyje – per trejus metus vos penki įvarčiai ir keturi rezultatyvūs perdavimai.

1. Muzzy Izzet

Dar vienas turkiško kraujo turintis anglas. Izzet profesionalaus futbolininko karjerą pradėjo Londono „Chelsea“ ekipoje, tačiau ilgai netrukus jis buvo parduotas „Leicester City“, kur saugas praleido didžiąją dalį karjeros – nuo 1996 iki 2004 metų.

Sėkmingiausi metai turkui asmeniškai buvo būtent paskutinieji Lesteryje – Izzet sezoną baigė su daugiausiai rezultatyvių perdavimų lygoje – 14, tačiau į antrąją lygą iškritusi ekipa nesugebėjo saugui mokėti didžiulio atlyginimo ir pastarasis prisijungė prie „Birmingham City“ ekipos.

Naujoje darbovietėje turkui ypač nesisekė – dėl kelio traumos jis praleido beveik visą 2004-2005 metų sezoną, o po metų dėl nesibaigusių kojos skausmų teko visiškai atsisveikinti su futbolu sulaukus vos 31-erių metų.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Mirror ir Getty Images

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Sparčiai populiarėjantis sniego tinklinis sieks atrasti savo vietą ir Lietuvoje

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį