Lietuvos regbio rinktinės kapitonas Žygimantas Radžius ilsėtis nuo savo mylimo sporto neturi kada. Jis pats žaidžia ne tik didžiojo regbio rinktinėje, bet ir atstovauja nacionalinei komandai tiek olimpiniame mažajame regbyje (regbis-7), tiek paplūdimio regbyje. Taip pat jis su „Baltrex-Šiauliais“ skina trofėjus Lietuvoje bei Europos Čempionų taurėje ir treniruoja augančią regbininkų kartą.
Pakalbinome Ž. Radžių apie regbio skirtumus jo atmainose ir šio sporto situaciją Lietuvoje.
Kokius pabrėžtum pagrindinius regbio-15 ir regbio-7 skirtumus?
Regbis-15 yra įvairesnė sporto šaka. Jame reikalingi visokie žmonės – tiek storesni, tiek plonesni. Čia yra daugiau pozicijų ir tuo pačiu – daugiau taisyklių. Pats žaidimas yra sudėtingesnis, todėl čia būna daugiau stabdymų ir kitų niuansų, kuriuos paprastam žmogui nėra lengva suprasti. Daug lengviau žmonėms suprantamas yra regbis-7, nes čia aikštėje laksto ne 30, o 14 žmonių. Ir tų taisyklių yra daug mažiau. Grumtynės tik iš trijų žmonių, o ne iš aštuonių, kaip regbyje-15. Regbyje-7 kiekvienas žaidėjas gali bet kada atsidurti bet kurioje pozicijoje. Dėl to mažąjį regbį daugiau žaidžia atletiškesni sportininkai. Tą galima pamatyti ir pasaulyje. Pavyzdžiui JAV regbio-7 rinktinėje žaidžia pajėgūs sprinteriai, o regbyje-15 tai būtų padaryti sunkoka.
Kuo skiriasi derinių ir taktinių elementų skaičius?
Skirtumas yra didelis. Nesunku įsivaizduoti, kai treneriui reikia sužiūrėti 7 žaidėjus, ir kai 15. Automatiškai viskas skiriasi. Regbyje-7 greičiai daug didesni, stabdymų daug mažiau. Čia reikia daug geresnio fizinio pasirengimo, norint greitai atsistatyti. Regbyje-15 per rungtynes galima rasti momentų pailsėti ir atgauti jėgas. Mažajame regbyje kėlinys trunka tik 7 minutes ir visos jos praktiškai vyksta bėgiojant.
Trenerių darbo specifika taip pat yra skirtinga. Regbyje-15 profesionaliose komandose būna bent penki treneriai, kurie dirba su gynyba, puolimu, taktika, grumtynėmis arba užribiais. Ten labai viskas suskirstyta į detales. Regbyje-7 viskas yra paprasčiau ir dažniausiai vienas treneris gali apimti viską. Čia visi žaidėjai turi žinoti, kaip reikia žaisti tiek grumtynių, tiek vėjerio pozicijose. Skiriasi ir pati treniruočių specifika. Manau, kad mažajame regbyje treneriams yra kiek paprasčiau. Taip pat regbyje-7 daug labiau viską lemia žaidimas vienas prieš vieną.
Yra ir dar viena regbio rūšis – paplūdimio (5×5). Kuo jis pasižymi?
Dabar paplūdimio regbio taisyklės yra kiek pakeistos, kad žaidimas būtų dar greitesnis. Turbūt šis regbis ir yra pats greičiausias, nes ten nėra nei „rakų“, nei grumtynių. Iš kiekvienos klaidos tiesiog žaidžiamas laisvas smūgis. Po praleisto žeminimo komanda gali iškart atakuoti. Aikštelė daug mažesnė, fizinis krūvis labai didelis.
Pats žaidi visas minėtas regbio atmainas. Ar sunku persiorientuoti iš vienos į kitą?
Nėra labai sunku, kai esu žaidęs juos visus. Nėra ten labai didelio skirtumo. Kai prasideda regbio-7 sezonas, tai reikia geriau pasiruošti fiziškai, kad būtų lengviau kvėpuoti greitai bėgant. Reikia tik kažkiek priprasti prie pasikeitusios treniruočių specifikos.
Ar yra tendencijų, kad žaidėjai būtų ruošiami tik regbio atmainoms? Ar Lietuvoje tai būtų įmanoma?
Mes neturime tiek žaidėjų, kad galėtume išimti tarkim 20 žmonių iš kurios nors rinktinės ir palikti juos žaisti visus metus tam tikrą rūšį. Jeigu visą dėmesį skirtume regbiui-7, tada labai nukentėtų didysis regbis. O regbis-15 pasaulyje yra vienas populiariausių sportų. Regbis-7 yra olimpinė sporto šaka, bet dar nesurenka tiek pinigų, kiek didžiausi regbio-15 renginiai. Žinoma, skiriasi ir pats formatas. Regbio-7 pasaulio čempionatai trunka tris dienas, o regbio-15 – pusantro mėnesio. Lietuvoje dažniausiai regbis-7 žaidžiamas vasarą ir nesidubliuoja su regbio-15 turnyrais.
Kokie šio rudens planai? Ar įvyks dėl pandemijos nukelti renginiai?
Savaitgalį „Baltrex“ klubas organizuoja regbio-7 turnyrą, nes žaidėjai dar nori pasportuoti. Spalio 10 dieną turėsime Lietuvoje regbio žvaigždžių dieną „Stumbrai“ prieš „Lokius“. Spalio 24 dieną Šiauliuose Lietuvos regbio-15 rinktinė turėtų žaisti su Ukraina. Regbio-7 Europos čempionato „Grand Prix“ turnyras ir Europos klubų Čempionų taurė yra atšaukti ir šiemet nevyks.
Ačiū už pokalbį.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Lietuvos regbio federacijos, SMG media, Sauliaus Čirbos
Komentarai
Sveikinu Žygimantą. Didžiuojuosi tokiais Lietuvos vyrais. Linkiu ištvermės ir sveikatos.