Praėjo daugiau nei dvi savaitės nuo naujiesiems metams iškeltų tikslų įgyvendinimo pradžios. Ar tikslas šiemet pagerinti savo formą dar neišbrauktas iš jūsų planų sąrašo? Norvegijos Agderio universiteto mokslinė bendradarbė Benedikte Western siūlo keletą rekomendacijų, kurios padės savo naujųjų metų pažadus paversti realybe.
Atraskite mėgstamą sporto šaką
Pradžioje svarbu suprasti, kad naujiems įpročiams išsiugdyti reikia laiko.
„Ilgainiui jūsų naujas gyvenimo būdas vis labiau įsitvirtins ir sportas taps natūralia jūsų kasdienio gyvenimo dalimi, išmėginsite strategijas, kurios jums tiks ir t.t. Viena jų – atrasti sportą, kuris jums patiktų. Tai padės išlaikyti motyvaciją treniruojantis“, – sako B. Western.
Rinkdamiesi sporto šaką, atsižvelkite į savo motyvacijos lygį, turimą laisvą laiką ir įsigytą įrangą.
„Jei pasirinksite treniruotis sporto salėje, tačiau nesate tikri, kaip naudotis jos įranga, pasimokykite kartu su asmeniniu treneriu arba paprašykite labiau patyrusio draugo pirmosiomis savaitėmis palaikyti jums kompaniją“, – priduria pašnekovė.
Nusistatykite realistiškus tikslus
Jūsų išsikelti tikslai turėtų atitikti SMART (angl. „protingas“) akronimo reikalavimus. Jį iššifruoti galima taip:
- konkretus (S – angl. „specific“) – tikslas turi būti aiškus ir apibrėžtas. Jį apibrėžti galite taip: „nuo šiol sportuosiu tris kartus per savaitę“, užuot „nuo šiol sportuosiu daugiau“;
- išmatuojamas (M – angl. „measurable“) – galite išmatuoti savo pažangą, pavyzdžiui: suskaičiuoti atliktų pratimų skaičių, stebėti nubėgtą atstumą ir t.t.;
- pasiekiamas (A – angl. „attainable“) – tikslą galima pasiekti per nustatytą laiką, jis yra realus, atsižvelgiant į jūsų dabartinį kūno rengybos lygį;
- aktualus (R – angl. „relevant“) – tikslas turi prasmę, dėl kurios kyla motyvacija jį pasiekti;
- trunkantis apibrėžtą laiko tarpą – (T – angl. „time“) – tikslas turi terminą, nesvarbu, ar tai keturios savaitės, ar šeši mėnesiai.
Neperlenkite lazdos
Stenkitės sutelkti dėmesį į kelis konkrečius tikslus, o ne bandykite iš esmės pakeisti savo gyvenimo įpročius.
„Žmonės, kurie vienu metu nusprendžia pradėti sportuoti, mesti rūkyti, anksti eiti miegoti ir valgyti daugiau daržovių, gali labai greitai prarasti motyvaciją, jei visų šių tikslų sieks vienu metu“, – sako B. Western.
„Atminkite, kad nedidelius patobulinimus lengviau išlaikyti. Laipsniškas požiūris padidina tikimybę, kad jūsų veiksmai taps įpročiais“, – priduria mokslininkė.
B. Western taip pat rekomenduoja nustatyti antrinius, ambicingesnius, tikslus.
„Žmonės, norintys reguliariai nubėgti 5 km, gali pradėti nuo poros savaitinių užsiėmimų, kai jie pakaitomis vaikščioja ir bėgioja, o vėliau palaipsniui didinti savo pastangų dažnumą ir trukmę“, – tikina B. Western.
Apdovanokite save
B. Western siūlo stebėti savo pažangą ir nustatyti atlygį už konkrečių tikslų pasiekimą.
„Jei atlygis, kuris laukia, jus motyvuoja, tai labai patartina jį turėti. Nebent jis gali pakenkti jūsų tikslui“, – priduria pašnekovė.
Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: usnews.com
Iliustracijos: pexels.com