Ilka Adams – asmeninė trenerė, sportininkė, „Mis Namibija“, sveikos gyvensenos knygų autorė ir įvairių sveikatos projektų konsultantė. Nuolat besišypsanti be sporto nei dienos praleisti negalinti I. Adams siekia padėti žmonėms gyventi sveikai ir prasmingai.
„Neįsivaizduoju, kaip galėčiau gyventi be sporto. Visą vaikystę buvau sportiška, bet atvykusi iš Namibijos į Europą, sportą apleidau. Nebuvau aktyvi, bet po kurio laiko nusprendžiau, kad reikia nueiti į sporto klubą. Taip ir prasidėjo mano kelionė sporte, kuri tęsiasi iki šiol“, – prisiminė I. Adams.
Trenerė mano, kad motyvacijos sportuoti reikia tik per pirmas keletą savaičių. Vėliau sportas jau turi tapti įpročiu.
„Sportas man yra kaip kvėpavimas. Sportuodama aš galiu atsipalaiduoti, pamiršti apie visus savo reikalus. Tai man šiek asocijuojasi su meditacija. Taip pat mėgstu dirbti su savo kūnu, o pasiekti rezultatai suteikia man džiaugsmą ir patikėjimą savimi. Visiems aiškinu, kad motyvacija gali būti tik trumpalaikė. Motyvacija turi keistis į discipliną. Pradžioje motyvacija yra noras numesti svorio ar patobulinti figūrą, bet kai tą pasieki, tuomet reikia išlaikyti discipliną. Ji verčia kasdien eiti į salę sportuoti, gaminti sveiką maistą. Šitie dalykai turi tapti įpročiu. Treniruotės yra vienas iš mano prioritetų, todėl kasdien privalau rasti laiko sportui”, – pasakojo I. Adams.
I. Adams taip pat išskyrė pagrindinius skirtumus tarp sporto salėje besilankančių vyrų ir moterų bei turėjo keletą pastabų.
„Mes, moterys, dažniausiai nemėgstame treniruoti viršutines kūno dalis. Tuo tarp vyrams pirmiausiai ir rūpi raumeningos rankos, krūtinė. Dauguma vyrų dažnai pamiršta treniruoti apatines dalis, kojas. O moterys atvirkščiai – jos mėgsta daug dirbti su kojomis, sėdmenimis, bet apleidžia viršutines dalis. Yra moksliškai nustatyta, kad moterys, kurios treniruoja sėdmenis, pasižymi ne tik geresne figūra, bet ir yra sveikesnės. Todėl ir man labiausiai patinka kojų bei sėdmenų treniruotės. Dar labai mėgstu treniruoti pečius, nes ypač vasarą, mes mėgstame būti su suknelėmis, kuomet matosi rankos ir jos turi būti tvirtos, – pasakojo I. Adams. – Labiausiai nemėgstu kardio treniruočių, bet jos vis tiek reikalingos norint sudeginti riebalus. Ypač tai aktualu prieš varžybas ar fotosesiją. Turiu prisiversti, bet tai man yra sunkiausia“.
I. Adams taip pat pabrėžė didžiausias sportuojančių klaidas – dauguma žmonių sporto salėje dirba be trenerių pagalbos ir nepamato netikslumų savo technikoje.
„Yra daug žmonių, kurie galvoja, kad taisyklingai sportuoja, nors to niekada nedarė su treneriu. Kai niekas nepataiso klaidų, tai žmonės dažnai susiduria su skausmais, traumomis. Labai svarbu yra žinoti techniką. Net jeigu ir išvengsi traumų, tai norimo rezultato nebus. Yra merginų, kurios visą treniruotę praleidžia ant bėgimo takelio ir tikisi turėtų stangresnį kūną. Rezultatas gaunasi atvirkštinis. Visiems naujokams patariu pradėti sportuoti tik su treneriu. Po to jau treneris gali paruošti programą ir galima sportuoti savarankiškai”, – patarė I. Adams.
I. Adams taip pat nusijuokė iš žmonių mąstymo, kad atlikus treniruotę, galima valgyti bet ką. Pasak sportininkės, suvartojamas kalorijų kiekis po treniruotės nesunkiai gali tapti didesnis nei sudegintų, todėl jokio norimo rezultato iš treniruotės nėra. Virtuvė ir sporto salė turi eiti kartu.
„Aš stengiuosi parodyti, kad sveikas maistas gali būti skanus. Aš pati turėjau pirmą mitybos planą, kuris buvo labai griežtas, o maistas būdavo praktiškai beskonis. Tai atnešė gerus rezultatus, bet taip maitintis ilgai nėra įmanoma. Tai reiškia, kad ir rezultato kažkuriuo momentu nebebus. Todėl nuolat ieškojau ir ieškau receptų, kurie leistų maitintis ir sveikai, ir skaniai, – patarė knygos „Super Maistas” autorė, – Moterys daro klaidą, kai ieško ekstremalios mitybos, kur viskas labai ribojama. Visiems siūlau rinktis ilgesnį kelią, bet tokį, kuris atneš ilgalaikį rezultatą. Galima vartoti ir angliavandenius, ir baltymus, ir šiek tiek riebalų, bet reikia kontroliuoti porcijas. Valgykite penkis kartus į dieną mažesniais kiekiais ir neatsisakykite savo mėgstamų produktų. Per savaitę vieną kartą drąsiai galite su šeima ar draugais nueiti į restoraną ir neriboti savęs, o po to grįžkite į savo režimą. Tokiu atveju visada būsite energingi ir galėsite džiaugtis gyvenimu“.
Tekstas – Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos – iš asmeninio herojės archyvo