Antrus metus iš eilės geriausiu Lietuvos sportininku išrinkto Mykolo Aleknos treneris Mantas Jusis teigia, jog praėję metai jo auklėtiniui buvo tokie pat sėkmingi kaip ir 2022-ieji.
2022 metais M. Alekna tapo Europos čempionu bei iškovojo planetos pirmenybių sidabrą. 2023 metai pažymėti Europos U23 čempionato auksu bei planetos pirmenybių bronza.
„Tiesiog praėjusiais metais žymiai geriau sezonui buvo pasiruošę pagrindiniai varžovai – Kristjanas Čehas ir Danielis Stahlis. Pasaulio čempionate Budapešte matėme geriausią visų laikų kovą disko metimo sektoriuje, o pagrindinėse varžybose nebeužtenka numesti 70 m“, – „Sportlandmagazine.lt“ pasakojo M. Jusis.
M. Alekna praėjusiais metais pagerino savo asmeninį rekordą, varžybose JAV diską numetęs lygiai 71 m. Pasaulio čempionate geriausias lietuvio rezultatas – 68 m 7 cm. Auksą iškovojęs švedas D. Stahlis įrankį nusviedė net 71 m 46 cm.
„Nieko per daug nekeisime, bet stengsimės, kad olimpinėse žaidynėse Mykolas spinduliuotų olimpine ramybe. Norėtume, kad jis būtų ramesnis ir daugiau koncentruotųsi į techniką. Budapešte matėme, kad kiekvienas metimas buvo palydimas įvairių emocijų, šuolių. Sportininkas tikrai norėjo nugalėti ir jautė, kad tą gali padaryti. Pasidarėme šiokias tokias išvadas, pasikalbėjome ir bandysime olimpinėms žaidynėms įnešti daugiau ramybės“, – teigė M. Jusis.
2023 metai savotišku proveržiu tapo vyresniam Mykolo Aleknos broliui Martynui. Ne kartą asmeninius rekordus gerinęs lietuvis jau debiutavo ir planetos pirmenybėse. Jį taip pat treniruoja M. Jusis. Nors abu broliai seka tituluoto tėčio Virgilijaus pėdomis, jų karjeros keliai gerokai skiriasi.
„Iš tiesų broliai sportuoja skirtingai, atlieka skirtingus dalykus. Dėl to mes išskaidome treniruotes. Štai šiuo metu, kai Mykolas yra atvykęs į Lietuvą, jis su broliu sportuoja skirtingais laikais. Treniruotės labai skiriasi, – aiškino treneris. – Mykolas šiuo metu neturi jokių mikro traumelių, jokių bėdų, todėl gali treniruotis pilna jėga bei sėkmingai ruoštis olimpinėms žaidynėms. Dėl to labai džiugu ir tikiuosi, kad jis visą pasiruošimo ciklą išliks sveikas ir nebus jokių netikėtumų. Martynas turi nedidelių traumų nuo praėjusio sezono ir jos vis atsinaujina, todėl treniravimosi procesas tampa kiek sudėtingesnis. Bet turbūt nerasime nė vieno profesionalaus sportininko, kuris nebūtų susidūręs su tokiomis situacijomis. Visgi toks ir būtų skirtumas, kad šiuo metu Martyno darbą reikia šiek tiek riboti, o su Mykolu galima dirbti pilnu pajėgumu.“
Lietuvos disko metikų istorija išties įspūdinga. Dar 1986 metais Romas Ubartas iškovojo Europos čempionato auksą, o Vaclovas Kidykas – bronzą. R. Ubartas taip pat yra pirmasis Nepriklausomos Lietuvos olimpinis čempionas, Virgilijus Alekna yra dukart olimpinis čempionas, Andrius Gudžius savo kolekcijoje turi pasaulio čempiono titulą. Net trys minėti lietuviai – Mykolas bei Martynas Aleknos ir A. Gudžius šiuo metu tęsia aktyvią karjerą ir ruošiasi naujiems startams.
Nors visi Lietuvos disko metikai skiriasi savo technika, sudėjimu, talentu ir kitomis savybėmis, trenerio nuomone, visi turi bendrą bruožą – užsispyrimą.
„Kenijos gyventojai turi ištvermės geną, jamaikiečiai – sprinto, o lietuviai turi disko metimo geną, – šypsojosi M. Jusis. – Kalbant rimtai, tai Lietuvoje tikriausiai viskas eina iš rankų į rankas, pavyzdžiui, technikos mokymas, modelis. Lietuviai iš tikrųjų pasižymi gerais sporto genais. Lengvosios atletikos istorijoje turime dvi moteris, kurios yra nušokusios daugiau nei 7 m. Šuolininkas į aukštį Kęstutis Šapka dar 1971 metais tapo Europos čempionu. Tai rodo, kad mes, lietuviai, sporte esame labai talentingi. Esame užsispyrę ir darbštūs žmonės, o tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų sportininkai, nors ir iš mažos šalies, bet veža medalius iš svarbiausių varžybų.“
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: asmeninio archyvo