Greta Giedraitytė – daugkartinė Lietuvos ir Baltijos muaitai (Tailando bokso) bei kikbokso čempionė, „Jasiūnas Team“ klubo trenerė. Ji ne tik aktyviai sportuoja ir siekia aukštumų, bet ir padeda laužyti stereotipus, kad muaitai sportas yra vyriška sporto šaka.
Muaitai yra kovos menas, išsivystęs apie 1600 m. Siame (dabartinis Tailandas), šios šalies kariams ginant savo žemę nuo užkariautojų. Tailando boksas, kaip ir daugelis kitų kovos menų, yra ne vien sporto šaka, bet kartu ir gyvenimo būdas. Muaitai praktikuojantys žmonės sustiprėja ne tik fiziškai, bet ir moraliai bei emocionaliai.
„Muaitai mano gyvenime atsirado netikėtai. Paauglystėje nepasitikėjau savimi ir svajojau išbandyti boksą. Kurį laiką dvejojau, ar ten išvis yra mergaičių? Aplinkiniai juokėsi išgirdę mano svajonę tapti kovotoja. Visgi vieną dieną pravėriau salės duris ir nustebau – ten buvo Tailando boksas. Apsidžiaugiau – bus dar „kiečiau“, – kalbėjo G. Giedraitytė.
Sportininkė prisipažino, kad muaitai ją sudomino savo disciplina – tikri kovotojai yra psichologiškai stabilūs ir ramūs žmonės.
„Gatvėje prie visų besikabinėjantys agresyvūs žmonės – ne kovotojai. Šis sportas man patinka ir dėl to, kad kovojant juda visas kūnas – nuo galvos (mąstymo) iki kojų. Muaitai kovotojai turi devynis ginklus – galvą, du kumščius, dvi alkūnes, du kelius ir dvi kojas. Aš mėgstu iššūkius, todėl šis sportas atrado kelią į mano širdį”, – atskleidė G. Giedraitytė.
Dvikovinio sporto mėgėjai pastebėjo, kad prieš mauitai kovas dažniausiai sportininkai atlieka tam tikrą ritualą su muzika.
„Muaitai man suteikia vidinę ramybę – aš jaučiuosi kontroliuojanti situacijas savo gyvenime. Susikaupti padeda ir Wai Kru šokis, kurį atliekame prieš kovą. Jo metu į savo ringo kampą nusilenkiame tris kartus – Dievui, tėvams (suteikusiems tau gyvybę) ir mokytojui (treneriui). Sušokęs Wai Kru šokį, jauti dėkingumą ir esi susikaupęs bei nusiteikęs laimėti“, – paaiškino kovotoja.
G. Giedraitytė džiaugiasi, kad dabar moterys į muaitai treniruotes ateina drąsiai. Jos ieško savęs ir nori išbandyti naują veiklą. Pasak jos, daugelį žavi tai, kad muaitai treniruočių metu gali išdaužyti visas savo emocijos ir susikaupusius rūpesčius. Taip pat atsiranda drąsia ir meilė savo kūnui.
„Dažnai gaunu žinučių su klausimais, kokie yra svorio limitai norint sportuoti muaitai. Tas mane liūdina, nes jokių svorio limitų nėra. Muaitai yra tinkamos visoms. Jos susibendrauja kolektyve, palaiko viena kitą ir skatina judėti. Seniau vyravo nuomonė, kad tai labiau vyriškas sportas, bet dabar to nebejaučiu. Moterų treniruotės yra stipresnės negu vyrų, nes moterys yra stiprios, pasitikinčios savimi ir trykštančios visatos energija“, – emocingai kalbėjo G. Giedraitytė.
Atsidavimas, pasiaukojimas ir milžiniškas noras – šias savybes išskyrė sportininkė, kalbėdama apie priežastis, leidusias jai tapti stipriausia Lietuvoje bei Baltijos šalyse.
„Vos tik atėjus į salę, aš jau turėjau svajonę kovoti ringe. Nuo pat pirmų dienų, po kiekvienos treniruotės likdavau valandą ir stebėdavau kaip sportuoja labiau pažengę. Norėjau tapti stipri ir nugalėti, o sunkiausiomis akimirkomis – kovoti su savimi ir nepasiduoti. Tas mane užgrūdino ir po kiekvienos kovos norėjosi dar ir dar“, – pabrėžė G. Giedraitytė.
Muaitai sporte, kaip ir bet kurioje kitoje sporto šakoje, pergales lemia daugybę detalių. G. Giedraitytės teigimu, gali turėti geriausią techniką, tobulai paruoštą kūną, bet be kovotojo širdies nebus sėkmės.
„Muaitai kovose svarbiausias yra pasitikėjimas savimi ir charakteris. Kovotojai dažniausiai būna neagresyvūs savo gyvenime, nes visą agresiją palieka ringe. Smūgių galia ir taktika yra tikrai svarbūs, bet be kovotojo širdies sėkmės nebus. Mano stiprioji pusė yra užsispyrimas siekti pergalės. Kad ir kiek kartų suklupsiu, aš tyliai atsistosiu, arsiu salėje ir pasieksiu savo“, – sakė G. Giedraitytė.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: asmeninio archyvo