Dalintis „Iš triatlono – į dviračių sportą“

Iš triatlono – į dviračių sportą

Šiemet didįjį sportą paliko triskart Europos dviračių treko čempionė Aušrinė Trebaitė. Iš jos estafetę perima Olivija Baleišytė. 19-metė panevėžietė vis stipriau beldžiasi į dviračių sporto elito duris. Pernai Olivija, kurią treniruoja Antanas Jakimavičius ir jos mama Solveiga Baleišytė, debiutavo Europos čempionate, o šiemet – Pasaulio taurės varžybose ir planetos pirmenybėse.

O.Baleišytė pažintį su sportu pradėjo nuo triatlono. Būdama pirmokė ji ėmė lankyti užsiėmimus pas trenerį Bronių Kraujelį. Ketvirtoje klasėje Olivija papildomai pasirinko dviračių sporto būrelį.

„Man iš triatlono rungčių stipriausia buvo dviračiai. Kai buvau dešimties, mano mama pradėjo dirbti dviračių sporto trenere. Jos vedamas treniruotes ėmiau lankyti ir aš. Neilgai trukus palikau triatloną, nes dviračiai labiau patiko, – pasakojo O.Baleišytė. – Pirmasis mano startas – vaikų varžybos Skuode. Buvau dvejais metais jaunesnė už kitus, todėl man leido dalyvauti tik 5 km pavienio starto lenktynėse, o grupinėse – ne. Jau pirmoje trasos dalyje maniau, kad pasiklydau, nes atrodė, kad važiavimas labai prailgo. Savo pirmosios pergalės tiksliai neprisimenu, bet labai įstrigo mokinių pirmenybės, kuriose užėmiau trečią vietą, nors už varžoves buvau metais arba dvejais jaunesnė. Jaučiausi taip, lyg būčiau laimėjusi pasaulio čempionato medalį!“

2008 m. Panevėžyje buvo pastatyta arena su treku. Tada naują dviračių sporto discipliną išbandė ir Olivija. Trekas jai labiau patiko nei plentas. Netrukus talentingą dviratininkę ėmė treniruoti Antanas Jakimavičius.

„Treke daug įdomiau – ten didesni greičiai ir daugiau azarto, o važiuoti plentu nuobodoka. Plente rezultatai priklauso nuo visos komandos, o treke viskas tavo pačios rankose, – komentavo O.Baleišytė. – Nemeluosiu, jau po pirmųjų pergalių vaikų treko varžybose ėmiau tikėti, kad kažkada pavyks patekti į Europos ar pasaulio čempionatą ir pasiekti aukštų rezultatų.“

O.Baleišytės pavardė pirmą kartą plačiau nuskambėjo 2015-ųjų vasarą, kai dviratininkė Europos jaunimo ir jaunių treko čempionate Graikijoje iškovojo bronzos medalį. Olivija liko trečia jaunių 2 km asmeninėse persekiojimo lenktynėse. 2016 m. ji Italijoje tapo šios rungties Europos jaunių čempione ir pasaulio jaunių rekordininke, o daugiakovės (omniumo) varžybose pelnė sidabro medalį. Praėjusių metų Europos suaugusiųjų čempionato atkrintamosiose lenktynėse jaunoji dviratininkė užėmė penktą vietą. Šiemet Portugalijoje O.Baleišytė tapo Europos jaunimo atkrintamųjų lenktynių vicečempione, o skrečo rungtyje bei daugiakovėje buvo penkta (2017 m. lapkričio 3 d. 19-metė panevėžietė pelnė bronzą šios rungties pasaulio taurės varžybų etape).

„Pirmasis medalis suteikė labai daug džiaugsmo. Nors tai bronzos apdovanojimas ir iškovotas neolimpinėje rungtyje, tačiau jis man pats brangiausias. Juk pirmą kartą užkopiau ant prizininkų pakylos tokio rango varžybose. Tai kažkas įspūdingo, – prisiminė O.Baleišytė. – Nepaprastas jausmas aplankė mane ir po metų vykusiame Europos jaunimo bei jaunių čempionate Italijoje. Negalėjau patikėti, kad tapau pasaulio rekordininke.

Žodžiais neįmanoma apsakyti to jausmo. Kažkoks kosmosas. Buvau gerai pasirengusi, bet nemaniau, kad rezultatas bus toks geras. Jei išvakarėse nebūčiau atkreipusi dėmesio į starto protokole nurodytą pasaulio rekordą, tai nebūčiau ir suvokusi, kad jį pagerinau. Pavyko iškovoti medalį ir šiemet, nors pasirengimas čempionatui nebuvo pats geriausias. Esu labai laiminga. Žinoma, šiek tiek apmaudu, kad likau antra, bet britė, kuriai pralaimėjau, labai stipri ir šiuo metu aplenkti ją – ne man.“

Olivijai labiausiai patinka atkrintamosios lenktynės. „Jos jau yra Europos pirmenybių programoje. Viliuosi, kad ši rungtis artimiausiu metu atsiras ir pasaulio čempionatuose bei taurės varžybose, – sakė 1998 m. rugsėjį gimusi dviratininkė. – Negaliu pasigirti labai geru finišu, o atkrintamųjų lenktynių finišuose pakanka nebūti paskutiniam. Nemėgstu tempo lenktynių. Tai nauja specifinė rungtis. Labai sunku nuspėti, kaip viskas klostysis, ir nežinai, kokios taktikos geriau laikytis. Man ši rungtis atrodo neišbaigta.“

O.Baleišytė pamažu apsipranta suaugusiųjų varžybose. Dviratininkė manė, kad lenktyniauti su elito grupės dviratininkėmis bus daug sunkiau. „Maniau, kad tarp jaunių, jaunimo ir moterų varžybų yra labai didelis skirtumas. Bet įsitikinau, kad taip nėra. Dabar elito grupė labai atjaunėjo“, – atkreipė dėmesį šiemet Lietuvos sporto universitete visuomenės sveikatos ir fizinio aktyvumo studijų programą pasirinkusi dviratininkė.

O.Baleišytė labiausiai žavisi Šveicarijos kalnų dviratininku Nino Schurteriu, Italijos plento ir treko dviratininku Elia Viviani bei Australijos treko dviratininke Amy Cure.

Didžiausias jaunosios dviratininkės iš Panevėžio tikslas – olimpinės žaidynės.

Rekordas

2016 m. liepos 13 d. Olivija 0,188 sek. pagerino pasaulio jaunių 2 km asmeninių persekiojimo lenktynių rekordą, gyvavusį 2163 dienas (beveik šešerius metus). Lietuvės pasiektas rekordas – 2 min. 22,311 sek. išsilaikė 373 dienas.

Jaunystė

2017 m. pasaulio dviračių treko čempionate Honkonge jaunesnės už Oliviją buvo tik keturios dviratininkės iš 140-ies.

Viskas ką turime žinoti apie treko dviratį


Tekstas ir nuotraukos Tomo Gaubio

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Fotografas V. Dranginis: sporto fotografijoje telpa viskas

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį