Dalintis „Sidabriniai Europos šešiolikmečiai – ką verta žino krepšinio gerbėjams“

Sidabriniai Europos šešiolikmečiai – ką verta žino krepšinio gerbėjams

Buvusio moterų rinktinės ir Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komandos trenerio Manto Šerniaus vadovaujami šešiolikmečiai grupės etape visus varžovus tiesiog šlavė ir trejose rungtynėse nugalėjo vidutiniškai 28 taškų skirtumu.

Moksleivių krepšinio lygoje žaidžiantys jaunieji mūsų šalies atstovai nežadėjo sustoti ir po grupės etapo. Aštuntfinalyje lietuviai 20 taškų skirtumu sutriuškino Estiją, ketvirtfinalyje 17 taškų skirtumu palaužė Italiją, pusfinalyje 8 taškais nugalėjo Kroatiją ir tik finale po atkaklios kovos 72:74 nusileido Ispanijai.

justa2_lkf_nuotrauka

„Labai norėjosi pergalės, buvome netoli, tačiau krepšinis toks sportas… Man šie vaikinai – čempionai. Nemanau, kad kas nors pakišo koją. Tai realybė, toks yra sportas. Turime būti realistai ir žvelgti į tai pozityviai“, – po lemiamų kovų sakė treneris M. Šernius.

Man šie vaikinai yra čempionai. Nemanau, kad kas nors koją pakišo. Tai yra realybe, toks yra sportas.

Kas šie šešiolikmečiai, kurie sužavėjo Europą ir dar kartą priminė apie Lietuvos krepšinį? Kartu analizuoti ateities krepšinio žvaigždes mums padėjo Vilniaus Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijos treneris Edvinas Justa, puikiai pažįstantis šią šešiolikmečių kartą.

Tomas Balčiūnas

(vid. 12,3 tšk., 9,9 atk. kam., 198 cm, žaidžia „Barcelona“ (Ispanija) akademijoje, anksčiau – Sabonio KC)

Buvęs „saboniukas“ savo žaidimu domino daugumą pajėgiausių Europos klubų. Iš Ispanijos grandų pasirinko „Barcelona“ komandą, jos jaunimo ekipai ir atstovauja. Vienintelis iš šios rinktinės jau žaidęs Europos čempionate – prieš metus atstovavo metais vyresnių vaikinų komandai. Žaidimą daugiausia grindžia fizine jėga, tačiau trūksta stabilaus metimo iš tolimesnių distancijų.

„Labai stiprus ir fiziškai galingas žaidėjas, dabar išgyvena persikvalifikavimo etapą, nes keičia poziciją iš sunkiojo krašto į lengvojo krašto puolėjo. Reikia gerinti sprendimo priėmimus tiek ginantis, tiek puolant, kamuolio valdymą ir metimą iš tolimų distancijų“, – teigė treneris E. Justa.

Dovydas Giedraitis

(vid. 11,7 tšk., 3 atk. kam., 2,9 rez. per., 185 cm, KK „Visi kartu“)

Olimpinio prizininko Andriaus Giedraičio sūnus seka tėvo pėdomis, šešiolikmečių čempionate buvo įtrauktas į geriausių žaidėjų simbolinį penketą. Tai kuriantis žaidėjas, puldamas naudoja daug ginklų, ypač sėkmingai žaidžia derinį du prieš du.

„Pagrindinis bruožas – puikiai „skaito“ žaidimą, nuspėja žingsnį į priekį tiek puolant, tiek ginantis, – sakė treneris. – Fiziškai stiprus, gali apžaisti ir stipresnius žaidėjus, nes yra labai techniškas. Sunkiai nuspėjamas, gali veržtis ir atakuoti iš toli. Kai varžovas užtveria vieną pusę, veržiasi pro kitą, kai per daug atsitraukia – meta. Jeigu užaugs iki 195 cm, bus geras atakuojantis gynėjas, nors geresnė perspektyva būtų įžaidėjo pozicijoje, bet trūkumas – prastas kalbėjimas, garsinis vadovavimas.“

462_fiba

Domantas Vilys

(vid. 11 tšk., 3,4 atk. kam., 3,4 rez. per., 185 cm, Š. Marčiulionio KA)

Per rungtynes surinkdavo po 50 taškų, kai žaidė Kupiškio sporto mokykloje. Persikėlus į Vilnių statistika suprastėjo, tačiau gynėjas ir toliau įrodinėja, kad yra vienas geriausių savo amžiaus grupėje. Tai atsidavęs žaidėjas aikštėje ir už jos ribų, puikiai skirsto kamuolius, tačiau kaip pagrindiniam atakų organizatoriui reikia tobulinti žaidimą kaire ranka.

