Dalintis „50 nesėkmių metų: anglų žygiai pasaulio futbolo čempionate. II dalis“

50 nesėkmių metų: anglų žygiai pasaulio futbolo čempionate. II dalis

Antroje dalyje pristatome futbolo tėvynės kovas planetos pirmenybėse nuo 1994-ųjų.

1994-ųjų metų pasaulio čempionate Anglija nedalyvavo, kadangi nesugebėjo įveikti atrankos etapo.

1998 m. – baudinių serijos nesėkmės tęsiasi

Prieš pat pirmenybes rinktinės treneris Glennas Hoddle pateikė siurprizą – į 22-iejų futbolininkų sąrašą čempionatui neįtraukė rinktinės žvaigždės Paulo Gascoigne‘o. Saugas, apie tai sužinojęs viešbučio kambaryje, išliejo savo pyktį dėl sprendimo daužydamas viską, kas papuola po ranka. Po šio incidento Gascoingne‘as daugiau niekada nebuvo kviečiamas į rinktinę.

Netekus senosios žvaigždės, atsirado naujų lyderių  – Alanas Sheareris, Davidas Beckhamas, Steve‘as McManamanas, Paulas Scholesas bei aštuoniolikmetis Michaelas Owenas, būtent šiame čempionate įmušęs bene geriausią įvartį Anglijos rinktinės istorijoje.

Pirmenybes anglai pradėjo pergale prieš Tunisą rezultatu 2-0, tačiau šios rungtynės pagarsėjo įvykiais ne aikštėje, o už jos ribų – prieš akistatą įvyko masinės rinktinių sirgalių muštynės, po kurių beveik šimtas žmonių buvo areštuoti ar išvežti į ligoninę. Visgi aikštėje savo pranašumą anglai įrodė be didesnio vargo – po Shearerio bei Scholeso įvarčių iškovota pergalė, tačiau įvarčių galėjo būti ir daugiau, jei ne herojiškas Tuniso vartininko pasirodymas.

Antrose grupės rungtynėse teko pripažinti rumunų pranašumą. Kai jau atrodė, jog rungtynės pasibaigs taikiu rezultatu 1-1, du Londono „Chelsea“ nariai– rumunas Danas Petrescu ir anglas Graeme‘as Le Saux – sukūrė įvartį.  Anglo pasyvumas gynyboje paskutinę mačo minutę leido Petrescu jį apibėgti ir gavęs aukštą kamuolį, rumunas pasiuntė tikslų smūgį į vartininko Davido Seamano ginamus vartus. Trečiose grupės rungtynėse, kuriose anglams būtinai reikėjo pergalės, reikalai buvo sutvarkyti jau per pirmą pusvalandį – po dviejų tolimų Darreno Andertono bei Davido Beckhamo smūgių nugalėta Kolumbija ir užimta antroji vieta.

Ketvirtfinalyje laukė Argentina ir nesuvestos sąskaitos po Diego Maradonos įvarčio ranka 1986-aisiais. Jau pirmosios 15 mačo minučių buvo vienos įsimintiniausių per visą anglų futbolo istoriją – Gabrielis Batistuta ir Alanas Sheareris apsikeitė taikliais vienuolikos metrų baudiniais, o penkioliktąją minutę po Michaelo Oweno solo reido link varžovų vartų buvo įmuštas ir trečiasis rungtynių įvartis – nuo pusės aikštęs bėgęs anglas apėjo du gynėjus ir pasiuntė kamuolį į viršutinį vartų kampą. Prieš pat pertrauką rezultatas vėl tapo lygus – baudos smūgį realizavo Milano „Inter“ legenda Javieras Zanetti.

Beveik visą antrajį kėlinį anglai žaidė dešimtyje – 57-ąją rungtynių minutę už spyrį dabartiniam Madrido „Atletico“ strategui Diego Simeonei iš aikštės buvo išvytas Davidas Beckhamas. Deja, per likusį laiką nugalėtojas nepaaiškėjo ir komandoms teko žaisti pratęsimą, po kurio švieslentėje irgi degė tas pats rezultatas. Baudinių serijoje anglai ir vėl buvo silpnesni – po netaiklių Paulo Ince‘o ir Davido Batty smūgių rinktinė keliavo namo.

2002 m. – vėl Pietų Amerika

Kaip kalba anglų visuomenė, jų žodyną 2002-ųjų metų pavasarį papildė naujas terminas – padikaulis (angliškai – metatarsal). Kai Davidas Beckhamas susilaužė vieną šių kaulų, Čempionų lygoje atstovaudamas „Manchester United“, visa šalis mokėsi žmogaus anatomijos. Ir išsiaiškino, jog traumos gydymas užtruks du mėnesius.

Verta paminėti, jog pirmą kartą istorijoje rinktinę treniravo užsienietis – švedas Svenas-Goranas Erikssonas.

Visgi prieš pat pirmenybes Beckhamas pasveiko ir jau rungtyniavo pirmoje akistatoje su Švedija. Ir prisidėjo jau prie pirmojo įvarčio – po anglo tikslaus perdavimo nuo kampinio gairelės, galva pasižymėjo gynėjas Solas Campbellas. Deja, po ketverių metų tradicijos išliko – pergalę kainavo dešiniojo krašto gynėjo Danny Millso blogai išmuštas kamuolys nuo savų vartų – perėmęs kamuolį iš toli tiksliai į vartus smugiavo Nicklas Alexanderssonas.

Antroji bei trečioji grupės akistatos įvykių gausa neišsiskyrė – anglai pagaliau pasiekė revanšą prieš Argentiną po taiklaus Beckhamo baudinio ir rungtynės pasibaigė minimalia pergale, o paskutiniame pirmojo etapo mače – nulinės lygiosios su Nigerija ir sustabdytas vienas geriausių kamuolio valdytojų Jay-Jay Okocha.

Vidutiniškas anglų pasirodymas grupėje, aštuntfinalyje juos suvedė su Danija. Skandinavus anglai įveikė be didelių sunkumų rezultatu 3-0, o savo įvarčių pasaulio čempionate sąskaitą atidarė puolėjas Emile’is Heskey.

Deja, kaip ir prieš ketverius metus, taip ir 2002-ųjų čempionate anglų žygį sustabdė Pietų Amerikos rinktinė. Šį kartą apmaudžiai pralaimėta Brazilijai – antrajame kėlinyje, rezultatui esant 1-1, anglų vartininkas Seamanas buvo vaikiškai apgautas brazilų žvaigždės Ronaldinho. Tuometinis „PSG“ narys pamatė iš vartų šiek tiek išėjusį Seamaną ir perkėlė kamuolį per jį iš daugiau nei 20 metrų. Brazilijai pirmaujant, Ronaldinho pasižymėjo dar kartą, tiesa, šį kartą – užsidirbdamas raudoną kortelę už pražangą prieš Danny Millsą. Deja, turėdami kiekybinę persvarą, per pusvalandį anglai nesukūrė nieko ir keliavo namo.

2006 m. – baudiniai reiškia pabaigą

Prieš čempionatą istorija kartojosi – naujai iškilusiai anglų žvaigždei Wayne‘ui Rooney, kaip ir anksčiau Beckhamui, lūžo pėdikaulis. Anglas nespėjo visiškai atsigauti iki pirmenybių starto ir turėjo praleisti pirmąją akistatą su Paragvajumi, kurioje vienintelis įvartis krito po kuriozinio Davido Beckhamo baudos smūgio – kamuolys, atsimušęs nuo varžovų kapitono Carloso Gamarros galvos įskriejo į vartus. Antrame grupės mače su taip pat egzotiniu varžovu Trinidadu ir Tobagu, anglai tik rungtynių pabaigoje sugebėjo pralaužti Centrinės Amerikos atstovų gynybą ir iškovojo pergalę 2-0. Pirmą kartą nuo 1982-ųjų pasaulio čempionatas buvo pradėtas dviem pergalėmis.

Trečiame grupės mače antrą čempionatą iš eilės susitikta su rinktinės trenerio Erikssono tėvyne Švedija. Gana apylygėse rungtynėse, 85 minutę, rezultatui esant 1-1, anglus į priekį išvedė tikslus Steveno Gerrardo smūgis galva, tačiau nesusikalbėjimas gynyboje ir vėl kainavo pergalę – jau per pridėtinį laiką lygybę rungtynėse atstatė Henrikas Larssonas. Aštuntfinalyje varžovas neatrodė grėsmingas – Ekvadoro rinktinė – tačiau anglai sveiką kailį išnešė tik po Davido Beckhamo taiklaus baudos smūgio.

Ketvirtfinalyje rinktinei teko susidurti su patirties ir jaunystės deriniu – Portugalija. Cristiano Ronaldo, Luiso Figo bei Deco vedama rinktinė visų rungtynių metu anglams neleido sukurti beveik jokių progų, o paskutinį pusvalandį ir visą pratęsimą (pagrindinis laikas pasibaigė be įvarčių) turėjo kiekybinę persvarą – už pražangą prieš Ricardo Carvalho iš aikštės buvo išvytas Wayne‘as Rooney.

Po pratęsimo, kuriame įvarčių taip pat nebuvo, išvydome bene blogiausią baudinių seriją Anglijos futbolo istorijoje, pralaimėtą rezultatu 3-1. Baudinį realizavo tik Owenas Hargreavesas, o Gerrardas, Frankas Lampardas bei Jamie Carragheris regėjo, kaip vieną po kito jų smūgiuotus kamuolius atremia vartininkas Ricardo.

2010 m. – vartų linijos technologija būtų pravertusi

Dėl nesėkmingų pasirodymų su rinktine atsisveikinusį Erikssoną pakeitė dar didesnis nelaimėlis Steve‘as McClarenas. Anglas nesugebėjo rinktinės atvesti į 2008 metų Europos pirmenybes ir vos po daugiau nei metų jo paslaugų buvo atsisakyta. Į trenerio postą pakviestas dar vienas užsienietis, italas Fabio Capello.

Nors prieš pirmenybes anglai neteko Davido Beckhamo, pasitempusio achilo sausgyslę, lažybininkai, po itin sėkmingos kvalifikacijos bei gerų burtų, rinktinei prognozavo vietą finale. Deja, prognozės neišsipildė.

Pirmųjų grupės rungtynių su JAV pradžia nuteikė optimistiškai – jau penktąją minutę pasižymėjo Emile‘is Heskey. Deja, anglų džiaugsmas netruko nė kėlinio – prieš pertrauką silpną smūgį link vartų atlikęs Clintas Dempsey dėka slidžių anglų vartininko Robo Greeno rankų išlygino rezultatą ir iškovojo tašką JAV. Po lygiųjų Greenas sirgalių buvo pramintas „Kvailio ranka“ („The Hand Of Clod“).

Vėlesnėje grupės akistatoje su Alžyru, Greeno paslaugų buvo atsisakyta – į jo vietą stojo du pasaulio čempionatus ant suolo sėdėjęs Davidas Jamesas. Keitimas pasiteisino – vartai liko sausi, tačiau patiems anglams įmušti taip pat nepavyko ir čempionatas buvo pradėtas dviem lygiosiomis. Trečiose rungtynėse su slovėnais anglai taip reikiamą pergalę iškovojo – po Jameso Milnerio tikslaus perdavimo kamuolį į vartus nukreipė Jermaine‘as Defoe, tose rungtynėse galėjęs pasižymėti ne kartą.

Penkių taškų pirmajai vietai anglams nepakako ir tai reiškė, jog aštuntfinalyje laukė akistata su Vokietija.

Kaip jau tapo įprasta, anglų gynėjai, o šioje akistatoje – ypač centro gynėjai, varžovams padovanojo įvarčius. Po Johno Terry ir Matthew Upsono užmigimo, pro anglus prabėgęs Miroslavas Klose atidarė vokiečių sąskaitą. Trisdešimtąją minutę vėl pasyvia gynyba pasinaudoję vokiečiai sudavė dar vieną smūgį anglams, kurie ginklų po šalto dušo nesudėjo – Gerrardo perdavimą į baudos aikštelę įvarčiu pavertė pirmojo vokiečių tikslaus smūgio kaltininkas Upsonas.

Kas žino, kaip būtų pakrypusi rungtynių eiga, jei ne mačo arbitrai. Po Upsono įvarčio anglai toliau ėmė kurti atakas – vieną jų smūgiu prie baudos aikštelės užbaigė Frankas Lampardas. Saugo smūgiuotą kamuolį vokiečių vartininkas Manuelis Neueris tik palydėjo akimis, o šis, atsimušęs į vartų skersinį nusileido už linijos ir iššoko iš vartų. Įvartį matė visi, tačiau tik ne mačo teisėjas Jorge Larrionda. Anglai liko apiplėšti ir antrame kėlinyje praleido dar du vokiečių įvarčius – per tris minutes du kartus pasižymėjo Thomas Mulleris. Aštuntfinalis pasibaigė rezultatu 4-1, o teisėjai po rungtynių pripažino savo klaidą.

2014 m. – naujos žemumos

Stipriai kartų kaitą išgyvenusi rinktinė pakartojo blogiausią Anglijos pasirodymą nuo pat 1950-ųjų – neperžengė pirmojo grupės etapo barjero. Vis dar pasikliaudami tokiais futbolininkais kaip Glenas Johnsonas, Leightonas Bainesas ar karjeros saulėlydyje buvusiais Franku Lampardu bei Stevenu Gerrardu, anglai turėjo ir dar vieną inkarą – trenerį Roy‘ų Hodgsoną. Strategas visiškai neišgrynino savo žaidimo plano bei pasižymėjo keistais futbolininkų poziciniais sprendimais.

Jau ištraukti burtai anglams nieko gero nežadėjo – grupėje laukė Urugvajus, Italija bei Kosta Rika. Tik su pastaraisiais anglai iškovojo vienintelį tašką pirmenybėse. Rungtynės su italais bei Urugvajumi daugiau atrodė lyg bandymai aklai pramušti varžovų vartus aukštais kamuoliais į baudos aikštelę. Abi jos pasibaigė identiškais rezultatais 2-1 varžovų naudai, ir likusios rungtynės su Kosta Rika anglams jau buvo tik formalumas. Visgi, po vieno blogiausių pasirodymų šalies istorijoje, Hodgsonas stebuklingai išlaikė trenerio postą iki 2016 metų Europos čempionato aštuntfinalio su Islandija, o ten jau žinome, kas įvyko.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Getty Images ir Daily Mail