Dalintis „Plaukiko hobis – filmai“

Plaukiko hobis – filmai

Danas Rapšys – 21-erių plaukikas, nė už ką nenorintis palikti gimtojo Panevėžio. Jis nesvajoja apie medalį, vaikinui svarbiausia – rezultatas ir galimybė tobulėti.

Vis daugiau jaunų sportininkų, vos baigę mokyklą, stengiasi pasinaudoti proga ir išvykti studijuoti ir treniruotis už Atlanto. Tačiau D. Rapšys, nors ir sulaukęs tokių pasiūlymų, jų nė nesvarstė. O lietuvį viliojo ne tik JAV, bet ir Anglijos bei kitų šalių universitetai.

Vis dėlto jis įstojo į Lietuvos edukologijos universitetą (LEU) Vilniuje. Tačiau net ir tuomet nė neketino palikti gimtojo Panevėžio.

Kūno kultūros specialybę pasirinkęs 21-erių vaikinas baigė trečiąjį kursą. Ištęstinė studijų programa leidžia suderinti gyvenimą Panevėžyje ir mokslą sostinėje.

„Esu sėslus žmogus. Panevėžys yra savas miestas, kuriame man norisi būti. Čia mano aplinka, draugai, šeima, nesinori jų palikti.

Sportas priverčia tiek daug keliauti, kad gyvenimą kurti norisi ten, kur jaučiu, jog tai mano namai. Esu daug miestų aplankęs, tačiau nė viename taip jaukiai nesijaučiau kaip Panevėžyje“, – sakė plaukikas.

Pradėjo darželyje

Pabendravus su D. Rapšiu, susidaro įspūdis, kad jis yra tiesmukas, nedaugžodžiauja ir nesiblaško. Plaukioti jis pradėjo būdamas vos 6 metukų, nuo to laiko į kitas sporto šakas ir nebesidairė.

„Iš tikrųjų pradėjau dar darželyje. Tas, kurį lankiau, vienintelis Panevėžyje turėjo nedidelį baseiną. Ten pradėjau plaukioti, o netrukus mane nuvedė ir į normalų baseiną“, – prisiminė jis.

Paklaustas, kuo sužavėjo baseinas ir plaukimas, jis nustebina: „Niekuo“. Savo sporto šakos D. Rapšys neromantizuoja.

„Nebuvo taip, kad kažkas labai sužavėtų, tiesiog plaukiau ir pajutau, kad sekasi. Ir treniravausi, nesiblaškiau, į kitas sporto šakas nežiūrėjau, dirbau, ir tiek.

Žinoma, tai įdomus sportas, viskas vyksta vandenyje. Iš pradžių tikrai buvo įdomu, tačiau paskui pradėjau į plaukimą žiūrėti kaip į darbą“, – pasakojo olimpietis.

Išbandė daug būdų

Kad tai kelias, kuriuo turi eiti, Danas suprato būdamas 14-os, kai pradėjo dalyvauti jaunių varžybose ir suprato, kad jam puikiai sekasi.

„Supratau, kad galiu siekti dar aukštesnių rezultatų ir iš tiesų kažką šioje srityje nuveikti.

Vėliau pasirinkau plaukimą nugara. Iš pradžių visi plaukia visais būdais, kad pamatytų, koks sekasi geriausiai ir kuris labiausiai patinka.

Iš pradžių man labai gerai sekėsi plaukti peteliške, vėliau nugara, laisvuoju stiliumi, tačiau vis dėlto įsitikinome, kad mano arkliukas yra plaukimas nugara“, – prisiminė sportininkas.

Talentingi panevėžiečiai

Paprastai per dieną D. Rapšys treniruojasi daugiau nei 5 valandas. Dažniausiai rengia dvi treniruotes vandenyje ir vieną treniruoklių salėje.

Šį sezoną svarbiausias plaukikų startas – liepos 23-30 dienomis Vengrijos sostinėje Budapešte vyksiantis pasaulio čempionatas olimpiniame baseine (50 m).

Lietuvoje šiuo metu yra trys 50 m baseinai – Vilniuje, Kaune ir Alytuje. Praėjusiais metais statybos prasidėjo Klaipėdoje. Panevėžyje sportininkai plaukioja 25 m baseine arba važiuoja į Alytų.

Tačiau tai panevėžiečiams netrukdo siekti aukštų rezultatų. Iš šio miesto kilęs ne tik D. Rapšys, čia pirmą kartą į baseiną šoko ir Mindaugas Sadauskas, Rio de Žaneire pernai sužibėjęs Simonas Bilis, Andrius Šidlauskas.

„Manau, viskas priklauso nuo trenerių. Panevėžyje turime keletą puikių trenerių, kurie ir išugdo pajėgius plaukikus. Čia Panevėžio trenerių nuopelnas, o jie – vieni geriausių šalyje“, – įsitikinęs D. Rapšys.

Svajonė – rekordas

2013-aisiais D. Rapšys tapo Europos jaunimo čempionu 200 m nugara rungtyje, tais pačiais metais planetos jaunimo pirmenybėse jis iškovojo du sidabro medalius: 100 m nugara distancijoje bei komandinėje 4×100 m rungtyje.

Praėjusiais metais žemyno pirmenybėse lietuvis pasipuošė bronza 200 m nugara rungtyje. Tačiau Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės nebuvo tokios sėkmingos, šioje rungtyje jis liko 21-as.

Sportininko svajonė – ne olimpinis ar pasaulio čempionato auksas.

„Pasaulio rekordas. Man svarbesnis yra rezultatas ir galimybė jį gerinti tol, kol pasieksiu maksimumą. Kai tobulėji, jauti, kad eini svajonės link.

Labiausiai mane įkvepia ir motyvuoja žinojimas, kad plauksiu dar geriau, kad kažką dar rimtesnio pasieksiu. Tai visą laiką ir veda į priekį“, – pasakojo panevėžietis.

Sportininkas dažnai stebi kitus plaukikus ir stengiasi gerąsias jų savybes pritaikyti sau. „Pavyzdžiui, lenkas Radoslawas Kaweckis vienintelis daro tokius išėjimus po vandeniu. Arba Londono olimpinių žaidynių čempionas amerikietis Tyleris Clary. Jo labai stiprios kojos, jis puikiai atlieka posūkius.

Niekada nesilygiuoju į žmogų, bet stengiuosi mokytis iš jo technikos, plaukimo būdų. Taip galima daug ko išmokti“, – įsitikinęs D. Rapšys.

Nė dienos be filmų

Didžiąją laiko dalį sportui skiriantis plaukikas savo gyvenimo neįsivaizduoja be filmų. Per dieną dažnai peržiūri net po tris ar keturis.

„Kai būname stovyklose ir tarp treniruočių nėra ką veikti, tai su kitais plaukikais žiūrime filmus. Negaliu išskirti vieno žanro, kuris man įdomiausias. Visi patinka, priklauso nuo filmo. Na, gal tik romantinių nemėgstu“, – nusijuokė sportininkas.

Neretai ir draugai D. Rapšio klausia patarimo, kokį filmą pažiūrėti. Visiems, norintiems pamatyti tikrai vertą dėmesio filmą, plaukikas rekomenduotų „Tarp žvaigždžių“. 2014-aisiais sukurtas, penkiems Oskarams nominuotas filmas iki šiol yra sportininko mėgstamiausias.

Tiesa, nors ir būdamas didelis kino gerbėjas, dėl Oskarų teikimo ceremonijos D. Rapšys naktį nesikelia.

„Pasižiūriu jau po visko. Nespėlioju, kas laimės, galbūt, kas man patinka, kitiems visai ne prie širdies. Tačiau tikrai įdomu pažiūrėti, ką išrenka“, – pasakojo D. Rapšys.

D. Rapšio plaukimas 100 m distancijoje.

Tekstas – Linos Motužytės
Nuotraukos – Augusto Četkausko

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Galimybė išbandyti save „nindzių“ rungtyse

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį