JAV vykusiame sinchroninio dailiojo čiuožimo pasaulio čempionate nebuvo Lietuvos komandos, bet buvo nedidelis lietuviškas akcentas. Su Latvijos komanda planetos pirmenybėse varžėsi lietuvė Agnė Poškevičiūtė.
Sinchroninis dailusis čiuožimas nėra olimpinė rungtis, tačiau yra labai populiari, o svarbiausios varžybos pritraukia tūkstančius žiūrovų. Sinchroninio čiuožimo komandą sudaro nuo 12 iki 20 žmonių grupė. Čiuožėjai ant ledo turi suformuoti tam tikras figūras: ratus, stačiakampius blokus, linijas, susikirtimus iš kelių linijų.
Tuometinėje Kauno sporto mokykloje „Baltų ainiai“ 2017 metais įkurta sinchroninio čiuožimo komanda „Spice“, kurią treniravo Rūta Sudakovienė. Joje čiuožė merginos, pasitraukusios iš pavienio čiuožimo. Ne vieną pergalę pavienio čiuožimo karjeroje iškovojusi A. Poškevičiūtė nusprendė prisijungti prie „Spice“ ir taip prasidėjo jos karjera sinchroniniame dailiajame čiuožime. Po poros metų ji buvo pakviesta į Latvijos komandą „Amber“.
„Persiorientuoti iš įprasto dailiojo čiuožimo į sinchroninį nėra labai sunku. Tiesiog skiriasi atliekami elementai, kuriuos reikia iš naujo išmokti“, – prisipažįsta A. Poškevičiūtė.
Išties sinchroniniame dailiajame čiuožime bene svarbiausias dalykas yra komandinis darbas, o ir galutinis rezultatas priklauso nuo kiekvienos čiuožėjos.
„Čiuožiant komandoje yra labai svarbu jausti kitas čiuožėjas. Atliekant tam tikrus elementus, reikia išmokti pasitikėti komandomis draugėmis, įveikti baimę. Pagrindinės sąlygos čiuožiant sinchroniškai – reikia daug, daug treniruočių, tiek ant ledo, tiek choreografijos salėje, o taip pat – fizinio pasiruošimo. Komandiniame čiuožime taip pat labai svarbi yra emocinė atmosfera“, – aiškino A. Poškevičiūtė.
Čiuožėjos teigimu, paprastai į šį sportą ateiną solisčių karjeras baigusios sportininkės. Komandinės treniruotės vyksta reguliariai susirenkant visoms čiuožėjoms.
„Pasiruošimas varžyboms vyksta įprastu treniruočių grafiku. Tiesiog tuomet jau nebesimokoma naujų elementų, bet dirbama su programomis, daug kartų yra čiuožiamos programos ar jų dalys“, – sakė lietuvė.
„Amber“ komanda buvo vienintelė planetos pirmenybėse iš Baltijos šalių. Nenuostabu, kad nedidelei valstybei kovoti su giliomis tradicijomis garsėjančiomis bei daug didesnį čiuožėjų pasirinkimą turinčiomis šalimis nėra lengva. Pasaulio čempionate „Amber“ užėmė 22-ąją vietą. A. Poškevičiūtei tai buvo debiutas tokio lygio varžybose.
„Patirtis pasaulio čempionate tikrai įdomi. Turėjome galimybę gyvai pamatyti aukščiausio lygio komandas, išbandyti savo jėgas. Mūsų pasirodymas galėjo būti kažkiek geresnis, nes galėjome išvengti kritimo, bet visos stengėsi maksimaliai bei atidavė visas jėgas“, – prisiminė A. Poškevičiūtė.
Lietuvos čiuožėjai įsiminė varžybų JAV atmosfera, ypač jaučiant palaikymą tiek iš žiūrovų, tiek iš kitų komandų.
„Vaikai ateidavo prašyti autografų ant komandų lankstinukų, o taip pat atnešdavo smulkių dovanėlių. Didžiųjų šalių, tokių kaip Kanada ar JAV, komandos turėjo dideles sirgalių grupes, kurios jas palaikė. Niekada nebuvau tokio lygio renginyje, todėl daug dalykų buvo nauji ir įdomūs“, – pasakojo čiuožėja.
Norint pasiekti geresnius rezultatus, reikia komandoje turėti itin daug aukšto lygio čiuožėjų. Taip pat – daug valandų treniruočių, kvalifikuotų trenerių, stovyklų. Tik turint tokias sąlygas, galima tobulėti ir gerinti rezultatus.
Latvija tiek pagal plotą, tiek pagal gyventojų skaičių yra mažesnė nei Lietuva, bet ji sugeba suburti praktiškai vien iš latvių sudarytą komandą, dalyvaujančią tarptautinėse varžybose.
„Latvijoje yra daug daugiau ledo arenų ir čiuožimo klubų nei Lietuvoje, todėl sportininkų pas juos daugiau. Dėl to ir komandą surinkti paprasčiau. Taip pat Latvijoje yra buriamos sinchroninio dailiojo čiuožimo komandos nuo jauno amžiaus, taip užsiauginant papildymą suaugusių komandai“, – paaiškino A. Poškevičiūtė.
Pati A. Poškevičiūtė su šiuo pasaulio čempionatu atsisveikino su profesionaliu sportu. Nepaisant to, ji žada toliau darbuotis Lietuvos dailiojo čiuožimo labui ir įgyvendinti naujas svajones.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo