Vasara yra tas metas, kai sportu galime užsiimti to per daug nesureikšmindami. Žygis pažintiniu taku, plaukimas baidarėmis su kolektyvu, krepšinis su draugais – visos šios veiklos treniruoja mūsų širdies ir kraujagyslių sistemą ir dar kitaip gali būti vadinamos kardiotreniruotėmis. Apie tai, kas gi yra tas cardio ir kaip teisingai sportuoti vasarą papasakojo sveikatingumo klubų „Impuls“ trenerė Agnė Mickevičiūtė-Butienė.
Vasarą – ypatingas dėmesys savo sveikatai
Anot A. Mickevičiūtės-Butienės, vasarą mūsų treniruotės lauke turėtų skirtis nuo treniruočių pavasarį ar rudenį. Intensyvų treniravimosi krūvį vertėtų palikti arba ankstyviems vasaros rytams ir vėlyviems vakarams, arba tik vėsesnėms dienoms. Dienomis, kai yra labai karšta, sporto lauke reikėtų vengti – geriau rinktis sporto klubą, kuriame yra įrengta kondicionavimo sistemą, nes yra grėsmė nualpti ar kitaip sau pakenkti.
„Taip pat vasarą reikia nepamiršti gerti daugiau skysčių – 2 l per dieną, o sportuojant – ir dar daugiau. Taip pat vertėtų vengti aukšto intensyvumo treniruočių (HIIT), apskritai – rinktis lengvesnes treniruotes ir daryti ilgesnes pertraukas tarp pratimų“, – vardino trenerė.
Taip pat pašnekovė siūlo treniruotę baigti likus bent dviem valandoms iki miego, mat sportas pakelia kūno temperatūrą ir dėl to užmigti karštą vasaros vakarą gali būti dar sunkiau nei įprastai.
O kas tas cardio?
Kardiotreniruotė – tai intensyvūs pratimai, kurių metu yra stipriai pakeliamas širdies ritmas. Šios treniruotės padeda deginti riebalus, suintensyvina medžiagų apykaitą, normalizuoja kraujospūdį. Be to, kardiotreniruotės patogios tuo, kad joms nereikia jokios papildomos įrangos – jas galima atlikti su savo kūno svoriu.
„Dažnai yra galvojama, kad kardiotreniruotė tai yra darbas ant elipsinio treniruoklio ar bėgimo takelio. Tačiau savo širdį ir kraujagyslių sistemą vasarą galima puikiai treniruoti lauke, nes cardio taip pat yra ir plaukimas, ir bėgimas, ir spartus ėjimas, tinklinis ar badmintonas, irklavimas ir t.t. Jei kalbame apie sporto klubą, kai kurios treniruotės grupėje taip pat yra priskiriamos prie kardiotreniruočių: tai zumba, stepas, įvairūs kiti šokiai, aktyvūs bokso užsiėmimai ir t.t.“, – pasakojo pašnekovė.
Norėdami gražių linijų, įtraukite ir jėgos pratimus
Vis tik Agnė teigia, kad jei norime pasiekti gerų rezultatų, neturėtume apsiriboti tik kardiotreniruotėmis, o taip pat į jas įtraukti ir jėgos pratimų.
„Geriausia daryti intervalines kardiotreniruotes, kurios atrodytų taip: kardiopratimai-jėgos pratimai-kardiopratimai ir t.t. Taip siūlau elgtis dėl to, kad kardiotreniruotės degina riebalus raumenų sąskaita. Tad jei norite ne tik sumažinti apimtis, bet ir išryškinti raumenis, jėgos pratimus įtraukti tiesiog būtina“, – rekomendavo specialistė.
A. Mickevičiūtė-Butienė prisipažino, kad kasdien atlieka daug kardiotreniruočių, kadangi jos vedami užsiėmimai ir yra kardiotreniruotės, skirtos stiprinti nugaros, pilvo preso ir viršutinės kūno dalies raumenis. Tačiau trenerė prisipažino, kad šiuo metu jai labiausiai patinka vesti kardiotreniruotę „Strong nation“, kurios metu yra naudojami kovos menų elementai – greitas smūgiavimas kojomis ir rankomis.
Agnės „Youtube“ kanale rasite įvairių treniruočių, o šį kartą jums siūlome atlikti „NTC training“ treniruotę:
Tekstas: Karina Sėrikova
Nuotraukos: iš A. Mickevičiūtės-Butienės archyvo