Gatvės ritulys („Inline Hockey“) – gana sparčiai populiarėjanti ledo ritulio atmaina, kuomet pačiūžas atstoja riedučiai, o ledo areną – asfaltas arba speciali kieta danga. Tiesa, Lietuvoje šis sportas dar nėra išplėtotas, tačiau po truputį atsiranda galimybių su juo susipažinti.
Šią vasarą Lietuvos vardas nuskambėjo tarptautiniame gatvės ritulio turnyre Latvijoje, kur pirmąsias tris vietas užėmė mūsų šalies komandos. Bent minimaliai šis sportas yra kultivuojamas Kaune, Panevėžyje, Alytuje ir Vilniuje.
Sostinės ledo ritulio akademijos (SLRA) treneris ir ilgametis Lietuvos ledo ritulio rinktinės narys Artūras Katulis interviu „Sportlandmagazine.lt“ atskleidė, kad gatvės ritulys yra naudingas sportas, todėl tikisi, kad jis bus vis populiaresnis ir gimtinėje.
„Pasaulyje gatvės ritulys smarkiai progresuoja. Vyksta pasaulio čempionatai, o ir pats žinau, kad yra nemažai ledo ritulininkų, kurie sportuoja profesionaliai ir vasarą žaidžia „Inline Hockey“. Jis yra itin aukšto lygio Švedijoje, Kanadoje, JAV ir kitose šalyse“, – sakė A. Katulis.
Kaip galite apibūdinti šį netradicinį sportą?
Nepasakyčiau, kad jis yra netradicinis. Jis tiesiog nėra išvystytas Lietuvoje. Šiaip „Inline Hockey“ žaidžiamas panašiai kaip ir ledo ritulys, tik tas daroma ant tam tikros dangos. Taisyklės skiriasi, bet labai nežymiai. Esminis skirtumas – žaidžiama su riedučiais, o uniforma ne tokia gausi, kaip ledo ritulyje. Taip pat čia žaidžiama be kontakto.
Ar gatvės ritulyje yra būtent jam skirtas inventorius?
Gatvės ritulyje riedučiai atstoja pačiūžas. Tiesa, čia reikalingi specialūs riedučiai ir tie, kurie naudojami riedant ant rampų ar tiesiog gatvėmis – netinka. Realiai visi komponentai yra tie patys, tik vietoj pačiūžų ašmenų yra ratukai. Kadangi šis sportas Lietuvoje dar nėra išvystytas, tai visi žaidžia su ledo ritulio aprangomis. „Inline Hockey“ paprastai yra naudojamos lengvesnės apsaugos, kelnės su paminkštinimais. Profesionalių aprangų Lietuvoje nesu matęs.
Kokios yra žaidimo taisyklės?
Viskas yra beveik tas pats, kas ir ledo ritulyje. Įskaitant vartininką, vienu metu komandoje žaidžia penki sportininkai. Lazdos tokios pat, kaip ir ledo ritulyje. Konkrečiau net negalėčiau išvardinti visų taisyklių, nes Lietuvoje nežaidžiame profesionaliai ir neturime nė vienos tam skirtos aikštelės. Turime žaidžiančių žmonių, bet jie žaidžia tiesiog gatvėje. Dažnai tiesiog automobilių stovėjimo aikštelėje komandos atvažiuoja, pasistato vartelius ir žaidžia.
Kaip gatvės ritulys plėtojamas jūsų mokykloje?
Nuolatinių „Inline Hockey“ treniruočių mes neturime. Prie „Litexpo“ rūmų vasarą buvo įrengta aikštelė, bet tai padaryta pakankamai vėlai. Turėjome stovyklą ir ten kvietėme visus norinčius. Tikimės, kad kitais metais gatvės ritulį Vilniuje bus galima žaisti visą vasarą.
Ar šis sportas yra tinkamas nuo mažens?
Mūsų stovykloje dalyvavo vaikai, kurie jau kiek pažengę ledo ritulyje ir rungtyniauja komandose. Ledo ritulio nežaidusių žmonių išbandyti „Inline Hockey“ niekas nekviečia. Mūsų pagrindinė kryptis yra ledo ritulys, o vasarą gatvės ritulys leidžia lavinti čiuožimo įgūdžius.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Sostinės ledo ritulio akademijos