Kapueira (Capoeira) – kovos menas, išvystytas apytikriai XVI a. pradžioje Brazilijos afrikiečių vergų. Tai kovos menas, pasižymintis ryškiais akrobatiniais elementais, šuoliais į aukštį, smūgiais kojomis esant ore, taip pat gausybe šokio, klastos ir net vaidybos elementų. Čia persipina kova, šokis ir žaidimas.
Kapueiros stilių yra gana daug ir kiekvienam iš jų būdingi skirtingi bruožai. Priklausomai nuo stiliaus, kovoje gali labiau dominuoti greitis, akrobatika, plastika, vikrumas ar klasta.
„Kadangi kapueira apima labai daug skirtingų sričių, tai sunku pasakyti, kokiems žmonėms ji yra skirta. Aš juokauju, kad reikia paimti šiek tiek karatė, šiek tiek breiko, šiek tiek akrobatikos ir maždaug suprasite, kas yra kapueira. Ji atsirado kaip kovos menas, bet vėliau išpopuliarėjo ir kitomis kryptimis“, – aiškino Capoeira federacijos vadovas Vilenas Arutiutianas.
Pasak kapueira specialisto, šio brazilų kovos meno užsiėmimus lanko įvairiausio amžiaus žmonės, o vyrų ir moterų santykis yra beveik vienodas.
Kapueiros kova dažnai vadinama žaidimu, kadangi, siekiant nugalėti priešininką, naudojama ne tik fizinė jėga, smūginė technika ar judesių vikrumas, bet ir loginis mąstymas, įžvalgumas, intuicija, apgaulė, gudravimas, aktoriniai sugebėjimai.
„Kapueira pasižymi tuo, kad čia galima kiekvieną kartą atrasti kažką naujo. Nuolat tobulėjama ne tik smūgiuojant, bet ir lavinant ištvermę, lankstumą. Daug dėmesio yra skiriama vaikščiojimui arba stovėjimui ant rankų. Viskas vyksta su akrobatiniais perėjimais. Taip pat čia nėra taip, kad galėtum pasakyti, jog jau viskas pasiekta. Po fizinės apkrovos dar yra muzikinė pusė. Kiekvienas žmogus, kuris užsiima kapueira, turi žinoti istoriją, mokėti groti braziliškai instrumentais. Taip atsiranda dar vienas kelias, kur žmogus gali tobulėti, nukreipti savo dėmesį ir atrasti kažką naujo“, – pasakojo V. Arutiutianas.
V. Arutiutianas išskiria tris kapueiros etapus. Pirmajame žmonės susipažįsta su šiuo kovos menu, antrasis etapas yra sportinis. Tuomet žmonės dalyvauja varžybose, gali išsikelti tam tikrus tikslus, nes jau žino savo rezultatus. Trečias etapas yra fizinis ir dvasinis tobulėjimas su minėta muzikine puse.
Kapueiros treneris džiaugiasi, kad lietuviai jo vedamus užsiėmimus lanko noriai.
„Lietuviai yra šaunuoliai, nes kai jie kažką pradeda daryti, tai viską padaro iki galo. Dažnai teko lankytis Ispanijoje, Portugalijoje, kur žmonės yra lankstūs, stiprūs, bet savo charakteriu jie yra tinginiai. Ten yra siestos, o pas mus būtų sunkiai suprantama, kaip galima pusę dienos sėdėti ir nieko nedaryti. Lietuviai sportuoja atsakingai“, – sake V. Arutiutianas.
Nors savo veiklą Capoeira federacija Lietuvoje pradėjo 2007 metais, šis kovos menas dar nėra labai išplitęs. Treneris prisipažįsta, kad tenka kasmet daug dėmesio skirti veiklos viešinimui. Visgi tie, kurie lanko treniruotes, jau yra pasiekę neblogų sportinių rezultatų.
V. Arutiutianas sako, kad kapueira gali puikiai papildyti Lietuvoje populiarėjančias „Crossfit“ tipo treniruotes. Taip pat ji yra tinkama šokių užsiėmimams, siekiant pagerinti dvasinę savijautą ir gauti daugiau įkvėpimo.
„Rekomenduoju kapueirą išbandyti tiems, kam yra pabodusi kokia nors įprasta veikla. Tai tikrai padės gauti įkvėpimo. Ji tinka visiems. Pats jauniausias pas mus yra 4 metų vaikas, o vyriausiam – 64-eri. Aš vienodai vertinu pasiekimus jaunimo, kuris ateina, pavyzdžiui, iš gatvės gimnastikos, ir niekur nesportavusio 40-mečio, kuris gali džiaugtis kiekviena savo pergale“, – pabrėžė V. Arutiutianas.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Vilnius Capoeira