Vandens motociklų sportas skirtas tiems, kurie myli vandenį, greitį bei negali gyventi be adrenalino. Lietuvoje šis sportas puoselėjamas jau daugiau nei dešimtmetį. Viskas prasidėjo nuo nedidelių varžybų su keletu sportininkų, o dabar Lietuvoje organizuojamos didelės tarptautinės varžybos, o mūsų šalies sportininkai skina apdovanojimus svarbiausiuose renginiuose.
Vandens motociklai yra skirstomi į dvi grupes – stovimus ir sėdimus. Tiek sėdimi, tiek stovimi motociklai dar yra skirstomi pagal variklio galią ir pagal meistriškumą.
„Lietuvos čempionate mes turime septynias klases. Šešios iš jų yra su sėdimais vandens motociklais, o viena – su stovimais“, – „Sportlandmagazine.lt“ aiškino Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos varžybų direktorius ir organizatorius Deivis Zizas.
Vandens motociklų varžybos būna trijų disciplinų. Pagrindinė ir populiariausia disciplina yra akvakrosas. Taip pat yra organizuojamos enduro ir slalomo varžybos.
„Akvakroso varžybose tos pačios klasės sportininkai startuoja vienu metu. Trasoje būna 25-35 sužymėti bujai su dviem atskiromis apsilenkimo trasomis. Visi sportininkai plaukia kartu, o lenktynių trukmė priklauso nuo vandens motociklų klasės. Paprastai lenktynės trunka 12, 15 arba 20 min.
Enduro varžybos yra ištvermės išbandymas. Čia sportininkas plaukia vieną valandą, o trasą paprastai sudaro mažiau bujų, bet didesnis ratas. Slalomo varžybose sportininkas plaukia vienas ir siekia kuo geresnio laiko“, – pasakojo D. Zizas.
Pasak D. Zizo, akvakrosas smarkiai lenkia kitas disciplinas savo populiarumu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.
Lietuvos sportininkai jau yra spėję pasižymėti ir tarptautiniu lygmeniu. Didžiausi mūsiškių pasiekimai – sėdimų vandens motociklų „Runabout GP2“ ir „Open“ klasėse. GP1 klasėje vandens motociklų galimybės yra praktiškai neribojamos, tai – pati galingiausia klasė.
„GP1 klasėje jau svarbiu faktoriumi tampa tai, kas kiek investuoja. GP2 klasė yra su griežtai ribotais modifikavimais. Kitaip tariant, tu nusiperki naują vandens motociklą ir jį gali modifikuoti, bet tam yra griežtos taisyklės. Šios dvi „Runabout“ klasės yra dominuojančios pasaulyje. Lietuviai garsėja GP2 klasėje, nes ši klasė reikalauja šiek tiek mažesnių išlaidų. Nors esame gana stiprūs ir „Runabout GP1“ klasėje“, – pasakojo D. Zizas.
Šis sportas Lietuvoje egzistuoja jau nemažai metų, bet Lietuvos vandens motociklų sporto federacija įkurta tik 2014 metais. Per tuos septynerius metus Lietuvos sportininkai triskart tapo Europos čempionais, taip pat yra iškovota pasaulio čempionato bronza. D. Zizo teigimu, pastaruosius 3-4 metus „Runabout“ klasėje Baltijos šalyse madas diktuoja lietuviai.
Lietuvoje yra leidžiama treniruotis keturiuose vandens telkiniuose – Kauno mariose, Elektrėnų mariose, Kėdainių Juodkiškių tvenkinyje ir Tauragės Balskų tvenkinyje. Pagrindinė oficiali Lietuvos vandens motociklų federacijos treniruočių bazė yra Kauno mariose. Šiuo metu 60-70 proc. šiuo sportu užsiimančių žmonių yra kauniečiai.
Nors vandens motociklai yra gana brangus malonumas, norint susipažinti su šiuo sportu, tą galima padaryti praktiškai kiekvienam.
„Pradedančiajam šis sportas beveik nieko nekainuoja. Mes vykdome slalomo varžybas, įrengiame trasą, kur žmogus turi važiuoti vienas laikui. Turime dvi klases „Spark Ladies“ ir „Spark Hobby“, kur žmonėms tereikia turėti tik savo ekipiruotę. Dėl COVID-19 protokolo šiuo metu negalime skolinti ekipiruotės skirtingiems žmonėms. Reikia turėti kokį nors hidrokostiumą, liemenę, stuburo apsaugą. Susimokėjus startinį mokestį, galima išbandyti slalomo trasą. Nuo to turi pradėti visi, kas planuoja užsiimti vandens motociklų sportu. Net siekiant akvakroso licencijos, yra būtina įveikti slalomo trasą“, – pabrėžė D. Zizas.
Norint įsigyti savo vandens motociklą, piniginę jau reikės atverti plačiau. Paprasčiausios klasės motociklo, jo paruošimo ir atvežimo į lenktynes kainos prasideda nuo 4 tūkst. eurų. Vidutiniškai motociklai kainuoja 7-8 tūkst. eurų. Naujo motociklo, su kuriuo startuojama GP2 ar GP1 klasėse, kaina siekia mažiausiai 18 tūkst. eurų, o siekiant maksimumo, kaina gali būti tokia, kokią leidžia sugalvoti fantazija.
Artimiausias tarptautinis vandens motociklų sporto renginys vyks rugsėjo 10-12 dienomis Kupiškio mariose. Čia vyks „UIM Aquabike Baltic Cup“ varžybos.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos