Dalintis „Mitybos sprendimai kuomet dienos būna labai užimtos“

Mitybos sprendimai kuomet dienos būna labai užimtos

Kuo spartesnis kasdienio gyvenimo tempas, tuo didesniu iššūkiu tampa sveikos mitybos įpročių laikymasis, nepaisant aktyvumo lygio. Greitas maistas gali pasirodyti kaip lengvas, greitas ir geresnis kainos atžvilgiu pasirinkimas. Vis dėl to, mes dažniausiai suprantame, kad šis pasirinkimas mūsų organizmui daro ne pačią geriausią įtaką.

Vaidas Žlabys, jaunas talentingas ultramaratonininkas, taip pat puikiai tai žino ir stengiasi vengti greito maisto, nors jo amžiuje ir atsižvelgiant į jo treniruočių apkrovas tai gali pasirodyti kaip viliojantis kąsnelis. „Transgrandkanarija“ 2017 125 km ultramaratono varžybose antrąją vietą užėmęs jaunasis bėgikas pagrindžia savo pasirinkimus: „Po ilgų ir intensyvių treniruočių aš jaučiu, kad, jei makro ir mikroelementai, esantys mano maiste, bus netinkami, mano kūnui pritrūks energijos ir atsistatymas per ateinančias dienas bei prieš varžybas truks ilgai.“ 2016 metais Vaidas pagerino 100 kilometrų bėgimo takeliu pasaulio rekordą, o Vilniaus maratone užėmė ketvirtąją vietą, taigi jo pasirinkimai yra greičiausiai teisingi!

Maisto papildai atletams yra labai svarbūs

Vaido diena prasideda nuo ankstyvios bėgimo treniruotės, taigi pusryčiai yra itin svarbūs. Jis labiausiai mėgsta avižinę košę, tačiau ją visuomet galima pakeisti dar vienu puikiu pasirinkimu – kiaušiniais. Po pirmosios treniruočių dalies prieš pietus yra daroma trumpa pertraukėlė, po kurios seka bendroji fizinė treniruotė. Aktyvus gyvenimo būdas ir įtemptas grafikas daro įtaką Vaido mitybai ir valgiaraščiui, į kuriuos yra įtraukiami papildai ir maisto papildai sportuojantiems. „Prieš varžybas aš renkuosi SiS GO Hydro mineralų gėrimą, kuris padeda palaikyti skysčių lygį. Kad sukaupčiau ir palaikyčiau aukštą energijos lygį, aš mėgstu naudoti SiS GO energijos gelius.

Atsistatymą po varžybų labai paspartina Whey20 proteinų geliai. Į mano valgiaraštį taip pat yra įtrauktas ir SiS REGO, o SiS Overnight yra mano vėlyvasis proteinų gėrimas po ilgos dienos ir prieš svarbias rytines varžybas.

Išmokstate planuodami ir eksperimentuodami

Panašiai kaip ir Vaidas, yra žmonių, kurie nuosekliai laikosi mitybos įpročių. Vienas jų yra Aleksandras Kočetkovas, kuris derina asmeninį verslą, darbą aviacijoje ir yra triatlono sporto profesionalas – atstovauja Lietuvai triatlono varžybose pasaulio ir europos čempionatuose, yra Lietuvos rinktinės narys ir Lietuvos triatlono federacijos viceprezidentas. Aleksandras sako: „Jaunystėje intensyviai užsiiminėjau kovų menais, būdamas 11-os metų išmokau plaukti, o vėliau pradėjau irkluoti ir buvau jaunių rinktinėje, per plauką nepatekau į olimpines žaidynes. Mityba buvo visuomet svarbi, tad nuosekliai vadovaudavausi savo susidarytu meniu“. Vėliau žaidė profesinaliai tinklinį, yra keturis kartus tapęs Lietuvos čempionu.

Šiomis dienomis jo dienotvarkė, kaip ir kitų šiuolaikinių žmonių, yra labai užimta. Rytas prasideda treniruotėmis, o dienos bėgyje jų būna kartais visos trys. Treniruočių metu dažnai derinami triatlone neišvengiami perėjimai tarp sportų, pavyzdžiui, po trijų valandų minimo dviračiu Aleksandras 20 minučių bėga. „Pusryčiai būna dvejopi: sunkūs ir lengvi; lengvi – varškė su riaženka, sunkūs – kiaušinienė su šonine ir kiauliena, trys keturi virti kiaušiniai. Orientuojuosi daugiau į baltymus ir riebalus, tačiau nepamirštu ir angliavandenių. Artėjant varžybų dienai, Aleksandras visada stengiasi priderinti varžybų ritmą perkeldamas jį į treniruotes. Triatlonas, paprastai, prasideda plaukimu 7 val. ryte, stengiamasi prabėgti per pietus, o vakare praminti dviratį. Taigi, jo kasdieniai palydovai yra sportiniai gėrimai ir energiniai užkandžiai. Aleksandro mėgstamiausias maistas sporto metu yra „SiS“ energetiniai batonėliai, kurie yra gerai virškinami, taip pat proteino batonėliai labai padeda atsistatyti, REGO – dažniausiai naudojamas produktas po treniruočių. „Varžybų metu tiksliai sudėliojus mitybos planą: kas pusvalandį po batonėlį arba gelį, organizmui atsimušti į sieną neįmanoma“. Dabar nei vienos varžybos nėra įveikiamos be sportinės dietos. Varžybų metu organizme energiją ir mikroelementus palaiko „GO Electrolyte“, o varžyboms artėjant į pabaigą, mėgstamiausias sportinis papildas, suteikiantis energijos finišui, „SiS“ želė su kofeinu ir „GO“ energiniai batonėliai.

Ne visada treniruočiu periodu galite pakeisti sportui tinkamą dietą

Sandra Raju – vienintelė Baltijos šalyse „Nike Training Club“ trenerė instruktorė – ruošiasi triatlonui. Šį sezoną ji renkasi įmonės „Ferroline“ pristatytą „SiS IRONMAN 70.3 Otepaa. Sudarydama savo meniu, Sandra bando pasirinkti tai, kas geriausia, bet ir ne tokie geri pasirinkimai yra priimtini!„Visi mes esame žmonės ir darome klaidas. Tai normalu, tiesiog įsidėmėkite, kad ne visomis dienomis „sukčiausite“. Sandra renkasi įvairius pusryčius. Ant pusryčių stalo rasite košės, glotnučių, omletų – šis maistas gerai žinomas dėl savo maistinės vertės. Tačiau ruošdamasi lenktynėms ir treniruotėms ji vis viena pasirenka sportui skirtą dietą. „Neįsivaizduoju jokių varžybų, kai su savimi neturiu energinės želė“. Sandros mėgstamiausia yra „SiS REGO“, ji ją naudoja ne tik, kad paruoštų gėrimą jėgoms atgauti, bet taip pat, kad pasidarytų ir bananinį glotnutį: „Tiesiog įdėkite du šaukštelius „REGO“, bananą ir šiek tiek vandens, ir vualia! Po sunkių treniruočių tai lengva ir skanu“.

Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Lietuvos triatlono federacijos ir iš asmeninio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Buriuotojo Roko Milevičiaus aistra – crossfit treniruotės

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį