Dalintis „Šokiai gatvėje“

Šokiai gatvėje

„Ir aš noriu taip mokėti“, – ištarė prieš trisdešimt metų pamatęs pirmuosius ant galvos besisukančius breikerius. Dainiui galva tuomet buvo pramušta gimnastika, jis kasdien treniravosi, važinėjo į varžybas ir buvo Lietuvos gimnastų rinktinės narys. 1986-aisiais vaikino sportinė karjera sudužo į šipulius: stuburo trauma pasirodė esanti rimta, gydytojų konsiliumas nusprendė, kad daugiau – jokių varžybų ir jokių treniruočių.

Ir tada atsirado breikas. Lietuvos vaikų ir jaunimo centre Vilniuje buvo įkurtas breiko būrelis, jaunuoliai šoko, kol trenerius pašaukė tarnauti į sovietų armiją. „1987–1988 metais nieko ir nevyko. Bet koks paradoksas – gatvės šokiai atsigavo 1991-aisiais, kai rusai užėmė Vilniaus televizijos bokštą. Užraukę visas programas, jie paleido MTV. Iš pradžių negalėjome patikėti tuo, ką matome, o paskui puolėme įrašinėti vaizdajuosčių ir mėgdžioti šokėjų iš Vakarų judesius“, – prisimena.

Būdamas 23-ejų, Dainius įkūrė Vilniuje hiphopo klubą. Dabar supranta, kad tuo metu jie šoko tikrąjį hiphopą, vėliau šis tas keitėsi, atsirado naujų judesių ir krypčių. Dainiaus įkurta hiphopo šokių muzikos grupė RSA užkariavo Vilniaus klubus ir didžiąsias scenas.

Pagyvavusi aštuonerius metus, grupė išsiskirstė. Paskui buvo ketverių metų laikotarpis, kai Dainius išbandė kroviko, valytojo, vairuotojo, sekretoriaus darbus, kol vieną dieną suprato, kad pinigų antram bokalui alaus tiesiog neturi. „Pabandykime mokyti vaikus šokti“, – pasiūlė bičiuliams šokėjams iš anuomet labai populiarios grupės „Beat Street“. Vaikinai sutiko, kitą dieną įdėjo pirmą skelbimą į laikraštį. Į treniruotę susirinko daugiau nei šimtas žmonių, tai buvo beprotiška sėkmė. „Teorijos nemokėjome, buvome praktikai, patys patyrę traumų, lūžių, nubrozdinimų, todėl galėjome pamokyti ir patarti“, – pasakoja Dainius ir prisimena, kad išdalijus pinigus draugams, sumokėjus už patalpų nuomą kišenėje jam liko penkiasdešimt litų. Tokia buvo pradžia.

Dabar Skruzdėliuko „A.N.T. šokių studija“ skaičiuoja dešimtus metus. Vaikai savo mokytoją mėgsta, į jo pamokas labiausiai veržiasi, bet tėvams dar dažnai reikia aiškinti, kad su gatve ir narkotikais šie šokiai neturi nieko bendra. „Hiphopą ir kitus gatvės šokius gali šokti bet kas. Gali būti storas, plonas, aukštas, žemas – nesvarbu, jei jauti ritmą, tau pavyks, – įsitikinęs vadovas. – Mūsų studiją lanko netgi neįgalūs vaikai, šokiai – puikus būdas ne tik pajudėti, bet ir sustiprinti kūną.“

Hiphopas pasaulyje

Hiphopo istorija prasidėjo Pietų Bronkse, Niujorke. Tokio žodžio, tiesa, ten dar niekas nežinojo, užtat buvo gerai perpratę gatvės taisykles, gaujų papročius, kalbėseną, moralės normas, netgi meną. Hiphopo pradininkai DJ Afrika Bambaataa, DJ Kool Hercas rengdavo savitus vakarėlius, juose didžėjai sukdavo plokšteles, o kiti prabildavo eilėmis. Nusiaubtuose rajonuose vykdavo atviros šokių varžytuvės, į apleistus rūsius susirinkdavo daug jaunimo. 1972-aisiais Bronkse ir Harleme buvo daugybė breiko šokėjų, po vieną ir po kelis jie šokdavo gatvėse, netgi sankryžose. 1974-aisiais atsirado terminas „hiphopas“ – tai reiškė muziką, šokį, gyvenimo būdą ir ideologiją. Jį dar labiau išpopuliarino kino filmai, kuriuose buvo breiko scenų, – „Flashdance“, „Breakin’“, „Beat Street“. Į Europą hiphopas atkeliauvo maždaug 1986 metais.

Gatvės šokių kryptys

Breikas – b-boying, b-girling

Dabar išgyvena atgimimą. Tai sudėtingas kūrybiškas akrobatinis šokis, reikalaujantis gero fizinio pasirengimo. Jis asocijuojasi su brazilų kariniais ritualiniais šokias.

Toprock – įžanga
Footwork – judesiai kojoms ir stovint, ir gulint
Drops – krytis ant žemės
Floor Rock – ant grindų atliekami judesiai
Power Moves – suktukai
Freezes – sustingę judesiai
Suicides – laisvasis kritimas

Hiphopas

Šiandien tai bene populiariausias gatvės šokių stilius visame pasaulyje. Daugelis judesių ir žingsnių pavadinimų atkeliavo iš hiphopo dainų. Kiekvieną dainą lydėdavo tam tikri judesiai, jie būdavo kartojami. Taip atsirado freestyle – įvairių judesių mišinys. Nors hiphopas yra lyg ir vientisas muzikos stilius, kiekvienas miestas – Čikaga, Atlanta, Niujorkas – turi savo judesius.

The Smurf – gatvės ir socialinis šokis, įtrauktas į hiphopą vėlyvais 9-ojo dešimtmečio metais
The Prep – pasiruošimas
Reebok – pavadintas sportinių batelių „garbei“
The Wop! – pavadintas pagal B. Fat atliekamą dainą, joje ir pasakojama, kaip atlikti šį judesį
Party Machine – kilo iš televizijos laidos
Bart Simpson – iš populiaraus serialo
Pepper Seed ir Butterfly – regio judesiai

Hausas

Hauso kultūra atsirado iš disko kultūros. Pavadinimas atkeliavo iš Čikagoje esančio klubo „Warenhouse“, kurį visi vadino tiesiog „House“.

Loose Legs – pavadinimas kilo iš vardo šokėjo, kurio judesius visi stengėsi atkartoti
Farmer – šio žingsnelio šaknys – Afrikoje, jis pritaikytas hausui
The Swirl – sambos žingsnelių variacija
Salsa Step – kilo iš salsos, bet šokama pagal hauso muziką
Scribble Foot – judesys, lyg ant žemės kojomis rašytum savo vardą
The Skate – iš hiphopo kilęs judesys; imituojamas čiuožimas riedučiais

Popingas

Tai šokio pakraipa, priskiriama fankui. Pagrindinis šio stiliaus principas – greitas, staigus raumenų sutraukimas ir atpalaidavimas pagal dainos ritmą. Popingas gali būti atliekamas visu kūnu arba atskiromis dalimis. Imituojami lėlių ir marionečių judesiai. Esama daugybės šokio stilių, kuriuose judesiai atliekami naudojant popingo techniką.

Animation – imituojami senų animacinių filmų herojai; judesiai šiurkštūs, trūkčiojantys
Boogaloo – kilęs iš „Electric Boogaloo“, laisvai plaukiojantys judesiai
Dime Stopping – greitas viso kūno arba jo dalių stabdymas
Robotting – imituojami roboto arba manekeno judesiai
Slow Motion – judesiai tarsi sulėtintame kino filme
King Tut – stilius, įkvėptas senovės Egipto meno
Vibrating – sukuria kūno vibracijos įspūdį
Waving – bangos keliauja per rankas, kojas ir visą kūną

Lietuvos gatvės šokių istoriją galima pamatyti dokumentiniame filme „The Circle“


Skruzdėliuko šokius žiūrėkite čia:


Svarbiausios gatvės šokių varžybos Lietuvoje:

„The Lord of the Circle“, „Vilnius Street Battle“, „Rise Up“

Svarbiausios gatvės šokių varžybos pasaulyje:
„Juste Debout“, „Red Bull BC One“, „Battle of the Year“, „UK B-Boy Championships“

Tekstas – Laisvės RADZEVIČIENĖS
Nuotraukos – iš asmeninio Dainiaus Žebrausko archyvo. Fotografai: Aurelija Skulskytė, Mindaugas Nakutis, Dainius Žebrauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

LFF Sportland Supertaurės dvikova jau šį savaitgalį

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį