Dažnas intensyviai sportuojantis žmogus kartas nuo karto pradeda jausti ne tik fizinį, bet ir psichinį nuovargį, abejingumą, dirglumą. Sumažėjusi motyvacija sportuoti ir apskritai aktyviai leisti laiką yra klasikinis persitreniravimo simptomas, tačiau kartais tai gali signalizuoti apie psichinės sveikatos pablogėjimą. Pateikiame jums tris klausimus, į kuriuos atsakius, galbūt pavyks išsiaiškinti, ką jums bando pasakyti jūsų kūnas.
Ar intensyvūs jūsų patiriami simptomai?
Jaudulys prieš varžybas yra visiškai natūralus reiškinys, todėl kai kurie treneriai skatina atletus prieš pasirodymą šiek tiek pašokinėti ar kitaip pajudėti, siekdami, kad sportininkų nervų sistema atsipalaiduotų.
Tačiau jei jaučiate nerimą nuolat, tai turbūt yra daugiau nei persitreniravimas. Persitreniravimo sindromo simptomai yra kur kas lengvesni nei psichinės sveikatos sutrikimų simptomai. Ilgiau negydant nerimo, vystosi kitos problemos, pavyzdžiui, nemiga, dėl ko atsiranda mieguistumas dieną, yra sunku sutelkti dėmesį ir, žinoma, trūksta jėgų treniruotis.
Jei padarote pertrauką, jaučiatės geriau ar dar blogiau?
Jei įtariate, kad persitreniravote, geriausias būdas pagerinti situaciją – tiesiog kuriam laikui nutraukti treniruotes. Tai nereiškia, kad reikia pereiti prie sėslaus gyvenimo būdo – patartina tiesiog pasirinkti lengvesnį fizinį krūvį. Pavyzdžiui, neskubant pasivažinėti dviračiu ar išplaukti baidarėmis, nesistengiant „įtilpti“ į nusimatytus greičio ir laiko rėmus.
Persitreniravimo simptomai paprastai palengvėja po maždaug dviejų savaičių poilsio nuo intensyvių treniruočių. Dažniausiai žmonės pradeda ilgėtis sporto, o sugrįžę, pajunta naują motyvacijos kibirkštį. Taip pat po pertraukos dažnas pajunta sugrįžusį pasitenkinimą gyvenimu apskritai. Tačiau jei simptomai ir toliau blogėja, niekas neteikia džiaugsmo, tai dažiausiai yra ženklas, kad problemą sukėlė ne sportas.
Kaip jūs miegate?
Pervargus sporto salėje, gali nukentėti ir miego kokybė. Tačiau, jei padarėte pertrauką nuo sporto ir jus vis tiek kankina nemiga, tai ženklas, jog jūsų psichika išsibalansavo.
Jei prastai miegate, dažnai jaučiate nerimą, patiriate gilų liūdesio ar beviltiškumo jausmą, svarbu ieškoti profesionalios pagalbos.
Jei vis tik manote, kad persitempiate sportuodami, kartas nuo karto leiskite sau nieko neveikti arba rinkitės mažesnio fizinio krūvio reikalaujančias veiklas, pavyzdžiui, jogą.
Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: livestrong.com
Nuotraukos: pexels.com