„Vienas perspektyviausių savo kartos įžaidėjų, pateko tarp geriausių pasaulyje „Jordan Brand Classic“ stovykloje. Išsiskiria greičiu ir įžaidėjui nebūdingu šuoliu. Puikiai žaidžia vienas prieš vieną. Silpniausia vieta – nestabilūs tolimi metimai ir prasiveržimas kaire ranka“, – vardijo Š. Marčiulionio KA jį treniruojantis E. Justa.

Rokas Jokubaitis

(vid. 10 tšk., 2,3 atk. kam., 185 cm, V. Knašiaus KM)

Kuriantis žaidėjas – tiek komandos draugams, tiek sau. Mėgsta ir gali improvizuoti, tačiau turi problemų, kai prieš jį atsiranda tvirtesnis gynėjas.

„Vėlyvo brendimo, bet labai protingas įžaidėjas, ne tik pats susikuria progas mesti ir prasiveržti, bet ir sukuria komandos draugams, – analizavo krepšinio treneris E. Justa. – Kairiarankis įžaidėjas, gerai meta tritaškius ir žaidžia vienas prieš vieną, tačiau visiškai dominuoti trūksta fizinės jėgos. Pasižymi lyderio charakteriu, nebijo imtis iniciatyvos. Reikia sustiprėti fiziškai ir gerinti gynybą.“

Martynas Arlauskas

(vid. 9,4 tšk., 3,7 atk. kam., 197 cm, Sabonio KC)

Buvusio legendinio Kauno „Žalgirio“ žaidėjo Mindaugo Arlausko sūnus seka tėvo pėdomis. Moksleivių krepšinyje jau spėjo pelnyti „snaiperio“ vardą. Nors ūgis siekia beveik 200 cm, turėtų stiprinti kovą dėl atšokusių kamuolių.

„Labai universalus puolėjas, galintis rungtyniauti keturiose pozicijose. Nebijo imtis iniciatyvos, reikėtų gerinti metimą iš tolimų distancijų. Dar vienas minusas – kantrybė gynyboje. Jos labai trūksta, todėl gali per keliolika sekundžių gauti ne vieną pražangą, labai mėgsta kaišioti rankas. Greitos pražangos jį sodina ant suolelio ir neprideda pasitikėjimo“, – sakė Š. Marčiulionio KA treneris.

Deividas Sirvydis

(vid. 7,7 tšk., 3,3 atk. kam., 201 cm, Š. Marčiulionio KA)

Dar viena Lietuvos krepšininko atžala. Buvusio snaiperio ir ilgamečio „Sakalų“ žaidėjo Virginijaus Sirvydžio sūnus. Iš tėčio paveldėjo pataikymą iš toli, tai jo mėgstamiausias krepšinio elementas. Gudrus žaidėjas, gali pririnkti lengvų taškų, tačiau vengia kontakto.

„Vienas perspektyviausių savo kartos žaidėjų. Būdamas 201 cm ūgio gali žaisti ketvirtoje pozicijoje, – kalbėjo jo treneris Vilniuje. – Puikaus charakterio, nelinkęs nusileisti. Gerai meta tritaškius, taip pat – iš vidutinio nuotolio, reikėtų gerinti prasiveržimą. Silpniausia vieta – asmeninė gynyba, tačiau tai susiję su fizinės jėgos stoka.“

Arnas Adomavičius

(vid. 6,9 tšk., 2,9 atk. kam., 186 cm, KK „Visi kartu“)

Kovotojas, kuris atiduos visas jėgas pergalei pasiekti. Taikliai meta iš tolimesnių distancijų, bet pačiam sunku susikurti progą mesti. Reikėtų geriau išnaudoti pauzes, krypties keitimo būdus. Greitas, tačiau per lengvai nuspėjamas. Treneriai skiria užduotis ginti varžovų lyderius.

„Gynėjas, kuris buvo vienas taikliausių komandoje, – pabrėžė E. Justa. – Arnas pasižymi stabilumu ties tritaškio linija, jam sunkiau sekasi žaisti vienas prieš vieną, bet tai susiję su fizinės jėgos stoka. Vėlyvesnio brendimo, labiau mėgsta užbaigti atakas iš dešinės pusės. Reikėtų gerinti asmeninę gynybą.“

u16-pasitikimas-1_lkf_nuotrauka

Laurynas Vaištaras

(vid. 6,4 tšk., 6,4 atk. kam., 195 cm, Plungės SRC)

Kairiarankis krepšininkas, drąsiai priimantis sprendimus. Reikėtų tobulinti žaidimą dešine ranka. Gynyboje gali gintis prieš visų pozicijų krepšininkus, puikiai stato užtvaras.

