Artėja šiltasis metų laikas, kai vienas didžiausių malonumų bus panerti į vėsų ežero ar jūros vandenį. Tačiau ne visiems mintys apie maudynes kelia gerus jausmus, ypač žmonėms, kurie neįsitikinę dėl savo plaukimo įgūdžių arba iš viso nemoka plaukti, o taip pat ir tėvams, kurių mažyliai veržiasi į vandenį, bet dar negeba ilgai išsilaikyti ant jo paviršiaus. Apie plaukimo pradžiamokslį kalbame su daugkartiniu Lietuvos plaukimo čempionu bei rekordininku, olimpiečiu Giedriumi Titeniu, šiuo metu dirbančiu sporto ir sveikatingumo klube „Impuls“ plaukimo treneriu.
Pradžioje – pažintis su vandeniu
Jei vaiką išmokyti plaukti tėvai pasiryžę patys, G. Titenis rekomenduoja tai daryti baseine arba kitame ramiame vandens telkinyje, pavyzdžiui, ežere.
„Visų pirma, reikėtų pamažu supažindinti vaiką su vandeniu, leisti mažyliui jame pasijausti saugiai. Be jokios abejonės, vaikas turėtų būti su gelbėjimosi liemene ar kitokiomis apsauginėmis priemonėmis, o tėvai privalo būti šalia. Pradžioje tėvai galėtų tiesiog paprašyti vaiko atsispirti nuo dugno, vietoje rankomis stengtis padaryti burbuliukus ir taip žaisminga forma išsilaikyti ant vandens, kojomis nesiekiant dugno. O po to galima pradėti vaiką mokyti plaukti, pavyzdžiui, varlyte. Žinoma, mokymasis turėtų vykti tokiame gylyje, kad vaikas galėtų pasiekti dugną“, – pasakojo plaukikas.
Anot G. Titenio, jei vaikas vandenyje su liemene jaučiasi komfortiškai, yra pramokęs plaukti, kitas žingsnis galėtų būti nuimti jam liemenę ir į rankas įduoti kokį nors plūdurą, kurio, laikui bėgant ir plaukimo patirčiai kaupiantis, vaikas atsisakys.
Mokant vaikus, svarbiausia neskubėti
Mokant plaukti vaikus, G. Titenis rekomenduoja neskubėti ir nusiteikti ilgam darbui, nes kuo jaunesnį vaiką mokysime plaukimo, tuo ilgiau tai užtruks. Taip yra dėl to, kad nuo vaiko amžiaus priklauso ir jo koordinacijos įgūdžiai.
„Jei kalbame apie treniruotes su grupe ar su treneriu, galiu pateikti tokius dažniausiai pasitaikančius atvejus: jei vaikui 5-eri, išmokyti jį plaukti gali užtrukti iki metų, jei 7-eri – jis išmoks maždaug per pusmetį, o jei, tarkim, 9-eri – gali užtekti ir poros mėnesių“ , – vardina pašnekovas.
Todėl treneris siūlo pradėti mokyti vaikus plūduriuoti vandenyje nuo 5-erių, vėliau vaikai su tėvų pagalba galėtų pramokti plaukti 50-100 m. ant pilvo, panašų atstumą – ant nugaros ir, jau sulaukus 7-erių, rekomenduojama atvesti mažylius į plaukimo treniruotes, kur specialistai išmokys juos plaukti taisyklingai, kas leis įveikti ilgesnius atstumus ir vandenyje jaustis saugiai.
Suaugusiųjų progresas priklauso nuo motyvacijos
Pagrindinė problema, jei vaikai ar suaugusieji ateina mokytis plaukti vėlesniame amžiuje, pasak G. Titenio, yra įprotis laikyti galvą virš vandens.
„Kai mes plaukdami galvą iškeliame į viršų, dubuo nusileidžia žemyn ir taip mes plaukiame U raide – tokia pozicija yra netaisyklinga ir žalinga. Mūsų kūnas ir galva plaukiant turėtų būti vienoje linijoje“, – pasakojo Lietuvos plaukimo čempionas.
Plaukiko nuomone, žmogus moka plaukti, jei jis geba nesustojęs nuplaukti bent 400 m. Techniškas plaukimas padeda šį atstumą įveikti daug lengviau.
„Techniškas plaukimas mums padeda daugiau nuplaukti, ilgiau išsilaikyti vandenyje. Žmonės nuskęsta ne dėl to, kad jie vandenyje nieko nedaro, atvirkščiai – dėl streso jie atlieka daug neefektyvių judesių, išnaudoja savo energiją ir pervargę neišsilaiko vandens paviršiuje“, – tikina plaukimo treneris.
G. Titenis pasakoja, kad artėjant šiltajam metų laikui, į treniruotes ateina vis daugiau suaugusiųjų, kurie arba nori patobulinti savo plaukimo įgūdžius, arba net išmokti plaukti nuo nulio. Kaip ir vaikų, suaugusiųjų plaukimo progresas labai individualus. Siekiant išmokti kuo greičiau, taisyklingiau ir efektyviau plaukti, geriausia būtų mokytis plaukti su treneriu. Priklausomai nuo to, ar žmogus lankys grupines plaukimo treniruotes, ar mokysis individualiai su treneriu, nuo jo asmeninių kūno savybių ir kiek pastangų jis įdės, plaukti išmokti galima per 8-16 treniruočių.
Tekstas: Karinos Vladičkės
Nuotraukos: Scanpix, pexels.com