Išskirti vieną sezoną iš šio „Barcelona“ aukso amžiaus – misija neįmanoma. Vedini vietinio herojaus Pepo Guardiolos ir tuo metu geriausio pasaulio futbolininko Lionelio Messio katalonai ne tik sugebėjo iškovoti tris Ispanijos čempionų titulus iš eilės, bet ir tapo pirmąja komanda, laimėjusia šešis trofėjus per vienerius metus.
Taktika
Per visą Guardiolos laiką Barselonoje futbolas buvo paremtas ilgalaikiu kamuolio kontroliavimu, tam parinktas išsidėstymas 4-3-3. Įvartis dažniausiai buvo sukuriamas po keliasdešimties perdavimų ir kantraus žaidimo. Atakos buvo pradedamos gynėjų bei atraminių saugų, todėl tam buvo pasirinkti gerai kamuolį perduodantys futbolininkai – Carlesas Puyolis, Gerardas Pique, Javieras Mascherano, Sergio Busquetsas.
Toliau kamuolys buvo siunčiamas to meto kūrybingiausiam futbolininkų trio – Messi, Xavi bei Andresui Iniestai – tik šie žaidėjai su kamuoliu galėjo aikštėje judėti, kur nori ir atlikti įvairias perdavimų kombinacijas.
Jeigu varžovai aikštės viduryje akylai saugodavo šį trio, centro gynėjai atakas pradėdavo įtraukdami ir krašto gynėjus, iš kurių vienas galėdavo bėgti į puolimą, dažniausiai tai būdavo Dani Alvesas. Krašto puolėjai buvo reikalingi tik tuomet, kai centras buvo aklinai uždaromas.
Kalbant apie gynybą, „Barcelona“ visada naudojo presingą. Beveik visi komandos žaidėjai oponentams turint kamuolį stengėsi varginti juos spaudimu, pradedant nuo centro gynėjų ir baigiant puolėjais. Dažnai buvo naudojama ir aukšta gynybos linija, taip priešininkams sukuriant labai mažai erdvės atakoms ir jų puolėjus paliekant nuošalėje.
2008-2009 metų sezonas
Savo treniravimą katalonijoje iš jaunimo komandos trenerio posto atėjęs Guardiola pradėjo su trenksmu. Ispanas iš komandos išvarė senstančias komandos žvaigždes – Ronaldinho, Deco bei Gianluca Zambrotta. Šie futbolininkai tiesiog nebuvo Guardiolos plano dalis, o juos pakeitė gynėjai Dani Alvesas, Martinas Caceresas ir Gerardas Pique bei saugai Seidou Keita, Alexanderis Hlebas ir iš jaunimo komandos atvykęs Sergio Busquetsas. Guardiolai nepavyko atsikratyti taip pat nenorimu Samueliu Eto‘o. Kamerūnietis nuoširdžiai plušo treniruotėse, todėl buvo nuspręsta pasilikti jį dar vienam sezonui.
Sezoną „Barca“ pradėjo iš tiesų prastai – Čempionų lygos atrankos rungtynėse išvykoje pralaimėta Krokuvos „Wisla“ ekipai, rezultatu 1-0, tiesa, dvikovą katalonijoje šeimininkai laimėjo 4-0. „La Liga“ pirmenybėse taip pat lėtas startas – po dviejų rungtynių turėtas vos vienas taškas – lygiosios su Santandero „Racing“ bei pralaimėjimas prieš „Numancia“.
Visgi po nesėkmių ruožo „Barcelona“ ėmė traiškyti varžovus. Užtenka pasakyti, jog per visą Ispanijos lygos sezoną Messio, Eto‘o bei Henry trio pavyko įmušti beveik tiek pat įvarčių, kiek antroje galutinės lentelės vietoje likusiai Madrido „Real“ ekipai. Lyderių pozicijos nebuvo užleistos jau nuo devintojo turo, o sezoną Ispanijoje čempionai baigė su 105-ais įvarčiais, vienuolikoje rungtynių iš 38-erių jų pavyko įmušti keturis ir daugiau. Klubas laimėjo ir „Karaliaus“ taurę. Finale katalonai nesulaukė pasipriešinimo ir nušlavė vien iš ispanų sudarytą Bilbao „Athletic“ rezultatu 4-1.
Abu sezono „El Classico“ taip pat buvo pergalingi Guardiolos ekipai – namuose „Real“ nugalėta rezultatu 2-0, o svečiuose šeimininkams atseikėti net šeši įvarčiai, į kuriuos „karaliai“ sugebėjo atsakyti tik dviem.
Po minėtų nesėkmingų Čempionų lygos atrankos rungtynių, „Barcelona“ atsitiesė ir savo grupę laimėjo lengvai. Per visą kampaniją šiame sezone pralaimėjimas buvo patirtas tik prieš Donecko „Šakhtar“ – nieko nelėmusiose rungtynėse Guardiola leido pailsėti savo žvaiždėms ir išleido, sakykime, netgi trečią komandą. Tuo pasinaudoję ukrainiečiai iškovojo pergalę „Camp Nou“.
Sezoną vainikavo iškovotas titulas Europoje. Iki Čempionų lygos finalo nužygiavusi „Barcelona“ ten susitiko su titulą apginti bandžiusiais „Manchester United“. Bandymas nepavyko – „Barcelona“ po Samuelio Eto‘o įvarčio ir kiek neįprasto Lionelio Messio smūgio galva šventė pergalę rezultatu 2-0. Visas rungtynes dominavę katalonai galėjo mušti ir daugiau, tačiau anglus gelbėjo geras vartininko Edwino van der Saro žaidimas. Taip visą sezoną skirtinguose turnyruose užtikrintai rungtyniavusi Pepo Guardiolos komanda iškovojo „treble“.
2009-2010 metų sezonas
Kaip ir pirmais metais Barselonoje, Guardiola vėl atsikratė nepatinkančiomis komandos žvaigždėmis. Šį kartą Ispanas Milano „Inter“ pagaliau pardavė antrą pagal rezultatyvumą futbolininką praėjusiame sezone – Samuelį Eto‘o. Tiksliau jį išmainė į švedą Zlataną Ibrahimovičių ir beveik 50 mln eurų. Kontraktas baigėsi ir su kairiojo krašto gynėju Sylvinho. Į jo vietą buvo įsigytas dar vienas „Inter“ narys brazilas Maxwellas. Nemaža suma pinigų taip pat buvo išleista, kaip vėliau paaiškėjo, vilčių nepateisinusiam ukrainiečių gynėjui Dmytro Chygrynskiui. Kad šis sezonas bus konkurencingesnis bent jau nacionalinėje lygoje, signalizavo aršiausių priešininkų kovoje dėl titulo taškymasis pinigais. Mardido „Real“ klubą už šimtus milijonų papildė tokie futbolininkai kaip Cristiano Ronaldo, Karimas Benzema, Xabi Alonso bei Kaka.
Sezono pradžioje „Barcelona“ savo 2009 metais iškovotų trofėjų skaičių padidino iki penkių. Katalonai laimėjo Ispanijos bei UEFA Supertaures. Pastarojoje pergalė prieš Donecko „Šakhtar“ buvo iškovota minimaliu rezultatu tik po vėlaus Pedro įvarčio pratęsime. Šeštasis trofėjus iškovotas už Europos ribų – Jungtiniuose Arabų Emyratuose vykusioje FIFA klubų taurėje. Finale „Barcelona“ vėlgi po pratęsimo nugalėjo Argentinos atstovus „Estudiantes“ ir veneriems metams galėjo vadintis stipriausiu klubu pasaulyje.
Sezoną Ispanijoje „Barca“ sužaidė beveik be pralaimėjimų – vienintelį kartą katalonai krito prieš Madrido „Atletico“. Visgi, atotrūkis nuo Madrido „Real“, lyginant su ankstesniais metais, buvo ženkliai sumažėjęs. Titulą apgynę ir su 99-iais taškais finišavę katalonai viso sezono metu nesugebėjo nutolti nuo „karalių“ ir galutinėje lentelėje komandas skyrė vos trys taškai. Abiejų komandų akistatose pergales vėl šventė „Barcelona“.
Skirtingai nuo „La Liga“ pirmenybių, kitų titulų nepavyko iškovoti. Iš „Karaliaus“ taurės „Barcelona“ pasitraukė jau aštuntfinalyje pralaimėdama „Sevilla“. Čempionų lygoje pralaimėjimas buvo itin skaudus. Pusfinalyje nusileista amžino Guardiolos priešininko Jose Mourinho vadovaujamai Milano „Inter“. Tai pačiai, su kuria buvo atlikti Ibrahimovičiaus bei Eto‘o mainai, į naudą išėję tik italams. Grupių etape prieš „Inter“ nepralaimėjusiai „Barcelona“ pusfinalyje teko susidurti su gynyba, kurios nepavyko pralaužti net ir geriausiam planetos futbolininkui Lioneliui Messi, naujokas Ibrahimovičius buvo visiškai uždarytas, o „Inter“, išnaudodami progas kontratakose, šventė pergalę, nutiesusią italams kelią čempionų taurės link.
2010-2011 metų sezonas
Trečiasis Guardiolos sezonas “Barcelona” vėl prasidėjo puolėjo išvykimu ir jo paieškomis. Vos sezoną komandoje praleidęs Zlatanas Ibrahimovičius ir vėl charakteriu neįtiko treneriui ir išvyko į “AC Milan”, o į jo vietą už 40 mln. eurų buvo nupirktas ispanas Davidas Villa, daug palankesnio elgesio futbolininkas Guardiolai. „Barca“ taip pat neteko į arabų revoliucionuotą „Manchester City“ išvykusio Yaya Toure bei karjeras bebaigiančių senbuvių Rafaelio Marquezo ir Thierry Henry. Užkamšyti Toure vietą gynyboje atvyko argentinietis Javieras Mascherano, klubui kainavęs 19 mln. eurų. Ispanijos čempionams perkant futbolininkus, nesnaudė ir vicečempionai Madrido „Real“. Jie, kaip didžiausią priešnuodį Guardiolai, treniruoti komandą pakvietė Jose Mourinho.
Sezoną nacionaliniame čempionate „Barcelona“ pradėjo pralaimėjimu namie prieš po 15 metų pertraukos į lygą sugrįžusius „Hercules“ futbolininkus. Tuomet iki tryliktojo turo katalonai dienas leido antroje turnyrinės lentelės vietoje, kol neatėjo „El Clasico“. Guardiola geresnio krikšto į „La Liga“ vos atvykusiam Mourinho ir negalėjo sugalvoti. Išvykoje rungtyniavę Madrido „Real“ buvo pažeminti 5-0, o žaidėjams raminti prireikė net dvylikos geltonų kortelių. Kaip vėliau paaiškėjo, šis turas kovoje dėl titulo buvo lemiamas. Pozicijomis apsikeitusios ekipos situacijos nepakeitė iki sezono pabaigos ir „Barcelona“ iškovojo trečią „La Liga“ titulą iš eilės. Mourinho efektas nesuveikė.
Savo revanšą „Real“ pasiekė „Karaliaus“ taurės finale. Taip pat geltonų kortelių nestokojusiame mače viską lėmė pratęsime įmuštas Cristiano Ronaldo įvartis galva ir į viršų taurę šį kartą kėlė Sergio Ramosas ir komanda.
Praėjus savaitei po 2011-ųjų balandį vykusio „Karaliaus“ taurės finalo, „El Clasico“ du kartus vyko ir Čempionų lygos pusfinalyje. Čia laimėtojas buvo vėl kitas – jau pirmoje akistatoje namuose pralaimėjusi „Real“ patyrė nesėkmę. Katalonai pasinaudojo ir tuo, jog pusantrų rungtynių varžovai turėjo verstis be savo trenerio prie šoninės linijos. Už aršią reakciją į teisėjo sprendimus pirmose rungtynėse Jose Mourinho gavo raudoną kortelę ir buvo priverstas likusį laiką mačą stebėti iš tribūnų.
Kaip ir pirmame Guardiolos sezone su „Barcelona“, Čempionų lygos finale laukė „Manchester United“. Ilgą laiką kamuolį kontroliavę katalonai progų anglams beveik nesuteikė ir iškovojo dar vieną titulą. Dvikova „Wembley“ stadione baigėsi rezultatu 3-1, o Lionelis Messi buvo išrinktas geriausiu jos žaidėju.
Tekstas – Lauryno Puikio
Nuotraukos – Getty Images