„Jauniausias rinktinės žaidėjas. Turi kovotojo charakterį, per metus pagerino metimą iš tolimos distancijos. Šiuo metu persikvalifikuoja iš sunkiojo krašto į lengvojo krašto poziciją. Nebijo imtis iniciatyvos, nori žaisti su kamuoliu. Gerai „skaito“ situacijas gynyboje. Pasižymi universalumu. Gali „išvarinėti“ kamuolį, todėl negaili perdavimų komandos draugams. Fiziškai stiprus ir gana atletiškas krepšininkas. Reikia gerinti individualią techniką, žaidimą vienas prieš vieną veidu, vidutinį metimą po užtvarų“, – kalbėjo prie projekto „Talentų U15 karta“ dirbantis E. Justa.

Erikas Venskus

(vid. 4,7 tšk., 5,6 atk. kam., 202 cm, Biržų SM)

Gerai žaidžia nugara, tačiau trūksta atletiškumo. Sėkmingai atakuoja iš vidutinio nuotolio, stato geras užtvaras.

„Fiziškai stiprus „centras“. Gana techniškas, bet trūksta greičio, – vardijo treneris. – Stinga patirties žaidžiant su aukšto lygio krepšininkais. Turėtų gerinti žaidimą vienas prieš vieną tiek veidu, tiek nugara. Reikėtų didesnio paslankumo aikštėje, kojų darbo, kaip aukštas žaidėjas galėtų geriau blokuoti varžovų metimus. Pasižymi gera kova dėl kamuolių.“

Gertautas Urbanavičius

(vid. 2,7 tšk., 2,9 atk. kam., 196 cm, Š. Marčiulionio KA)

Mėgsta žaisti veidu į krepšį, sėkmingai atakuoja iš vidutinio nuotolio, pataiko tritaškius.

„Fiziškai stiprus ir techniškas „sunkusis kraštas“, mėgsta užbaigti atakas prasiveržimais. Tiesa, ateityje turėtų žaisti kaip „lengvasis kraštas“ ir kuo greičiau mokytis kamuolio valdymo technikos. Trūksta situacijos „skaitymo“ įgūdžių, dažniau užbaigia atakas, o ne kuria. Žaidžiant aukštu lygiu gali pritrūkti ūgio, nes kai esi 196 cm, vyrų krepšinyje reikėtų daugiau žaisti iš distancijos. Nepasižymi stabiliu metimu iš toli“, – pliusus ir minusus vardijo E. Justa.

Nedas Kancleris

(3 rungt., 1,3 tšk., 1 atk. kam., 204 cm, „Tornado“ KM)

Aukštas krepšininkas, tačiau gerai meta iš vidutinio nuotolio, pataiko tolimus metimus. Vengia kontakto po krepšiu, trūksta fizinės masės, tačiau ilgos rankos leidžia blokuoti metimus.

„Aukštas ir mobilus „sunkusis kraštas“, – teigė E. Justa. – Trūksta fizinės jėgos ir ištvermės, bet kaip tokio ūgio krepšininkas yra gana techniškas, pasižymi geru metimu ir iš tritaškio zonos. Trūksta klaidinančių judesių, gudrumo puolant. Reikėtų gerinti žaidimą vienas prieš vieną.“

Tautvydas Kupstas

(3 rungt., vid. 0 tšk., 0,7 atk. kam., 187 cm, „Tornado“ KM)

Veržlus gynėjas, bet reikėtų tobulinti kamuolio valdymą. Nebijo kontakto, gali dengtis prieš pavojingiausius varžovus.

„Fiziškai stiprus įžaidėjas. Puikiai žaidžia vienas prieš vieną, sunkiau atakuoja iš tolimos distancijos. Jo geras pirmas perdavimas, – teigė krepšinio treneris. – Šiuo metu fiziškai stipresnis už savo kartos žaidėjus, išsilyginus jėgoms gali pritrūkti individualios technikos.“

Nuotraukos iš čempionato:

http://www.fiba.com/europe/u16/2016/Lithuania#iset=373cd832-5735-4b7d-b1d3-086c01e1d658

Visos Europos U-16 čempionato Lietuvos rinktinės rungtynės

http://www.fiba.com/europe/u16/2016/Lithuania#|tab=overview,average_statistics

Tekstas – Gedimino Žygelio
Nuotraukos – FIBA Europe

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Sportiniai bateliai: su vienais išsisukti nepavyks

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį