Dalintis „Naujas šerifas mieste: istoriniai futbolo nykštukų žygiai Čempionų lygoje“

Naujas šerifas mieste: istoriniai futbolo nykštukų žygiai Čempionų lygoje

Prieš 24 metus suburta Tiraspolio „Sheriff“ komanda šią savaitę ant menčių paguldė Europos karalius – Čempionų lygos debiutantai iš Moldovos tėškė antausį Madrido „Real“ klubui jo paties tvirtovėje ir įsirašė savo vardą šalia Rytų Europos išsišokėlių stipriausiame senojo žemyno futbolo turnyre.

Iš nepripažintos Padniestrės valstybės į Europos futbolo žemėlapį įšokęs „Sheriff“ klubas Čempionų lygos grupių etape laimėjo jau antrą mačą paeiliui, o pergalė 2:1 prieš vieną tituluočiausių pasaulio klubų nuguls į istorijos knygas.

Tiraspolio futbolininkai šiuo metu žengia pirmi savo grupėje ir deda tvirtą pamatą likusiai sezono daliai.

Tiraspolio futbolininkai švenčia antrą įvartį

Panašių futbolo nykštukų žygių Čempionų lygoje būta ir ankstesniuose sezonuose.

„Panathinaikos” driokstelėjimai amžių sandūroje

Turbūt nedaugelis pamena, jog dar prieš istorinį Graikijos triumfą 2004 m. Europos pirmenybėse šalies daugkartiniai čempionai Atėnų „Panathinaikos“ triukšmavo ir klubiniame fronte.

Vedama visų laikų rezultatyviausio klubo futbolininko lenko Krzysztofo Warzychos, ekipa 1995/96 m. sezone pasiekė Čempionų lygos pusfinalį. Pakeliui nukovusi „Nantes“, „Porto“ ir Varšuvos „Legia“ ekipas, graikai pusfinalyje susitiko su tuo metu Europoje madas diktavusią Amsterdamo „Ajax“ ekipa.

Nors paskutiniame barjere prieš finalą Atėnų klubas nusileido „Ajax“ bendru rezultatu 1:3, olandų tvirtovėje „Pao“ nustelbė šeimininkus – po K. Warzychos įvarčio šventė pergalę, o pats lenkas vėliau teigė, jog tai buvo vienas svarbiausių smūgių karjeroje. Mat jo šūvis tuo metu lėmė pirmą „Ajax“ pralaimėjimą namų stadione per ketverius metus.

Tuomet reguliariai į Čempionų lygą prasimušdavę graikai ginklais žvangino ir 2001/02 m. sezone – pasiekė ketvirtfinalį, kur sykį sugebėjo nukauti žvaigždėmis perkrautą „Barceloną“, tačiau galiausiai bendru rezultatu katalonams nusileido 2:3 – dublį atsakomajame mače į „Pao“ vartus pasiuntė dabartinis Ispanijos rinktinės strategas Luisas Enrique.

Pirmieji turkų pasispardymai Europoje

Prigesusios ir į Turkiją plūstančios Europos futbolo žvaigždės jau nebėra jokia naujiena, o vienas pirmųjų tokių projektų vaisių davė dar 2007/08 m. sezone, kai Stambulo „Fenerbahce“ Čempionų lygoje nužengė iki ketvirtfinalio ir užfiksavo geriausią savo pasirodymą šiame turnyre iki pat šių dienų.

Tuomet ekipa jau disponavo įspūdingu talentu aikštėje – gynybą tvirtino urugvajietis Diego Lugano ir ilgametis Madrido „Real“ veidas Roberto Carlosas, saugų linijoje buvo serbas Mateja Kežmanas ir brazilas Alexas, o įvarčius mušė pastarojo tautietis Deividas.

Roberto Carlosas

Ekipoje netrūko ir pajėgių turkų: vartuose stovėjo Volkanas Demirelis, o puolime lyderiavo Semihas Senturkas. Visam šiam sąstatui prie šoninės linijos vadovavo vienas sėkmingiausių visų laikų Brazilijos futbolininkų Zico.

Puikiai žinomų vardų kupina „Fenerbahce“ Čempionų lygos grupių etape jau pirmą dieną nukovė Milano „Inter“ futbolininkus ir padėjo tvirtą pamatą tolimesnei kelionei – užtikrintai finišavo antra grupėje, už nugaros palikusi Maskvos CSKA ir Eindhoveno PSV klubus.

Aštuntfinalyje po baudinių perkopusi „Sevillos“ barjerą, ketvirtfinalyje Zico vadovaujama komanda nusileido būsimiems finalininkams Londono „Chelsea“ – laimėjusi pirmą susitikimą, Stambulo ekipa antrą pralaimėjo ir bendru rezultatu 2:3 užbaigė sėkmingiausią savo žygį turnyro istorijoje.

Rusų sėkmė neapsiėjo be lietuvio

2009/10 m. sezonas Čempionų lygoje buvo itin skambus rusų klubams. Pirmiausia, Maskvos CSKA pasiekė turnyro ketvirtfinalį. Tokių futbolininkų kaip Keisuke Honda, Zorano Tošičiaus ar Seydou Doumbia vedama ekipa grupėje su „Manchester United“, „Wolfsburg“ bei Stambulo „Bešiktaš“ sugebėjo finišuoti antra ir žengė į atkrintamąsias.

CSKA ekipa tuo metu turėjo ir lietuvišką akcentą – gynybą tvirtino ilgametis šios ekipos futbolininkas Deividas Šemberas.

Deivido Šembero ir Diego Capelio dvikova

Nors barikados klibėjo ir rusai savo grupėje praleido daugiausiai įvarčių (10), jie žengė tolyn ir aštuntfinalyje sutiko „Sevilla“ ekipą, kurią antrame mače nuginklavo Marijampolės „Sūduvos“ naujoko K. Hondos smūgis, išvedęs maskviečius į kitą etapą.

Ketvirtfinalyje rusai užšoko ant būsimų čempionų Milano „Inter“, tačiau priešinosi garbingai – abu mačus pralaimėjo rezultatu 0:1, o prasibrovimas į šį etapą reiškė iki šiol sėkmingiausią klubo pasirodymą Čempionų lygoje.

Sėkmingas pirmas blynas Europoje buvo ir tuometiniams Rusijos čempionams Kazanės „Rubin“ futbolininkams. Nors iš grupės ekipa neišlipo ir tenkinosi bilietu į Europos lygą, pakeliui Čempionų lygos debiutantai sugebėjo nepralaimėti Pepo Guardiolos treniruojamai „Barcelonai“.

Namie rusai šventė nulines lygiąsias, o „Camp Nou“ tvirtovėje 2:1 triumfavo prieš vieną pajėgiausių Katalonijos klubo sudėčių istorijoje.

Kipro nykštukų stebuklas

2011/12 m. sezonas buvo pažymėtas iki šiol sėkmingiausiu Kipro klubo pasirodymu Čempionų lygoje.

Tris kvalifikacijos raundus įveikusi Nikosijos APOEL tik paskutinėmis minutėmis peržengė lemiamą kliūtį turnyro link – 87-ąją minutę brazilo Ailtono įmuštas įvartis į Krokuvos „Wisla“ vartus lėmė, jog ne lenkai, o APOEL antrą kartą klubo istorijoje žengė į Čempionų lygos grupių etapą.

Sudėtingą grupę su Donecko „Šachtar“, Sankt Peterburgo „Zenit“ ir „Porto“ gavę kipriečiai iš ketverto išlipo beveik sausi – pralaimėjo tik sykį ukrainiečiams, sugebėjo po kartą triumfuoti prieš likusias dvi ekipas ir iš pirmos vietos žengė į kitą etapą.

Nikosijos APOEL triumfas aštuntfinalyje

Jokių ryškių pavardžių sudėtyje tą sezoną neturėjusi ekipa į priekį buvo vedama brazilų Ailtono ir Manduca dueto, kurio pastangų pakako ir aštuntfinalyje išmetant „Lyon“ ekipą po baudinių serijos 4:3 ir netaiklių Alexandre Lacazette bei Michelio Bastoso smūgių nuo atžymos.

Ketvirtfinalyje solidi kipriečių gynyba jau neturėjo, ko pasiūlyti prieš Madrido „Real“ žvaigždyną – APOEL poroje pralaimėjo rezultatu 8:2 ir taip pabaigė istorinį žygį turnyre.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Brigita Virbalytė: „Sportinė karjera yra gražiausias gyvenimo etapas“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį