Lietuvos buriuotoja Viktorija Andrulytė neseniai tapo Europos vicečempione ir trečią kartą iš eilės Lietuvai iškovojo olimpinį kelialapį. Tiesa, 2016 metais Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse jai teko užleisti vietą labiau patyrusiai Gintarei Volungevičiūtei-Scheidt. Kadangi didesnės konkurencijos V. Andrulytei šiuo metu nėra, tai Paryžiuje įvyks jos antrasis pasirodymas olimpiniame laivyne.
Tiesa, paskutinis kelialapis pareikalavo nemažai kantrybės ir šiek tiek streso. Mat Europos ILCA6 klasės pirmenybės buvo priešpaskutinė galimybė iškovoti olimpinį kelialapį. Didelės viltys buvo puoselėjamos su metų pradžioje vykusiu pasaulio čempionatu Argentinoje, tačiau ten V. Andrulytei nepavyko patekti į auksinį laivyną bei tuo pačiu kovoti dėl aukštų pozicijų.
„Labai nenorėjau laukti paskutinės atrankos, todėl, žinoma, įtampa buvo. Mūsų varžybų grafikas po „Covid-19“ pandemijos normaliai neatsistatė, todėl atranka į olimpines žaidynes prasidėjo metais vėliau negu įprastai. Pasaulio čempionatas susiklostė nesėkmingai dėl įvairių organizacinių nesklandumų. Iš tiesų, kelialapį iškovoti tikėjausi anksčiau, bet ir 2023 metų pasaulio čempionatas Hagoje buvo komplikuotas. Bet kokiu atveju, buvau įsitikinusi, kad žemos vietos neparodo mano tikro lygio ir olimpinį kelialapį iškovosiu. Europos čempionate pavyko užtikrintai parodyti, kad mano vieta yra čia ir ne kažkur kitur“, – „Sportlandmagazine.lt“ pasakojo V. Andrulytė.
Lietuvos sportininkė džiaugiasi, kad dabar nebereikės laukti paskutinių atrankos varžybų, o visą laiką bus galima skirti pasiruošimui olimpinėms žaidynėms.
„Iki pačių olimpinių žaidynių liko nebedaug laiko, tai jeigu būtų dar buvusi paskutinė atranka, tai tada apsisunkintų ir pats pasiruošimas žaidynėms“, – teigė buriuotoja.
Sidabru pažymėtas Europos čempionatas Atėnuose (Graikija) taip pat pasižymėjo šiokiais tokiais iššūkiais. Lietuvė laimėjo pirmąsias lenktynes, tačiau vėliau varžybas sustabdė visiškas štilis. Per pirmąsias keturias dienas įvyko vos trejos ILCA6 klasės lenktynės, todėl buvo rizika, jog per čempionatą nepavyks surengti minimalaus lenktynių skaičiaus. Visgi antroje čempionato pusėje oro sąlygos tapo palankesnės ir V. Andrulytė su kolege iš Kroatijos tęsė dominavimą jame bei iškovojo aukščiausios prabos medalius bei olimpinius kelialapius.
„Visoms dalyvėms buvo šioks toks stresas. Jeigu būtų neužtekę lenktynių, daugiau olimpinių kelialapių būtų išdalinta paskutinėje regatoje. Visose lenktynėse man sunkiai sekdavosi startuoti, bet pažįstama akvatorija, įgūdžiai bei technika leido pakilti į viršų ir stabiliai suplaukti visus plaukimus. Labai džiaugiuosi savo plaukimu pavėjui, nes puikiai buvau atidirbusi techniką būtent tokiomis sąlygomis. Daug nerimo dėl lenktynių skaičiaus nebuvo, nes oro prognozės paskutinėms dienoms buvo palankios“, – prisiminė V. Andrulytė.
Beje, V. Andrulytė olimpinį kelialapį užsitikrino dar priešpaskutinę čempionato dieną, nes įvykdžius trejas lenktynes iš eilės buvo pasiektos visos minimalios ribos ir organizatoriai paskutinei dienai paliko tik Medalių lenktynes, kuriose dalyvauja 10 pajėgiausių sportininkių. O dešimtuke tuo metu iš olimpinių kelialapių dar neturinčių šalių buvo tik lietuvė ir kroatė.
Pirmą sykį Lietuvai olimpinį kelialapį V. Andrulytė iškovojo 2014 metų pasaulio čempionate. Taip pat planetos pirmenybėse olimpinis bilietas buvo pelnytas ir 2019 metais.
„Anksčiau į olimpines žaidynes pavyko patekti paprasčiau. 2014 metais jau pirmoje atrankoje – pasaulio čempionate Ispanijoje – pavyko iškovoti Lietuvai olimpinį kelialapį, nors buvau viena jauniausių dalyvių. Neturėjau daug patirties, bet kažkaip labai gerai sekėsi skaityti sroves ir puikiai buriuoti. Tuo metu buvo sunku suvokti, ką pavyko pasiekti. Antrasis kelialapis jau pareikalavo šiek tiek iššūkių, nes jį iškovojau tik antru bandymu, per pasaulio čempionatą. Visais atvejais jausmai yra skirtingi, bet Paryžiaus olimpinės žaidynės yra tokios, į kurias patekti norėjau labiausiai. Juolab, kad kelialapį pavyko iškovoti Atėnuose, kuris simbolizuoja modernių olimpinių žaidynių pradžią“, – neslėpė sportininkė.
Olimpinės žaidynės vyks per 800 km nuo Paryžiaus nutolusiame Marselyje. Čia lietuvė yra buriavusi ne kartą ir, pasak jos, ši akvatorija jai yra palanki.
Šiuo metu V. Andrulytė ilsisi po intensyvaus varžybų grafiko. Arba jei tiksliau – ji dabar turi balansuoti tarp poilsio ir pasiruošimo olimpinėms žaidynėms.
„Dabar yra darbas salėje, o planuose yra dalyvavimas tarptautinėse varžybose, kad susirinkčiau varžybinę patirtį. Važiuodama į Europos čempionatą, negalvojau apie tai, kad kažką privalau padaryti. Tiesiog tikėjau savo jėgomis ir norėjau parodyti, kokiame lygyje esu bei dėl ko sunkiai dirbu. Stengiuosi niekada negalvoti apie tai, kas buvo praeityje. Noriu būti čia ir dabar bei žiūrėti į priekį“, – pabrėžė V. Andrulytė.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus